رزمی که امام خامنه‌ای آن را «دیدنی» توصیف کردند

  • دوشنبه, 29 ارديبهشت 1393 03:04
  • بازدید 2072 بار

من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال ۵۹ شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارزه آنان را شناخته ام.

به گزارش صراط مبین، حوالی همین روزهای اردیبهشت ماه بود، گروه گروه رزمندگان لرستانی از پادگان امام حسین(ع) راهی می شدند و شاید از همان روزها بود که اینجا قدمگاه شهدا نام گرفت؛ از همان روزهایی که به جای سروهای ایستاده، تابوت هایی برگشتند که هنوز رد قدم هایشان روی شانه های لرستان سنگینی می کند.
آنها که حال و هوای آن روزهای شهر را به یاد دارند از خیابانهایی می گویند که رد پیکر شهدا را هنوز می توان از آنجا گرفت، از کوچه هایی که سر هر کدامشان حجله ای برپا شده بود، انگار جوانان دلیر و برومند لرستانی یک روز را برای آسمانی شدن برگزیده بودند.
تابوتهای 300 نفر از شهدا در شهرها و محلات مختلف استان تقسیم شده بود و هر کس سهمش را به خانه می برد، انگار هر کس می خواست در این ضیافت آسمانی شریک باشد و تبرکی بردارد.
اردیبهشتی با رنگ و بوی بهشتی های حاج عمران
اردیبهشت ماه لرستان هنوز هم رنگ و بوی بهشتی های عازم عملیات حاج عمران را می دهد، حاج عمران که می شنوی یاد شهید سید مصطفی میر شاکی می افتی و شهید درویش علی شکارچی...یاد شهید علی راست پیر حیاتی، شهید روح الله سپهوند، شهید نور مراد مقدسی، شهید محمد سپهوند و .. سردارهایی که ایستاده رفتند و ایستاده برگشتند و روایت ایستادگی برگشتن شان روی شانه های خرم آباد نشان افتخار کاشت.
دشمن تا ارتفاعات 2519 رفته بود و می خواست ارتفاعات کمرشیر را تصرف کرده و به شهر پیرانشهر مسلط شود، ولی مگر به همین راحتی ها بود. شیرمردان لرستانی که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بودند از آن منطقه برای مقابله با دشمن فراخوان شدند و با پای سر آمدند.

گردان انبیاء، گردان محرم، گردان شهدا، گردان ابوذر، گردان مالک اشتر، گردان ثار الله و گردان محبین حکایت گردانهای عاشقانی بود که به نیت خدایی شدن راهی حاج عمران شدند و تا عرش اوج گرفتند.

لشکر 57 حضرت ابوالفضل(ع) به یاد یگانه علمدار کربلا تا دل دشمن به پیش تاختند و 300 ستاره را به آسمان زیبایی های کشورمان دوختند تا ارتفاعات 2519 ، تپه شهدا و تپه شهید صدر را از تصرف دشمن خارج کنند و جلوی پیشروی بعثی ها را بگیرند.

نبرد آنان بیش از آنچه شنیدنی باشد دیدنی است

روایت نبرد لرستانیها در حاج عمران روایتی که به قلم یا به زبان بتوان از آن نوشت و گفت نیست. روایت دلدادگی عاشقانی است که مجاهدت آنها رهبر فرزانه انقلاب را نیز به وجد آورد تا بگویند: سلام مرا به مردم شهید پرور لرستان و شهر خرم آباد و علمای محترم ابلاغ کنید. من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارزه آنان را شناخته ام. نبرد آنان بیش از آنچه شنیدنی باشد دیدنی است، تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان به خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده ای نه چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود...

و چنین هم شد، چرا که ملتی که شهادت دارد شکست نمی شناسد، این ملت همیشه پیروز میدان است و سند پیروزی آن استقامت دلیرمردانش در جنوب و شمال و شرق و غرب کشور است.

شهر و روستا نداشت، همه شریک و سهیم بودند

سرهنگ ناصر فرید مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان لرستان با یادآوری آن روزها می گوید که می توان سالروز عملیات حاج عمران را به نام روز لرستان نامگذاری کرد.

وی به حال و هوای شهرهای مختلف استان در تشییع پیکر بیش از 300 شهید در یک روز اشاره می کند و ادامه می دهد: این عملیات اواخر اردیبهشت ماه آغاز شد و لرستانیها در توفیق آن نقش زیادی داشتند.

سرهنگ فرید یادآور می شود: آن روزها جای جای استان وقتی شهدا را آوردند مراسم عزاداری به پا بود، شهر و روستا نداشت، همه در این ایثارگری شریک و سهیم بودند.

وی می گوید که همه شهرستانهای استان از بروجرد و خرم آباد گرفته تا نورآباد، الشتر، کوهدشت، پلدختر، الیگودرز، ازنا و دورود از 300 شهید عملیات حاج عمران سهم خود را روی دوش گرفتند و دین خود را ادا کردند.

در یک روز 63 تابوت را در شهر حرکت دادیم

سرهنگ فرید به حال مردم خرم آباد اشاره می کند و با تاملی عمیق می گوید که در یک روز 63 تابوت را در شهر حرکت دادیم، تابوت هایی که هر کدام جگرگوشه مادر و پدری را در خود جای داده بودند، ولی خرم آباد همچنان ایستاده بود و در رثای سروهای بر زمین افتاده اش آوای "چمری" سر می داد.

وی حرفهایش را اینگونه ادامه می دهد: اتوبوس هایی که رزمندگان را به عملیات حاج عمران اعزام کرده بود حالا نصفه برگشته بودند، تعدادی مجروح و مابقی روی دوش مردم شهر به خانه برگشتند تا ردپایشان همیشه همانجا روی شانه های شهر باقی بماند.

سرهنگ فرید معتقد است که خاطره آن روز هنوز در ذهن لرستانیها باقیست و اگر از هر کسی سوال کنی برایت حرفهای زیادی از آن روز عجیب دارد. می گوید که می توان با شکل گیری یک حرکت استانی برای ماندگار کردن این روز و نامگذاری آن به نام "روز لرستان" در تقویم ها اقدام کرد.باید اساسی کار را شروع کرد و به همه پیام لرستانیها در حاج عمران را رساند، موضوعی که به نظر می رسد کمتر به آن توجه شده است.

جمعیت زیادی برای دیدار شهدا به پادگان امام حسین(ع) رفته بودند

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان نیز معتقد است که باید برای معرفی این رخداد عظیم همه همراه شوند و به مهر می گوید: اواخر اردیبهشت و اوایل خردادماه علاوه بر سالروز آزادسازی خرمشهر لرستان دارای دو رویداد مهم است. یکی سالروز شهادت سردار شهید محمد بروجردی به عنوان تنها سردار ملی لرستان و دیگری سالروز عملیات حاج عمران که رد 300 سردار لرستانی را در خود دارد.

سید سعید شاهرخی ادامه می دهد: این روزها باید تلاش شود تا همزمان با این رخدادها فضای شهر به سمت بازسازی درصدی از خاطرات آن روزها برود، خاطراتی که لرستان را به اوج خواهد برد و برایمان تداعی گر روزهای باشکوهی است.

وی به حال و هوای لرستان در خرداد سال 65 و وقتی شهدای حاج عمران را آورده بودند اشاره می کند و یادآور می شود: از میدان امام حسین(ع) تا بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد سر هر کوچه ای حجله ای بسته شده بود. جمعیت زیادی برای دیدار شهدا به پادگان امام حسین(ع) رفته بودند و واقعا شهر حال عجیبی داشت.

شاهرخی با یادآوری اینکه حتی اگر بتوانیم درصدی از فضای آن روزها را در شهر احیا کنیم تاثیر عمیقی بر وجود جوانان خواهد گذاشت، اعتقاد دارد اینجا جای هنرنمایی هنرمندان و برنامه ریزان فرهنگی است که بتوانند در این زمینه کار کنند.

وی از رسالت رسانه ها و به ویژه صدا و سیما برای معرفی حاج عمران و شهدای حاج عمران می گوید و معتقد است که در کنار رویدادهای ملی باید به این وقایع که نقش لرستان در آنها پررنگ بوده است بیشتر پرداخته شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

صلح طلبی
قرآن : وَإِن جَنَحُواْ لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (سوره انفال، آیه 61)ترجمه: و اگر به صلح گراييدند، تو [نيز] بدان گراى و بر خدا توكّل نما كه او شنواى داناست.حدیث: وَ لا تَدْفَعَنَّ صُلْحاً دَعاكَ اِلَيْهِ عَدُوُّكَ وَ لِلّهِ فيهِ رِضًى، فَاِنَّ فِى الصُّلْحِ دَعَةً لِجُنُودِكَ، وَ راحَةً مِنْ هُمُومِكَ، وَ اَمْناً لِبِلادِكَ. وَلكِنِ الْحَذَرَ كُلَّ الْحَذَرِ مِنْ عَدُوِّكَ بَعْدَ صُلْحِهِ، فَاِنَّ الْعَدُوَّ رُبَّما قارَبَ لِيَتَغَفَّلَ. فَخُذْ بِالْحَزْمِ، وَ اتَّهِمْ فى ذلِكَ حُسْنَ الظَّنِّ.(نهج البلاغه ، نامه 53 به مالک اشتر)ترجم...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید