باید تابع ولایت فقیه باشیم

  • یکشنبه, 21 ارديبهشت 1393 19:09
  • بازدید 1653 بار

نماینده تهران در مجلس گفت: در احکام حکومتی، ما باید تابع ولایت فقیه باشیم و در این جا دیگر چون و چرا ندارد حتی اگر نظری مخالف داشته باشیم.

به گزارش صراط مبین، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مراسم پرسش و پاسخ دانشجویی که در دانشگاه تهران با موضوع روحانیت و سیاست برگزار شد، گفت: در قرون وسطی در اروپا کلیسا نتوانست رابطه دین و خدا را به خوبی ترسیم کند و نگاه در آن زمان به این فکر بود که یا باید خدا را انتخاب کنید یا آزادی را. اما در اسلام اینگونه نیست.
وی ادامه داد: در آن دوران به خاطر اینکه چندین اشتباه صورت گرفت، مسئله رویگردانی از دین رخ داد زیرا آن زمان کلیسا عقایدی داشت که درست نبود و مسائلی را در مقابل دین قرار می‌داد و میان این مسائل و دین جنگ برقرار می‌کرد.
مطهری خاطرنشان کرد: در گذشته می‌گفتند که دین باید پای خود را از سیاست کنار بکشد و استدلال آن‌ها این بود که این موضوع در اروپا تجربه شده است ولی این حرف اشتباه است زیرا در اروپا از دین تحریف شده استفاده شده بود و ما هر زمان که از دین فاصله گرفتیم با مشکل روبرو شدیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همبستگی دین و سیاست به معنی وابستگی دین به سیاست نیست بلکه سیاست باید به دین وابسته باشد و سیاست باید ابزاری باشد در دست دین.
مطهری ادامه داد: شهید مطهری تاکید داشتند که روحانیون تا زمانی که الزام نشده، از پذیرفتن پست‌های اجرایی خودداری کنند زیرا روحانیون باید اقتدار خود را حفظ کنند.
وی تاکید کرد: نباید به بهانه ولایت فقیه، علمای دیگر را بکوبیم و نباید اگر مرجعی با یک مسئله‌ای مخالفت کرد، یک عده بروند مقابل خانه‌اش و شعار بی‌بصیرت بدهند یا اینکه کسی را از مجلس خبرگان بیرون کنیم و برایش مشکل درست کنیم.
مطهری ادامه داد: این‌ها آفاتی است که در سال‌های اخیر ایجاد شده و باید اصلاح شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شهید بهشتی به شدت در پی این بود که حوزه علمیه تقویت شود و مساجد به کار خودش ادامه داده و روحانیت نیز کار سنتی خودش را انجام دهد.
مطهری یادآور شد: شهید بهشتی با تاسیس حزب جمهوری اسلامی به خاطر اینکه موسسینش روحانی بودند، مخالف بود البته امام(ره) هم مخالف این کار بودند ولی اصرار بعضی‌ها باعث شد ایشان رضایت بدهند.
وی در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان تصریح کرد: شهید بهشتی صراحت دارند که ولایت فقیه ولایت ایدئولوژیک است و فقیه در جمهوری اسلامی نقش ایدئولوگ را بازی می‌کند.
مطهری ادامه داد: فقیه در واقع حاکم نیست و صلاحیت حاکم را که رئیس‌جمهور است، تائید می‌کند.
وی افزود:‌ ولی فقیه نقش نظارتی دارد و نظارت می‌کند که حکومت از مسیر اسلام خارج نشود.
وی در رابطه با سؤال دیگری خاطرنشان کرد: هیچ وقت عقل تعطیل نمی‌شود و ما همیشه باید فکر کنیم و نظر داشته باشیم و اظهار نظر کنیم و در جاهایی هم ممکن است نظری مخالف با نظر ولی فقیه داشته باشیم و اشکالی ندارد که آن را بیان کنیم.
مطهری ادامه داد: در احکام حکومتی، ما باید تابع ولایت فقیه باشیم و در این جا دیگر چون و چرا ندارد حتی اگر نظری مخالف داشته باشیم.
وی اظهار داشت: ولایت فقیه را نباید به عنوان معنای یک امر مخالف دموکراسی و آزادی تلقی کنیم و یکی از مشکلات در کشور ما این است که برداشت درستی از این اصل نداریم و بسیاری از موارد که در کشور رخ می‌دهد به خاطر این موضوع است.
وی خاطرنشان کرد: خیلی وقت‌ها غیرروحانیون هم ثابت کرده‌اند که موفق نبودند و تجربه این موضوع را ثابت کرده است و نمونه‌اش بازرگان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید