راه امام را ادامه خواهیم داد/پرچم اسلام را بر همه قله ها به اهتزاز درخواهیم آورد

  • سه شنبه, 13 خرداد 1393 03:02
  • بازدید 1843 بار

رییس جمهوری با تاکید بر این که راه حضرت امام خمینی (ره) را ادامه خواهیم داد، گفت: پرچم اسلام، لا اله الا الله و محمد رسول الله را بر همه قله ها به اهتزاز درخواهیم آورد.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح سه شنبه در جمع مهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) افزود: برای همه ما افتخار است که بعد از 25 سال همچنان عشق به امام بصورت افتخاری مستمر وجود دارد، مطمئن هستم گذشت زمان و تاریخ محبوبیت و عشق مردم را نسبت به امام راحل راه او و اندیشه های او بیشتر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: برای همه ما افتخار است که بعد از 25 سال، احترام به امام، حرکت در راه و مسیر امام، برای همه ایرانیان و مسلمانان علاقه مند به راه امام به صورت یک افتخار مستمر وجود دارد.

رییس جمهوری تصریح کرد: علما، صاحب نظران، اندیشمندان و فرهیختگانی از کشورهای مختلف به احترام امام و به یاد امام در سالگرد ایشان، مهمان عزیز جمهوری اسلامی ایران هستند.

***پیش از انقلاب، ملت ایران از تحقیر تاریخی رنج می بردند

روحانی عنوان کرد: شاید زمانی که امام رهبری نهضت بزرگ اسلامی را آغاز کردند، کسی فکر نمی کرد که در دوران کوتاهی، امام بتواند در برابر همه معضلات و مشکلات داخلی و بین المللی که دراین مسیر و در این راه پیش روی نهضت اسلامی بود، انقلاب و نهضت را به پیروزی برساند و اهداف مورد نظر خود را محقق سازد.

وی افزود: ایران 50 سال پیش از سه عارضه مهم تاریخی و سیاسی در رنج و عذاب بود.رنج اول تحقیر تاریخی در برابر حکام مستبد و استبداد بود.

رییس دولت یازدهم عنوان کرد: مردم ایران به عنوان مردمی که دارای سابقه تمدنی هزاران ساله بودند، مردمی که اولین دولت را در تاریخی ساختند، مردمی که پس از بعثت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، اسلام را با افتخار در آغوش کشیدند و در رشد فرهنگ و تمدن اسلامی نقش به سزایی را ایفا کردند، متاسفانه در قرن های اخیر و از جمله در 50 سال پیش هیچ نقشی در حکومت و حاکمیت نداشتند.

***مشروعیت حاکمیت در آن زمان موروثی بود

روحانی اضافه کرد: مشروعیت حاکمیت و حکومت در آن دوران نه از رای مردم نشات می گرفت و نه از احکام الهی و سنت پیامبر ریشه می گرفت؛ مشروعیتی که در آن زمان برای حکومت ساخته بودند، موروثی بودن، شاهی فرزند شاه گذشته بودن و از طرفی هم حمایت قدرت های بزرگ و برخی ابرقدرت ها از حاکمیت سیاسی این کشور بود.

وی تصریح کرد: گاهی صندوق آرا به عنوان تشریفات در میان مردم ظهور پیدا می کرد اما همه مردم می دانستند چه رای بدهند و چه ندهند و یا نام هر کس را که در صندوق بیندازند، آنچه حاکمیت نامشروع تصمیم گرفته است، سرنوشت نهایی آن صندوق ها خواهد بود.

رییس دولت تدبیرو امید اظهار داشت: استبداد، تحقیر اول بر ملت ایران و رنج بزرگ برای همه مردم وحکمرانی ناروا و نامشروع برملتی بزرگ بود.

***تصمیم گیر نهایی در پیش از انقلاب، قدرت های بزرگ بودند

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در کنار معضل استبداد، معضل استعمار بود. نفوذ، دخالت و تاثیرگذاری قدرت های بزرگ به ویژه غرب و در راس آنها آمریکا و در دورانی انگلیس بر سرنوشت ملت ایران .

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: مردم ایران به خوبی می دانستند که تصمیم گیرنهایی حتی حاکم مستبدی که به ظاهر خود را فرمانروای مردم می داند، هم نیست. تصمیم گیری نهایی از آن قدرت های بزرگ و به ویژه از آن حکومتی همانند آمریکا براین سرزمین بود.

روحانی گفت: اگر ما بخواهیم دوران نهضت اسلامی را در چند بخش تقسیم کنیم ،سال 1341، زمستان 1341 شروع حرکت دوم و در سال 43 که حرکت سوم را در نهضت اسلامی شاهد هستیم، دورانی است که امام با کاپیتولاسیون و مصونیت مستشاران نظامی آمریکا در ایران مخالفت می کند.

***طبق اسناد و مدارک، کاخ سفید تصمیم اصلی را در تبعید امام گرفت

رییس جمهوری ادامه داد: در سال 1343 سخنرانی معروف امام علیه مصوبه ای بود که در مجلسین آن زمان(مجلس شورای ملی و سنا) دولت برای مصونیت مستشاران نظامی آمریکا را به تصویب رساند.

وی با بیان این که امام در برابر آن لایحه ایستاد و آن را نامشروع اعلام کرد، اظهار داشت: امام در همان روز بود که اعلام کرد، رییس جمهور آمریکا امروز منفورترین فرد در نزد ملت ایران است.

روحانی خاطر نشان کرد: همان مخالفت، همان مبارزه و همان ایستادگی که در واقع حرکت ضد استعمار در کنار حرکتی که ضد استبداد شروع شده بود، باعث شد تا امام را از ایران به ترکیه و سپس از ترکیه به عراق تبعید کنند.

رییس جمهوری افزود: طبق اسناد و مدارک موجود، کسی که تصمیم اصلی را برای تبعید امام در آن تاریخ می گیرد کاخ سفید است و سپس دولت ایران.

وی ادامه داد: بنابراین رنج دوم و تحقیر دوم برای ملت ایران، موضوع مداخلات خارجی و استعمار در این سرزمین بود.

رییس جمهوری افزود: آن ها برای نیروهای مسلح، اقتصاد، فرهنگ، دانشگاه ها، آموزش و پرورش، مسائل اجتماعی و سبک زندگی مردم ما تصمیم می گرفتند و مستشاران مختلف نظامی، اقتصادی و فرهنگی را بر سر مسوولان و تصمیم گیران آن زمان در این کشور مسلط ساختند.

روحانی گفت: ملت ایران نه استبداد و نه استعمار را قبول داشت، بلکه ملت ایران دنبال استقلال، آزادی و حاکمیت ملی بود، اما آیا این کار شدنی بود؟ آیا می شد همزمان بدون حمایت قدرت های بیرونی و ابر قدرت ها و بدون داشتن امکانات تبلیغی مدرن مثل رادیو و تلویزیون و بدون داشتن هر گونه قدرت نظامی در برابر استعمار و استبداد مبارزه کرد و در این مبارزه سخت به پیروزی رسید؟

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: علاوه بر این، در این نهضت هدف سومی هم دنبال می شد. استبداد زدایی ، استعمار زدایی و حاکمیت احکام الهی، قرآن مجید و شریعت در سراسر زندگی مردم در این کشور جزو اهدافی بود که دنبال می شد.

وی گفت: گرچه مردم ما مسلمان بودند و علاقه مند به قرآن، پیامبر، اهل بیت و عاشق اسلام بودند و به اجرای احکام الهی مصمم بودند اما در آن شرایط، قدرت شرق، اسلام را به عنوان تفکر کهنه ای که دورانش سپری شده است و یا به تعبیری دین را افیون ملت ها، اعلام می کردند و غرب هم بازگشت به احکام اسلام و خدا را ارتجاع و واپسگرایی می خواند و آن را با تمدن امروز و مدرنیته در تضاد و تناقض می دید.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در آن شرایط که قدرت شرق و غرب با نفوذ و ظهور و بروز اسلام مخالف بودند و با آن مبارزه می کردند و حاکمیت آن زمان و حکومت موجود در ایران علیه احکام اسلام و نفوذ حکم الهی به پا خاسته بود و یک به یک احکام اسلام را زیر پا می گذاشت، آیا احیای اسلام، زنده کردن اسلام، بازگشت اسلام از سطرهای صفحات کتاب ها و از کنج مدرسه ها و حجره ها و از کنج مساجد به صحنه و جامعه و در سرتاسر زندگی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم امکان پذیر بود؟

*** هیچ کس به اندازه امام ما امید نداشت

رییس جمهوری ادامه داد: هیچ کس به اندازه امام (ره) ما امید نداشت. اگر هم دیگران امیدی به پیروزی داشتند نشات گرفته از امید امام (ه) بود.

رییس دولت یازدهم تصریح کرد: امام (ره) از روز اول مصمم بود و قبل از هر کس، امام (ره) بود که به راهش و خطش و به انقلاب اسلامی ایمان داشت.

روحانی به آیه ای از قرآن کریم که می فرماید قبل از مومنون آن کسی که ایمان راستین به راه خداوند داشت، خود پیامبر(ص) بود، اشاره کرد و گفت: امام (ره) ایمان به راه و مسیر و امید به پیروزی داشت. در سراسر کلمات و جملات امام (ره) از روز اول شما این ایمان و امید را به طور واضح و روشن مشاهده می کنید.

وی یادآور شد: امام (ره) اول تئوری یک نظام و حکومت اسلامی را ریخت و طراحی کرد و تدریس و بیان کرد، سپس به صورت کتابی تحت عنوان حکومت اسلامی منتشر شد.

رییس جمهوری اضافه کرد: سخن اول در نهضت اسلامی حکومت اسلامی نبود، امام قدم به قدم این مسیر را تبیین کرد. اول مبارزه با استبداد بود و سپس مبارزه با استعمار بود و مساله استقلال و آزادگی در این سرزمین بود.

روحانی گفت: امام (ره) در زمان مناسب، هدف بلند و اصلی خود را که استقرار حکومت اسلامی در این سرزمین و در ایران عزیز بود، تبیین و تشریح کرد که قبلا با اجمال و اختصار او در نجف با صدای بلند و بیان رسا این هدف را اعلام کرد که در کنار استبداد زدایی و استعمار ستیزی باید احکام الهی و حکومت اسلامی در این سرزمین استقرار یابد.

وی یادآور شد: امام (ره) از آن زمان گفتمان خود را حکومت دینی مردم سالار قرار داد و به همه مبارزین و انقلابیون مرحله مهم و نهایی انقلاب و نهضت اسلامی را اعلام کرد و آن این که ما در پی استقرار یک حکومت دینی، قرآنی در کنار رای و خواست مردم هستیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: او اولین عالم و فقیه و اندیشمند بزرگی بود که مساله سازش حکم و احکام الهی با رای و خواست مردم را بیان و تشریح کرد.

روحانی گفت: او اولین عالم و فقیهی بود که با بیانی روشن به همه اعلام کرد که نه تنها جمهوریت با اسلامیت در تضاد و تنافی نیست بلکه این دو در کنار هم می توانند همزیستی رشد آمیزی برای جامعه داشته باشند.

وی افزود: آرای مردم و صندوق آرا با احکام الهی و موازین شرع و اسلام نه تنها منافاتی ندارد بلکه مردم مسلمان یک سرزمین می توانند در چارچوب معیارهای دینی، خواست و رای خود را به کرسی بنشانند. او حتی این نظریه مهم علمی و فقهی خود را به رای مردم گذاشت.

رییس جمهوری یادآور شد: او که قبلا اعلام کرده بود نظامی که در پی آن هستیم هم جمهوری است و هم اسلامی و نام این نظام جمهوری اسلامی است، وقتی به ایران آمد و نهضت و انقلابش پیروز شد و همه طاغوتیان را از مسند به زیر آورد و رای مردم را در این کشور حاکم کرد، شادی را بر دل همه مردم نشاند و امید مردم را افزون کرد.

روحانی اضافه کرد: امام (ره) شرایط جدیدی را برای جامعه اسلامی ایران مهیا کرد در عین حال گفت جمهوری اسلامی اگر می خواهد به عنوان اساس نظام این سرزمین باشد باید با رای مردم و صندوق آرای مردم مهر تایید زده شود.

** اسلامیت و جمهوریت در کنار هم / دو بار رای گیری برای قانون اساسی

رییس جمهوری ادامه داد: امام (ره) عالم و فقیهی نبود که بگوید چون نظر فقهی من است و آن را تبیین کرده ام و مردم مرا به رهبری پذیرفته اند که نه با زبان بلکه با همه جان و وجود، پس نیازی به رای مردم و صندوق آرا نیست. او خواست در عمل نشان دهد که اسلامیت در کنار جمهوریت است و جمهوریت در کنار اسلامیت است.

روحانی تصریح کرد: امام (ره) اولین رهبر انقلابی در دنیا است که بعد از 47 روز پس از پیروزی انقلاب مردم را پای صندوق آرا دعوت کرد. هیچ انقلابی را شما در دنیا سراغ ندارید که در کمتر از 50 روز مردم پای صندوق آرا آمده باشند و برای نظام خود آرایشان را به صندوق ریخته باشند.

وی با بیان این که او نه تنها اصل نظام را به رای مردم گذاشت که تمام نهادهای این نظام را با رای مردم مشروعیت بخشید، افزود: او گفت همه نهادها باید طبق قانون و در چارجوب قانون اساسی آن هم قانون اساسی که از طریق منتخبان مردم باید نگاشته شود، شکل گیرد.

رییس جمهوری یادآور شد: پس از آن که قانون اساسی از طرف منتخبان مردم نوشته شد، یکبار دیگر باید به رای عمومی مردم گذاشته می شد.

روحانی خاطر نشان کرد: شاید ما تنها کشوری هستیم که به قانون اساسی دو بار رای دادیم، یکبار به نمایندگان که قانون اساسی را بنویسند و تصویب کنند و یکبار بعد از تصویب در نظر خواهی عمومی بار دیگر به این قانون اساسی رای دادند.

رییس جمهوری افزود: امام گفتمان حکومت دینی مردمی و مردم سالاری دینی را هم در تئوری و نظریه و هم در مقام عمل به اثبات رساند، اجرا کرد و در برابر مخالفت همه قدرت های جهان و همه ابرقدرت ها هم انقلاب را پیروز کرد، هم انقلاب را استقرار بخشید و هم در برابر هجمه بیگانگان این نظام و این کشور را با حضور مردم در صحنه حفظ و محافظت کرد و این مسیر را ادامه داد.

** وحدت و تحمل افکار یکدیگر

روحانی اظهار داشت: امام ما از روز اول تا روز پایان، همواره به ما می گفت در داخل متحد باشید، از هیچ کسی نترسید و به همه مسلمانان عالم گفت که اگر متحد باشید، دست به دست هم دهید، شیعه بودن و سنی بودن در فروعات و برخی مناسک ظهور و بروز می یابد.

رییس جمهوری تاکید کرد: شیعه و سنی بودن در استقلال، ایستادگی، رشد و تکامل امت اسلامی معنا و مفهومی ندارد جز آن که یک رقابت سازنده و سالم برای ما باشد و نه رو در روی یکدیگر ایستادن و نه آن که قدرت و استحکام یک امت را تحت تاثیر اختلاف قراردادن.

روحانی اظهار داشت: او بر وحدت امت اسلامی تکیه کرد و با صدای بلند گفت که هر شیعه ای که با اهل سنت مقابله کند و هر سنی که با شیعه مقابله کند، او نه شیعه است و نه سنی.

** اختلاف عامل رنج مسلمانان و شادی دشمنان / پرچم وحدت را باید به اهتزاز درآوریم

رییس جمهوری تصریح کرد: او راه را به خوبی به ما نشان داد، او به ما گفت متحد باشیم، دست به دست هم دهیم و افکار همدیگر را تحمل کنیم.

روحانی افزود: او به ما گفت تضارب فکری و آرا را منشا اعتلا و ارتقای فکری خود قرار دهید و نه دشمنی، کینه توزی و نه خدای ناکرده، روزی که خون یکدیگر را مباح بدانیم و بریزیم و بر آن افتخار کنیم و به ناروا نام جهاد را بر آن بگذاریم و همدیگر را تکفیر کنیم و دشمنان اسلام از کشتار مسلمین در شادی و هیجان قرار گیرند و قلوب مومنین در رنج و عذاب از این اختلاف باشد و چشم مسمانان از این خون ریزی ها گریان.

رییس جمهوری تاکید کرد: امروز روزی است که همه باید دست به دست هم قرار دهیم، امروز باید پرچم وحدت را به اهتزاز درآوریم.

***امام خودباوری را به ما آموخت

رییس جمهوری گفت: امام خود باوری را به ما آموخت و گفت که اگر اتکای مان به خدا باشد و دست برادری به یکدیگر دهیم می توانیم در برابر انواع توطئه ها پیروز شویم .

روحانی افزود: راه امام جز راه مبارزه با سلطه بیگانگان نبود، راهی جز حاکمیت مردم و ملت ها نبود، راه امام استقرار احکام اسلامی، آیات قرآنی و سنن پیامبر اسلام و اهل بیتش بود.

وی تاکید کرد: امام اعتماد به نفس را به آموخت و امروز خوشحالیم بعد از 25 سال مردم همان ایمان اعتقاد و راه را ادامه می دهند.

روحانی ادامه داد: خوشحالیم پرچم نهضت و انقلاب پس از امام بر دوش رادمردی قرار گرفت که او هم از سلاله پاک پیامبر (ص) و از راهروان امام راحل و از سرداران نهضت اسلامی بود.

رییس جمهوری گفت: رهبر معظم انقلاب پس از رحلت امام راحل (ره) همان مسیر و راه و همان خط، و ملت بزرگ ما همان مسیر و راه را پیمود و خواهد پیمود.

***پرچم اسلام را بر همه قله ها به اهتزاز در خواهیم آورد

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ما امروز با تدبیر ملت بزرگ اسلامی، اندیشمندان و علمای اسلامی امید بسیار فراوانی به آینده دنیای اسلام، وحدت دنیای اسلام و تعالی جهان اسلام در زمینه های مختلف داریم.

وی ادامه داد: همه ما در برابر توطئه آن هایی که می خواهند خون مسلمان ها را به زمین بریزند و منابع جهان اسلام را غارت کنند، می ایستیم و ایستادگی خواهیم کرد و احکام نورانی اسلام را اجرا خواهیم کرد.

روحانی در ادامه اظهار داشت: در سایه ایمانمان نه می هراسیم و نه ترسی داریم و نه سستی؛ راه اماممان را ادامه خواهیم داد و پرچم اسلام و لااله الا الله و محمد رسول الله را بر همه قله ها به اهتزاز در خواهیم آورد، انشاء الله و به حول قوه الهی، ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید