به برکت امام و انقلاب اسلامی قرآن بار دیگر به جامعه بازگردانده شد

  • جمعه, 09 خرداد 1393 03:06
  • بازدید 1673 بار

رییس سازمان اوقاف وامور خیریه با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی، قرآن بار دیگر به جامعه بازگردانده شد، افزود: امام خمینی(ره) با الهام از قرآن و مکتب اسلام، شعار «نه شرقی و نه غربی» را مطرح فرمودند.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام والمسلمین «علی محمدی» در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، با تبریک حلول ماه مبارک شعبان و اعیاد پیش رو، گفت: قبل از انقلاب، بیش از 50 سال قرآن کریم توسط دولت های رضاخان و پسرش از مردم مسلمان ایران جدا شده بود، اما به برکت انقلاب اسلامی، دوباره قرآن به جامعه بازگردانده شد و به زندگی مردم راه یافت.
وی ادامه داد: در دوران رضاخان و پدرش، براساس سیاست های دیکته شده، قرار بر این گذاشته شد تا قرآن از زندگی مردم جدا شود.
محمدی با بیان اینکه قبل از دوران پهلوی مردم عموما سواد خواندن و نوشتن نداشتند، افزود: به برکت مکتب خانه ها، بعضی افراد از سواد خواندن قرآن برخوردار شدند، این در حالی بود که در دوران پهلوی مکتب خانه ها تعطیل شد.
نماینده ولی فقیه با بیان اینکه خواندن ظاهر قرآن برای دشمن بسیار حائز اهمیت بود، ادامه داد: در آن دوران کسانیکه پدر و مادر آنها از سواد خواندن برخوردار بودند، از نعمت خواندن قرآن فیض می بردند.
محمدی گفت: به برکت انقلاب اسلامی و خون پاک شهیدان و همچنین توفیقات مقام معظم رهبری قرآن دوباره به زندگی مردم بازگردانده شد.

** تلاوت قرآن سبب اصلاح فرهنگ عمومی جامعه می شود

وی با اشاره به اینکه تلاوت قرآن دوباره در میان مردم احیا شد، خاطرنشان کرد: تلاوت قرآن سبب اصلاح فرهنگ عمومی جامعه می شود.

رییس سازمان اوقاف وامور خیریه ادامه داد: اگر کسی درصدد است تا با فرهنگ قرآن

آشنا شود در ابتدا ضرورت دارد که با روخوانی و تلاوت قرآن آشنایی پیدا کند.

** نفس مسابقه، نوعی تبلیغ و ترویج بین المللی قرآن است

محمدی با اشاره به اینکه بیش از 70 کشور از قاره های مختلف جهان کنار هم جمع می شوند تا مسابقات قرآنی را برگزار کنند، افزود: نفس مسابقه نوعی تبلیغ و ترویج بین المللی قرآن است.

نماینده ولی فقیه ادامه داد: یکی از اقداماتی که در مسابقات کشوری لحاظ شد، این بود که این مسابقات باید در سطح بین المللی برگزار شود.

محمدی با اشاره به اینکه در جنب مسابقات بین المللی و کشوری، محافل انس با قرآن با حضور اساتید و قاریان بر تر برگزار می شود، خاطرنشان کرد: مردم برای حضور در محافل قرآن شور و شوق زیادی نشان می دهند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: بسیاری از کشورها، سابقه طولانی در برگزاری مسابقات دارند، اما این در حالیست که آنها فقط در یک رشته یا حفظ و یا قرائت مسابقات خود را برگزار می کنند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در هر دو رشته قرائت و حفظ اقدام به برگزاری مسابقات می کنند، گفت: در مسابقات بین المللی، بعضی از داوران خارجی از تجربیات ما استفاده می کنند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه میان کسانی که با قرآن ارتباط برقرار می کنند و کسانی که این ارتباط قرآنی را برقرار نمی سازند، تفاوت اساسی وجود دارد، افزود: قرآن زنده است و در روح و روان افراد تاثیر می گذارد.

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه به برکت انقلاب اسلامی قرآن به جامعه بازگردانده شد افزود: روحیه مردم، اخلاق و رفتار آنها به برکت انس با قرآن دچار متحول شدن است.

** آثار قرآن در دوران دفاع مقدس مشاهده شد

محمدی با بیان اینکه آثار قرآن را به خوبی در دوران دفاع مقدس مشاهده کردیم، ادامه داد: مردم به برکت قرآن، هشت سال در برابر دشمنان ایستادگی کردند و در نهایت به پیروزی رسیدند.

وی با بیان اینکه به برکت قرآن، جمهوری اسلامی به وجود آمد، افزود: در پناه قرآن است که ما به پیروزی رسیده ایم.

** شیعه هراسی ابراز دشمنان علیه شیعیان

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اعزام حافظان بین المللی به کشور گفت: قبل از اعزام قاریان قرآنی به کشور، متاسفانه شاهد جوسازی علیه ایران هستیم، بطوریکه به این قاریان القا می شود که در ایران امنیت و آسایش نیست، اما زمانی که آنها وارد ایران می شوند، شاهد امنیت و آسایش هستند و در نهایت خواستار ارتباط با خانواده های خود برای اطلاع رسانی از وضعیت مطلوبشان می شوند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه «ایران هراسی» در دنیا به عنوان موضوع اساسی مطرح است، گفت: حافظان پس از ورود به ایران، متوجه احترام مردم می شوند.

محمدی یکی از ابزارهای دشمنان اسلام علیه شیعیان را شیعه هراسی دانست و افزود: برادران اهل تسنن زمانی که وارد ایران می شوند، مشاهده می کنند که شیعیان با آنها با روی خوش و گشاده برخورد می کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید تدبیر قرآنی مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: میهمانان مسابقات بین المللی قرآن، زمانیکه فضای انقلاب اسلامی ایران را مشاهده می کنند با این سووال مواجه می شوند که این ملت بر چه اساسی زندگی می کنند. در حالیکه اساس و پایه زندگی مردم بر مبنای قرآن کریم است.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه امام خمینی(ره) با الهام از قرآن و مکتب اسلام شعار نه شرقی و نه غربی را مطرح فرمودند، افزود: نظام اسلامی باید بدون وابستگی به غرب و شرق بوجود آید.

** جمهوری اسلامی منحصر به مرزها نمی شود

نماینده ولی فقیه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران منحصر به مرز ها نمی شود، بلکه به جهان نیز صادر می شود، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) براساس آموزه های قرآن، افق دیگری به نام مبارزه با استکبار را نیز ترسیم فرمودند.

محمدی با بیان اینکه مسلمانان عالم باید با عزت، عظمت و سرافرازی زندگی کنند، افزود: ملت ایران با رهبری امام خمینی(ره) و پس از آن مقام معظم رهبری به قرآن روی آوردند.

وی با اشاره به اینکه هر قدر به آموزه های قرآنی عمل کنیم، خداوند با ما با عزت برخورد می کند، ادامه داد: اگر در راستای دین خداوند قدم برداریم، خداوند نیز ما را یاری خواهد کرد.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به ضرورت بازگشت مسلمانان عالم به آموزه های قرآنی گفت: انقلاب اسلامی ایران به یک الگو تبدیل شده، زیرا به دستورات قرآن توجه و عنایت خاصی دارد.

** توفیقات فراوان جوانان ایران در مسابقات قرآنی

محمدی خاطرنشان کرد: از سال 1360 تا سال 1393 که سی ویکمین دوره مسابقات قرآنی را برگزار می کنیم، جوانان، نوجوانان و حافظان ما در عرصه های قرآنی به توفیقات زیادی دست یافته اند که به عنوان مثال در 29 دوره، جمهوری اسلامی ایران در رشته قرائت رتبه اول را داشت و در حفظ، 19 مرتبه رتبه اول را کسب کرده، این در حالیست که قبل از انقلاب اینچنین جایگاهی را نداشتیم.

وی ادامه داد: نمایندگان ما در مسابقات قرآنی که در سایر کشورها برگزار می شود نیز به خوبی ظاهر شده اند؛ به عنوان مثال در مالزی 22 دوره نفرات اول تا سوم قرائت، از ایران بودند. در عربستان، لیبی و سوریه نیز بارها رتبه های اول تا سوم را کسب کرده ایم.

به گفته محمدی، اینها همه توفیقاتی است که از لطف الهی و برکت انقلاب اسلامی ایران داریم و باعث شد که تلاوت قرآنی و فرهنگی قرآنی به کشور ما بازگردد.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، تاکید کرد: ایشان همواره فرموده اند، اولین و مهمترین وظیفه مسوولان کشوری توجه به قرآن است، ما اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید معارف قرآنی را در سطح جامعه برپا کنیم.

محمدی خاطر نشان کرد: برگزاری اینگونه مسابقات تشریفاتی نیست بلکه یک امر مهمی است که نیاز روز جامعه ما است.

**قرآن بهترین درمان است

وی افزود: باید معارف قرآنی که علم، تهذیب و عدالت است را در جامعه پیاده کنیم تا نیمی از مشکلات برطرف شود. حضرت علی (ع) فرمودند بدانید که اگر با قرآن باشید و مفهوم آن را بفهمید، به چیز دیگری نیاز ندارید، ولی اگر با قرآن نباشید از همه چیز جدا می شوید و هیچ ندارید. پس اگر بدنبال درمان هستید بهترین درمان قرآن است.

محمدی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل توجه ما به مسایل قرآنی این است که انقلاب ما براساس قرآن بود و امام خمینی(ره) فرمود «نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی» و در وصیتنامه سیاسی خود گفتند، خوشحالیم مباحث و مسایل قرآنی را در سطح جامعه پیاده کنیم. با اینگونه فعالیت های قرآنی ما، دشمنان آرام نمی ایستند و می خواهند ما را از قرآن جدا کنند. این ما هستیم که باید با قرآن در مقابل آنها بایستیم اگر می خواهیم همچون گذشته در مقابل دشمنان سرافراز باشیم راهی جز قرآن و اهل بیت(ع) وجود ندارد.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: وقتی اینگونه مسابقات را برگزار می کنیم حافظان و قاریان از سایر کشورها وارد ایران می شوند و این پل ارتباطی ما با سایر کشورها است.

** برگزاری مسابقات قرآنی برخلاف میل دشمن است

محمدی یادآور شد: کشورهای غربی به قدری درباره ایران بد گفته اند که بعضی از قاریان تا به ایران می رسند یک وسیله ارتباطی می خواهند. آنها بارها گفته اند ما در ایران جز احترام چیز دیگری ندیده ایم، آنها می توانند پیام دوستی ما را به جهانیان برسانند در واقع مسابقات قرآنی یک حرکت سیاسی و اسلامی است.

وی افزود: به تعبیر امام خمینی(ره)، آمریکا و اسراییل نمی خواهند در جامعه ما قرآن برپا شود از این رو لفظ این مسابقات یک حرکت سیاسی، مذهبی بر خلاف میل دشمن است.

محمدی گفت: باید در آیات قرآنی تدبر کنیم و این تدبر فقط در مورد مسایل فردی نیست، بلکه بالاترین تدبر در مورد مسایل سیاسی، اجتماعی و بین اللملی است. چرا با وجود قرآن بعضی از کشورهای اسلامی باید تحت سلطه استعمار باشند و غده ای همچون اسراییل پدید آید. حافظان و قاریان ما باید به سمت تدبر در قرآن پیش بروند.

به گفته وی، طبق بیانات امام خمینی(ره)، «اسلام در نیم قرن به امپراطوری ها غلبه کرد و این بدان دلیل بود که با زبان قرآن حرف می زد»، ما هم اگر می خواهیم پیروز شویم باید پیرو قرآن و رسول اکرم(ص) باشیم و برنامه های آنان را تکریم و احترام کنیم.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی با توجه به ماهیت قرآنی انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به نشر و ترویج قران در ابعاد مختلف شد، افزود: برگزاری بیش از سی دوره مسابقه بین المللی قرانی در کشور و حضور و موفقیت بی شمار قاریان و حافظان ایرانی در مسابقات خارج از کشور نشات گرفته از این حرکت است.

محمدی مدنظر داشتن دغدغه های رهبر معظم انقلاب در توجه به قرآن، ترویج معارف اجتماعی قرآن، تعمق در قرآن، تبادل تجربه بین قاریان داخلی و خارجی، بی ثمر کردن تبلیغات منفی علیه نظام اسلامی در سایر کشورها و حرکت در جهت اتحاد بین مسلمین را از اهداف اصلی مسابقات بین المللی قرآن در کشور دانست.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه تکریم قرآن را تکریم پیامبر(ص) خواند و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران پرچمدار فعالیت های قرآنی و همچنین عمل به قرآن است و تلاش داریم تا نظام را به عنوان الگویی مطرح در جهان مطرح کنیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید