اعتکاف راه یافتن به درگاه الهی

  • سه شنبه, 23 ارديبهشت 1393 03:00
  • بازدید 2117 بار

سیزدهم ماه رجب افزون بر میلاد فرخنده امام علی(ع)، سرآغاز آیین اعتکاف نیز هست و در این روز اعتکاف آغاز می شود و سه روز ادامه دارد.

به گزارش صراط مبین، بندگان خدا در سراسر کشور اعتکاف خود را آغاز کرده اند و در مکان های مذهبی و مساجد به رازو نیاز با خدا می پردازند ضمن اینکه روزه نیز هستند.

تلاوت کلام وحی، دعا خواندن و نماز، اعمال اعتکاف در اینمکان های مذهبی است و معتکفان در این سه روز از مساجد و مکان های اعتکاف مگر در موارد بسیار ضروری خارج نمی شوند.

سمنان - در سالروز ولادت با سعادت حضرت علی (ع) و آغاز ایام البیض هزاران نفر از مومنان در استان سمنان با حضور در آیین نبوی اعتکاف به راز و نیاز با معبود خود نشستند.

آیین اعتکاف از سحرگاه سه شنبه با حضور گسترده مردم مومن و خداجوی استان سمنان به ویژه جوانان و نوجوانان در 77 مسجد این استان آغاز شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان گفت: امسال استقبال از آیین اعتکاف گسترده بوده است و پیش بینی می شود قریب هفت هزار نفر در نقاط شهری و روستایی در این آیین شرکت کرده باشند.

حجت الاسلام علی شکری با بیان اینکه شمار معتکفین در این استان هنوز جمع بندی نشده است گفت: سال گذسته به دلیل همزمان یین اعتکاف با انتخابات و نیز امتحانات دانش آموزان قریب شش هزار نفر در این آیین شرکت کرده بودند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان استقبال جوانان و بانوان را از آیین نبوی اعتکاف در استان سمنان بسیار گسترده خواند و گفت: بیش از 80 درصد از شرکت کنندگان را جوانان و بالای 60 درصد از معتکفین بانوان هستند.

آیین اعتکاف در شهر سمنان نیز در سه مسجد جامع، امام و الزهرا انجام شده است کهدو مسجد به بانوان اختصاص دارد.

درآیین اعتکاف امسال خیرین نیز با ارائه کمک های مختلف زمینه اطعام معتکفین در افطار و سحرگاه این ایام را فراهم کرده اند.

کرمانشاه - همزمان با فرا رسیدن ایام البیض (13 رجب به مدت سه روز) آیین حسنه اعتکاف با حضور نزدیک به شش هزار مومن زن و مرد کرمانشاهی در مساجد این استان آغاز شد.

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه گفت: امسال برای مراسم معنوی اعتکاف در مجموع پنج هزار و 972 نفر ثبت نام کرده اند.

حجت الاسلام اسماعیل قبادی افزود: از این تعداد، چهار هزار و 250 نفر (70 درصد) شرکت کنندگان مراسم اعتکاف امسال را بانوان و یک هزار و 750 نفر (30 درصد) را نیز آقایان تشکیل می دهند.

وی گفت : معتکفان کرمانشاهی از شب گذشته در 39 مسجد استان استقرار یافتند و تا بامداد روز شانزدهم رجب به عبادت و راز و نیاز با خداوند متعال خواهند پرداخت.

حجت الاسلام قبادی همچنین با اشاره به وجود 320 خادم برای ارایه خدمات به معتکفان، از حضور مبلغان دینی برجسته در مساجد برای سخنرانی و اجرای برنامه های مذهبی خبر داد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی کرمانشاه در ادامه به آمار سال گذشته معتکفین کرمانشاهی اشاره کرد و گفت: سال گذشته چهار هزار و 655 نفر در 38 مسجد استان معتکف شدند که از این تعداد یک هزار و 62 نفر مرد و سه هزار و 593 نفر زن بودند.

قبادی اظهار کرد: یک هزار و 450 نفر از معتکفان سال گذشته در شهر کرمانشاه و مابقی آنان در سایر شهرستان های استان به عبادت و راز و نیاز پرداختند.

اراک - آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی بیان کرد: دل دادن به کسب درآمد بیشتر باعث شده که بسیاری از مردم از معنویات فاصله بگیرند و از یاد خدا غافل شوند که آیین اعتکاف بهترین فرصت برای دوری از این دلمشغولی ها ست و فرصت بسیار مناسبی را برای افراد به وجود می آورد تا نسبت به اعمال یکساله خود فکر کنند.

امام جمعه اراک اظهار کرد: مهم ترین چیزی که لازم است معتکفین انجام دهند تفکر است، زیرا تفکر در اسلام اهمیت زیادی دارد و در آیات و روایات بر این مسئله تاکید شده است.

وی بیان کرد: بر اساس آمارهای موجود، بیش از 60 درصد ثبت نام شد گان مراسم اعتکاف جوانان 15 تا 30 ساله هستند که این مهم نشان از خنثی شدن هجمه های فرهنگی دشمنان ایران اسلامی دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید