مساجد ساده و با کمترین هزینه ساخته شود

  • سه شنبه, 30 ارديبهشت 1393 03:03
  • بازدید 2046 بار

نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان با تاکید بر رعایت سادگی و کاهش هزینه در ساخت مساجد گفت: ساخت گنبد و دو گلدسته برای مساجد هزینه های زیاد را بر دوش سازندگان می اندازد.

به گزارش صراط مبین، آیت الله ˈسید یوسف طباطبایی نژادˈ در دیدار با اعضای کارگروه تدوین الگوی ˈمسجد تراز اسلامیˈ کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان، تعیین استانداردهای لازم برای ساخت مسجد را بسیار با اهمیت برشمرد.

وی گفت: مشخص کردن فاصله مناسب بین مساجد، حداقل و حداکثر مساحت مسجد، داشتن یا نداشتن گنبد از جمله مواردی است که باید بر اساس معیارهای اسلامی در این الگو پیش بینی شود.

وی تصریح کرد: یکی از تاکیدات اسلام در ساخت مسجد ساده بودن آن است تا جایی که نماز خواندن جلوی نوشته و عکس کراهت دارد اما متاسفانه امروزه کمتر محرابی را می توان پیدا کرد که بدون تزیینات و نوشته باشد.

وی دوری از اسراف را یکی از اصول مهم در ساخت مسجد بیان کرد و گفت: باید بر اساس کارکردهای مساجد و الگوبرداری از مساجد صدر اسلام به حداقل ها اکتفا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان مسجد را محل ارتباط با خدا خواند و گفت: باید در ساخت آن از هر آنچه تمرکز انسان را به هم می زند و باعث دور شدن ذهن انسان از خدا می شود، پرهیز کرد.

آیت الله طباطبایی نژاد گفت: سازندگان و هیات امنا مسجد باید تصمیم های خود را با فکر و دقت و به دور از احساسات بگیرند و بر همه احکام مسجد واقف باشند.

وی تعیین نمادی به عنوان سمبل مسجد را پیشنهاد کرد و افزود: در کشورهای عربی بالای گلدسته مسجد علامتی به شکل هلال وجود دارد که هم نماد مسجد است و هر کجا که باشید با دیدن این علامت جهت قبله را پیدا می کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: درست است که با اهل تسنن در مواردی اختلاف داریم اما الگو برداری از کارهای خوب آنها بلامانع است.

وی بر رعایت حقوق معلولان و جانبازان در استفاده از مسجد تاکید کرد و گفت: باید در معماری مسجد دسترسی آسان ناتوانان به قسمت های مختلف آن مد نظر قرار گیرد زیرا شهروندان معلول و جانباز نیز حق استفاده از مسجد را دارند.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: برای تدوین الگوی مسجد تراز اسلامی باید در آیات و روایات بررسی و الگو را مطابق با نظر اسلام تهیه کرد.

وی گفت: اگر مساجد ما قابلیت های بالقوه خود را بالفعل کنند و نقش فعالی داشته باشند، قسمت عمده ای از مشکلات و مسائل اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی و فرهنگی برطرف خواهد شد.

آیت الله طباطبایی نژاد خارج شدن مساجد از تراز اسلامی را عامل کمرنگ شدن آنها در جامعه عنوان و اظهار کرد: به فرموده امام خمینی (ره) مسجد سنگر است اما اکنون مساجد از کارکرد خود دور شده اند زیرا اگر مسجد سنگر مبارزه با فقر، بدحجابی، بد اخلاقی و فساد بود، مشکلات جامعه به حداقل می رسید.

عضو مجلس خبرگان رهبری، اقامه نماز جماعت را وسیله ای برای آشنایی مومنان با یکدیگر بیان و اضافه کرد: ترویج سبک زندگی اسلامی و روحیه زندگی اسلامی باید از مساجد آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه هر قدم که در جهت رونق مساجد برداشته شود، قدمی برای اصلاح سبک زندگی است، افزود: اسلام بر صله رحم و رسیدگی به احوال مسلمانان تاکید فراوان دارد تا جایی که شخصی که در مسجد معتکف شده و نمی تواند از مسجد خارج شود، برای عیادت از مریض و تشییع جنازه مومن اجازه دارد از مسجد خارج شود.

رییس کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان نیز در این جلسه اظهار کرد: مسجد تراز اسلامی عهده دار نقش های مهم در زمینه عبادی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی است.

حجت الاسلام ˈرمضانعلی معتمدیˈ از اجرای طرح تحقیقاتی پیرامون مسجد تراز اسلامی و تدوین سند علمی و اجرایی با نظارت امام جمعه اصفهان، با هدف مصوب کردن آن در شورای فرهنگ عمومی و مراجع بالاتر و ابلاغ آن به دستگاه ها خبر داد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید