امروز حرکت فرهنگی و علمی یک تکلیف است

  • پنج شنبه, 18 ارديبهشت 1393 20:49
  • بازدید 1722 بار

امام جمعه موقت تهران گفت: امروز حرکت فرهنگی و علمی یک وظیفه و تکلیف است که تاریخ هم ما را بدان سو می برد.

به گزارش صراط مبین ، آیت الله محمد امامی کاشانی روز پنجشنبه در آیین نکوداشت آیت الله حاج شیخ غلامرضا دهشت اسوه مجاهدت در تعلیم و تبلیغ در مشهد، افزود: عصری که ما در آن زندگی می کنیم مملو از حرکت های فرهنگی است که همچنان هم رو به ازدیاد است.

وی اظهار داشت: مکتب ها، مرام ها، ادیان مختلف و ادیان بشری چون بودایی، مکاتب مادی، سرمایه داری و حرکت هایی که امروز در گوشه و کنار دنیا با هر شکل و عنوان رخ می دهد هر روز بیشتر می شود و هر کدام هم معتقدند دنیا را می توان با این مکاتب اداره کرد.

وی بیان کرد: در این میان حرکت فرهنگی، الهی که وجود اقدس امام زمان (عج) نهایت و پایان است بر اساس روایات و احادیث پیش می رود و در اوج قرار می گیرد و همه ˈایسم هاˈ و مکاتب دیگر محو می شوند.

وی گفت: در واقع این امر بیانگر آن است که در دنیا عقل ، فرهنگ و علم و رشد علمی و فرهنگی و عقلی محور خواهد بود.

وی اظهار داشت: در این راستا وظیفه حوزه ها و تکلیف دانشگاه ها تحقق و حرکت در راستای این رشد علمی ، فرهنگی می باشد.

تولیت مدرسه عالی شهید مطهری افزود: امروز صدا و سیمای جمهوری اسلامی می تواند نقش اساسی را در این زمینه ایفا کند به گونه ای که بیان اسلام و معارف آن با سبکی نوین و نافذ انجام گیرد.

وی در این میان یکی از راه های رشد علمی ، اخلاقی و فرهنگی را تاسیس مدارس ویژه جوانان در این حوزه ها و زمینه ها عنوان کرد و گفت: در واقع از این طریق می توان تربیت نسلی مومن و معتقد را از سنین پایین و از همان اوان شکل گیری شخصیت او بر عهده گرفت.

وی با اشاره به تاسیس مدارس شهید مطهری افزود: در مشهد این حرکت فرهنگی با چهره ای خدوم و اخلاقی آیت الله دهشت آغاز شد که عاشق تعلیم و تربیت بود و این عشق وی عامل اساسی در پذیرش مسوولیت این مدارس و خدمت خالصانه و عاشقانه در این مجموعه بود.

آیت الله امامی کاشانی اظهار داشت: امروز در برخی نقاط کشور چون نقاط مرزی شاهد نقش محوری این مدارس در تربیت نسلی مومن با تربیت علمی هستیم.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی آثار و برکات زیادی داشت و این مدرسه و شعب آن ذره ای در کنار وسعت بی پایان ارزش های انقلاب می باشد.

معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این آیین گفت: آیت الله دهشت عالمی زمان شناس ، متعهد و آزاد شده از قید عناوین و القاب می باشد و فردی خودساخته است.

حجت الاسلام والمسلمین ˈاحمد مرویˈ افزود: از جمله خصوصیات آیت الله دهشت آن است که خود را در عناوین و القاب و شئونات خودساخته محبوس ننمود و خود را از قید و بند همه آن ها رها کرد.

وی با تاکید بر اینکه همین امر هم رمز موفقیت وی بوده است، اظهار داشت: این رهایی منشا خدمات گسترده این عالم دینی در عرصه مختلف به جامعه شد.

وی گفت: در واقع در محضر خداوند شانی وجود ندارد و شان یک عالم و طلبه، خدمت به دین و اسلام است و ایشان با این دیدگاه به جامعه خدمت نموده است.

وی افزود: ویژگی شاخص دیگر آیت الله دهشت، عالم بودن به زمان خود است، او نیازها ، کمبودها و خلاءها را به خوبی تشخیص داده و در جهت رفع آنها قدم برداشته است.

وی اظهار داشت: یک مجتهد و عالم دینی باید نه تنها نیازها و کمبودها و مشکلات بلکه دشمنی ها و دشمنان زمان خود و حوزه های نفوذ این دشمنان را نیز بشناسد تا بتواند نقشه های آنها را نقش بر آب کند.

وی بیان کرد: آیت الله دهشت هم زمان شناس بوده و نقاط آسیب و نفوذ دشمن را می داند و ضعف ها و مشکلات مردم را نیز دریافته و طی این سال ها در این جهت با تشکیل مدارس دینی و شعب مختلف مدارس شهید مطهری ، خیریه ها و موسسات خیریه ای، تلاش کرده است.

حجت الاسلام مروی افزود: باید ما نیز ادبیات خود را دارای جاذبه و آرام بخشی کرده و در جایی که با مردم ، جوانان و نوجوانان قرار است گفت و گو و مباحثه داشته باشیم این موارد را لحاظ کنیم.

آیت الله دهشت که در سال 1316 هجری شمسی در مشهد به دنیا آمد در کسب علوم دینی از شاگردان مرحوم آیت الله مسلم حائری ، مدرس یزدی ، هاشم قزوینی است و درس خارج فقه را نیز در مشهد در محضر مرحوم آیت الله سید محمدهادی میلانی و در نجف نزد مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم خویی گذرانده است.

او موسس انجمن های مختلف خیریه از جمله جامعه درمانگاه ها، انجمن حمایت از معلولین، انجمن حمایت از بیماران روانی و بسیاری دیگر است و در فعالیت های خیریه ای بویژه در مشهد فعالیت گسترده ای دارد.

وی در اعزام مبلغین به مراکز و شهرستان ها برای پاسخگویی به نیازهای دینی و شرعی از همان سال های بعد انقلاب هم فعالیت شاخصی داشته است.

آیت الله دهشت سرپرستی مدارس شهید مطهری در شهر مشهد را نیز بر عهده دارد و علاوه بر تدریس و تالیف آثار، حضوری پر رنگ در کنگره های بین المللی داشته است.

آنچه بیش از همه شخصیت و چهره این عالم دینی را ماندگار کرده وجهه مردمی آیت الله دهشت است که در این آیین به علت بیماری حضور نداشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید