امام خمینی(ره) حکومت دینی را فلسفه عملی توحید می‌دانست

  • جمعه, 16 خرداد 1393 03:09
  • بازدید 1839 بار

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه امام معتقد بودند حکومت دینی فلسفه عملی توحید است، افزود: به فرموده ایشان حکومت دینی که توحید را به نمایش می گذارد، تمام مقصد ما و مکتب ماست، یعنی حکومت در خدمت دین است.

به گزارش صراط مبین، آیت الله سید احمد خاتمی، گفت: تاریخ تشیع مدیون چهره های نخبه، زبده و برگزیده ای است که مایه افتخار اسلام و تشیع هستند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه ویژگی مهمی که امام راحل(ره) را از دیگر عالمان متمایز می کرد جامعیت ویژه ایشان بود، ابراز کرد: امام خمینی(ره) بزرگی بود که هم فقیه بود و کتاب های فقهش برجسته بود و هم در اصول صاحب نظر بود، ایشان در سن 28 سالگی مصباح الولایت را نوشت، معارف بلند عرفانی را تحلیل و تحقیق کرد و در عرصه تفسیر صاحب نظر بود و در سیاست، شرق و غرب را به تحیر واداشت.

وی با تاکید بر اینکه ویژگی برجسته امام خمینی(ره) به دلیل تالیفات و شاگردانش نبود، اظهار کرد: جامعیت ویژه امام راحل، ایشان را در جایگاه رهبری یک امت نشاند و باعث شد ایشان احیاگر اسلام ناب محمدی باشند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) ولایت فقیه را از جهت تئوریکی بررسی و در سال 1348 در 13 درس بیان کرد، ادامه داد: خود امام، معمار ولایت فقیه بود و توانست به مدت 10 سال جامعه را به خوبی اداره کرده و حکومت دینی را تبیین کند.

وی یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد امام راحل(ره) را تألیف یک مکتب دانست و افزود: آنچه پیش از پیش برای ما مهم است پاسداری از این حکومت است، مکتبی که با خون جگر امام بزرگوار تالیف شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه توجه به مردم سالاری دینی یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد امام راحل(ره)است، عنوان کرد: امام چند دهه قبل دین را برنامه زندگی بیان می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه امام معتقد بودند حکومت دینی فلسفه عملی توحید است، افزود: به فرموده ایشان حکومت دینی که توحید را به نمایش می گذارد، تمام مقصد ما و مکتب ماست، یعنی حکومت در خدمت دین است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: تنها نظام مردم سالاری دینی نظام مقدس جمهوری اسلامی است که مردم آزادانه به پای صندوق های رای می‌روند و می توانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم رییس جمهور، نماینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را انتخاب کنند این در حالی است که در طول حکومت شاهانشاهی و در دوره‌های قاجار و صفویه مردم به حساب نمی آمدند به خصوص در دوره سیاه پهلوی هرکسی قرار بود نماینده شورای مجلس ملی باشد چه مردم رای می دادند و نمی دادند حرف شاه در راس تمام حرف ها بود.

وی استکبارستیزی را یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد امام راحل(ره) دانست و اظهار کرد: امام قبل از انقلاب شعارشان مرگ بر شاه بود و بعد از آن هم بر استکبارستیزی تأکید داشتند بر همین اساس امروز استکبارستیزی در جان مردم نهادینه شده، اصلی که از بطن قرآن و دین مقدسمان گرفته شده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مکتب امام مکتب وحدت، مقاومت و استکبارستیزی بود، اظهار کرد: نسخه نجات کشورمان و پیروزی در مذاکرات هسته ای فقط مقاومت است باید در کشور فرهنگ مقاومت زنده باشد، مکتبی که زیربنای قرآنی دارد.

وی عناصر تشکیل دهنده مکتب وحدت را اجتناب از هتاکی، دور ریختن اختلافات و همفکری در مهمترین مسائل کشور عنوان کرد و یادآور شد: امام، اصل ولایت فقیه را به عنوان برنامه حکومت دینی مطرح کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید