حضرت احمدبن موسی شاه‌چراغ(ع) عامل اتحاد شیعیان

  • شنبه, 27 ارديبهشت 1393 03:06
  • بازدید 1690 بار

احمد بن موسی کاظم(ع)، پسر ارشد امام موسی کاظم(ع) و برادر محمد بن موسی(ع) و امام رضا(ع)، است و به خاطر ولایت مداری به امین ولایت معروف است .

به گزارش صراط مبین، احمد بن موسی کاظم(ع)، پسر ارشد امام موسی کاظم(ع) و برادر محمد بن موسی(ع) و برادر امام رضا(ع)، در است و به خاطر ولایت مداری به امین ولایت معروف است .
ایشان در راه پیوستن به برادر خود به سوی خراسان سفر کرد ولی در راه توسط مأموران مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز به شهادت رسید.
بیعت حضرت احمدبن موسی(ع) با امام علی بن موسی الرضا(ع) در حالی که مردم با وی بیعت کرده بودند و نقش حضرت شاهچراغ(ع) در ولایت پذیری مردم مدینه سبب شده که لقب امین ولایت نیز به ایشان داده شود.
آرامگاه حضرت شاهچراغ(ع) د به سبک معماری آذری بنا شده و این بنا در دوره اتابکان فارس در سده ششم هجری قمری ساخته شده‌ و گنبد و بارگاه آن دارای کاشی‌کاری‌های زیبایی است.
در سال 1386 شورای فرهنگ عمومی استان فارس نام‌گذاری یک روز به نام بزرگداشت شاهچراغ(ع) مطرح شده و متولیان امر تصمیم گرفتند که روز تولد آن حضرت را به عنوان مراسم بزرگداشت انتخاب کنند.
آستان احمدبن‌موسی شاهچراغ(ع) که در طول تاریخ مرکزی برای رشد معارف شیعه در جنوب کشور به شمار می‌رفت، اما در چند سال اخیر به دلیل واقع شدن در بافت تاریخی و فرهنگی شیراز مورد غفلت قرار گرفته و با ناهنجاری‌های مختلفی روبرو شده تا آنجا که داد برخی از مقامات استان فارس را برآورد.
طرح جامع توسعه حرم مطهر شاهچراغ(ع) و سیدعلاءالدین حسین(ع) در شیراز تصویب شده تا با اجرای آن بسیاری از معضلات اطراف و محدوده حرمین در شیراز برچیده ‌شود. این طرح جامع در محدوده‌ای به وسعت 55 هکتار تصویب شده تا برای نخستین مرتبه، این دو آستان مقدس دارای یک طرح جامع و کامل برای توسعه، بازسازی و عمرانی شوند.
در این طرح بحث‌های مهمی از جمله حل معضل ترافیک عبوری، احداث ساختمان‌های خدماتی، زائرسرا، مجموعه‌های فرهنگی، مذهبی و زیارتی مورد نیاز پیش‌بینی شده‌است.
در قدم نخست و بنا به دستور وزیر مسکن و شهرسازی قرار است 30 هکتار زمین برای این امر اختصاص یافته و مابقی زمین‌های مورد نیاز که در طرح اولیه نیز تعریف شده‌است در مراحل بعدی اختصاص یابد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید