جهان امروز تحت تاثیر فقه اسلام و اندیشه سیاسی امام(ره) است

  • دوشنبه, 12 خرداد 1393 03:03
  • بازدید 1913 بار

قائم مقام وزیر امور خارجه گفت: سلاح کشتار جمعی که می تواند مردم را به کشتن دهد و تناسبی با تجاوز دشمن ندارد در فقه سیاسی امام(ره) جایگاهی ندارد.

به گزارش صراط مبین، مرتضی سرمدی در هشتمین همایش بین المللی سیاست خارجی و امام خمینی(ره) با عنوان «اسلام و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی» که صبح امروز (دوشنبه) در محل دفتر مطالعات وزارت امور خارجه در حال برگزاری است، گفت: این همایش ها فرصت خوبی است تا ابعاد اندیشه امام(ره) به ویژه در سیاست خارجی برای نسل جدید و مردمی که تشنه افکار نو هستند، به نمایش گذاشته شود.
وی با اشاره به این که بحث اسلام و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی بحث بسیار گسترده ای است ، به نظریه جنگ عادلانه در اسلام اشاره کرد و گفت: عدالت مبنای همه چیز است حتی جنگ نیز می بایست مبتنی با عدالت باشد، در نگاه اسلام در مقابله با دشمنان اسلام و کسانی که طمع به سرزمین مسلمین دارند، آموزه های مهمی داریم از جمله این که باید بین نظامیان و مردم عادی تفاوت قائل شد.
سرمدی ادامه داد: در جنگ نمی توانیم ابزاری را به کار ببریم که تفاوتی بین نظامیان و مردم قائل نباشد ، مجاز نیستیم برای ترساندن دشمن از ابزار جنگی هولناک تر استفاده کنیم، برخلاف منطقی که جنگ افروزان جهانی خود را مجاز به استفاده و تولید هر نوع سلاح کشتار جمعی می دانند.
قائم مقام وزیر امور خارجه افزود: چون قرار است دشمن را بترسانیم نمی توانیم هرگونه سلاحی را استفاده کنیم حتی برای دفاع از اسلام و جنگ مشروع نمی توانیم به شیوه ظالمانه متنسک شویم، هر چقدر تجاوز دشمن هم شدیدتر باشد استفاده از سلاح هسته ای در فقه اسلام و اندیشه سیاسی امام(ره) و رهبر معظم انقلاب جایگاهی ندارد.
وی گفت: در طول جنگ تحمیلی نیز علیرغم استفاده گسترده عراق از سلاح شیمیایی ، امام(ره) مجوز استفاده از سلاح شیمیایی را نداد، سلاح کشتار جمعی که می تواند مردم را به کشتن بدهد و تناسبی با تجاوز دشمن ندارد در فقه سیاسی امام(ره) جایگاهی ندارد.
سرمدی ادامه داد: ظرف 15- 20 سال اخیر شاهدیم جریان بسیار قوی سیاسی و تبلیغاتی در حال پراکندن این سوءظن هستند که ایران دارای سلاح هسته ای است و این سم پراکنی در جهان آن قدر گسترده شده است حتی بسیاری از نخبگان را تحت تاثیر قرار داده است.
قائم مقام وزیر امور خارجه افزود: علیرغم چنین فضا و تهدیدات کاملا مستقیم و رسمی برای حمله به ایران و مورد هدف قرار دادن تاسیسات هسته ای ما فتوای رهبری مبنی بر منع تولید ، انباشت و به کار گیری سلاح هسته ای را داریم، این نگاه اندیشه سیاسی امام(ره) را متمایز می کند در برابر منطق دیگران.
وی با اشاره به این که در حال حاضر مهم ترین موضوع بشریت سلاح هسته ای است، افزود: ای کاش این سلاح ها صرفا نقش بازدارنده داشت اما به بهانه های نه چندان معتبر برای تست از آن استفاده می شود.
سرمدی گفت: در اندیشه سیاسی امام(ره) مساله حرمت به کار گیری سلاح هسته ای بصورت واضح بیان شده است، بنابراین وظیفه آنهایی که معتقد به منع استفاده از این سلاح ها هستند این است که با همه قدرت به صحنه آیند و اجازه ندهند بحث منع استفاده از هرگونه سلاحی که از فقه اسلام و اندیشه امام(ره) و رهبری است، مفقود بماند.
قائم مقام وزیر امور خارجه گفت: دشمنان بدنبال متوقف کردن رشد علمی کشور و استعدادهای عظیم در جهان اسلام با بهانه تولید سلاح هسته ای هستند و در این میان وظیفه ما سنگین تر می شود که با استعانت از این اندیشه سیاسی امام(ره) تلاش کنیم این اندیشه تابناک روز به روز در جهان منتشر شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید