رساله «اجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبری» پرفروش‌ترین کتاب موسسه الهدی

  • دوشنبه, 08 ارديبهشت 1393 19:48
  • بازدید 4109 بار

مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی گفت: کتاب «رساله اجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبری» در حدود ۶۰ هزار نسخه که به زبان‌های مختلف ترجمه شده به فروش رسیده است و پرفروش‌ترین کتاب این موسسه محسوب می‌شود.

به گزارش صراط مبین، حمیدرضا شاه‌‌آبادی مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی صبح امروز در نشست خبری با تشریح اهداف، وظایف و اولویت‌ها و مأموریت‌های این موسسه در دوره جدید، برنامه‌های ویژه این موسسه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب را اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه این موسسه در آغاز راهی تازه قرار گرفته است، گفت: برای ادامه این راه و تحقق اهداف و مأموریت‌های موسسه الهدی در دوره جدید نیازمند کمک رسانه‌ها و اصحاب قلم هستیم.
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی خاطرنشان کرد: موسسهفرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی یک موسسه غیردولتی و غیرانتفاعی که در سال 63 تأسیس شده و از کمک‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استفاده می‌کند که اصلی‌ترین وظیفه‌اش ترویج هنر اصیل ایرانی و معارف اسلامی در ایران و جهان بوده است.
شاه‌آبادی تحقق این وظیفه و مأموریت موسسه الهدی را از طریق تولید و ارائه محصولات فرهنگی حوزه های مختلف دانست و افزود: تولید و توزیع کتاب فیلم موسیقی انیمیشن و همچنین صادرات و واردات محصولات فرهنگی، شرکت در نمایشگاه‌های کتاب و فرهنگی در داخل و خارج از کشور، همکاری با موسسات مشابه داخلی و خارجی، تشکیل شرکت‌های اغماری در حوزه فرهنگی و ... از جمله وظایف این موسسه است.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیاری برای این موسسه وجود دارد که به کارگیری حداکثر این ظرفیت‌ها اولویت فعالیت‌های ما در دور جدید است، گفت: ما این موسسه را نه فقط یک انتشاراتی بلکه یک موسسه فرهنگی هنری تلقی می‌کنیم که یکی از کارهایش انتشارات است. البته در دوره جدید اولویت اصلی ما انتشارات است اما در سالهای آینده شاهد پرداختن به حوزه های دیگر نیز خواهیم بود.
وی در ادامه به برنامه‌های موسسه الهدی در حوزه انتشارات اشاره کرد و افزود: در دوره جدید بخش انتشارات را در قالب گروه انتشاراتی الهدی تعریف می‌کنیم که یک سری اعضای پیوسته و یک سری اعضای وابسته دارد. بنابراین" انتشارات دارالهدی" به زبان عربی، "انتشارات roes" به زبان انگلیسی، "انتشارات نوروز" برای فعالیت در ایران و آسیای میانه و شبه قاره، "آژانس ادبی" و "پخش جهانی نوروز" پنج عضو پیوسته این گروه خواهند بود.
شاه آبادی ادامه داد: آژانس ادبی این موسسه وظیفه تبادل کتاب و تبادل حقوق نشر کتاب در بازارهای جهانی را به صورت حرفه‌ای برعهده خواهد داشت.
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی از فعالیت 6 نمایندگی و شعبه این موسسه در کشورهای مختلف خبر دادو گفت: تلاش می‌کنیم تعداد نمایندگی‌های موسسه را د دنیا بیشتر کنیم که بتوانند در قالب مراکز توزیع، کتاب‌های ایرانی را در ان کشورها پخش کنند. متأسفانه در حال حاضر تعدادی از نمایندگی‌های ما شرایط فعالی ندارند که فعال کردن و افزایش تعداد این نمایندگی‌ها را در دور جدید به جد دنبال خواهیم کرد.
وی افزود: در قالب پخش جهانی نوروز نیز محصولات سی دی فیلم و آلبوم‌های موسیقی را نیز پخش جهانی خود توزیع خواهیم کرد.
شاه آبادی همچنین اعضای وابسته گروه انتشاراتی الهدی را ناشرانی دانست که با این موسسه تفاهم نامه امضا کرده‌اند و اجازه می‌دهند کتابهایشان وارد نمایشگاه‌های خارجی شد و در آژانس‌های ادبی آثارشان خرید و فروش شود. و در چرخه پخش جهانی نوروز کتابهایشان توزیع گردد که تعداد اعضای آن نامحدود است و هر انتشاراتی و موسسه‌ای که بخواهد می‌تواند با این بخش همکاری کند.
برگزاری 8 نشست تخصصی به میزبانی و مشارکت موسسه الهدی در نمایشگاه کتاب تهران
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی تأکید کرد: از امروز حضور ما در نمایشگاه‌های کتاب و سایر نمایشگاه‌ها در داخل و خارج از کشور با عنوان گروه انتشاراتی الهدی خواهد بود و ما خود را نماینده آن انتشاراتی و موسسات می‌دانیم.
وی در ادامه به بیان برنامه‌های ویژه این موسسه در نمایشگاه کتاب امسال پرداخت و تصریح کرد: در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دو غرفه مستقل خواهیم داشت و در سه غرفه دیگر نیز مشارکت و حضور خواهیم داشت. دو غرفه ما در سالن ناشران عمومی به شکل تک فروشی و دیگری در بازار جهانی کتاب خواهد بود که انجام مذاکره با ناشران خارجی و برگزاری نشست‌های تخصصی را برعهده خواهد داشت.
شاه آبادی با اشاره به برگزاری 8 نشست تخصصی به میزبانی و مشارکت موسسه الهدی در نمایشگاه کتاب تهران یادآور شد: عناوینی همچون؛ حضور ناشران ایرانی در بازار جهانی نشر، وضعیت ترجمه کتاب کودک به زبان های خارجی، وضعیت ترجمه شعر و زبان فارسی به زبان عربی، و نشست ترجمه کتابهای فارسی به زبان‌ کشورهای اروپایی توسط این موسسه در نمایشگاه کتاب برگزار خواهد شد.
وی افزود: همچنین سه نشست دیگر با عنوان راهکارهای تعامل میان نویسندگان فارسی زبان در سرای اهل قلم، وضعیت فرهنگی جهان عرب پس از بیداری اسلامی در سالن یاس وهمچنین نشست تجربه صادرات کتاب به افغانستان در سالن سرای اهل قلم برگزار می‌شود.
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی گفت: این نشست‌ها با حضور صاحب نظران و متخصصان این حوزه و با حضور اساتیدی همچون علیرضا غزوه، حجت الاسلام خسروشاهی، دکتر اذرشب، قهرمان سلیمانی، مصطفی رحماندوست و گروهی از اساتید دانشگاه‌ها و نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برگزار خواهد شد.
شاه آبادی همچنین از برگزاری دو برنامه ویژه برای دیدار و گفتگو با فعالان ایرانی حوزه نشر بین المللی خبر داد و گفت: دیدار و گفتگو با فعالان ایرانی حوزه نشر بین الملل که در قالب صادرات کتاب، انتشارات مشترک، یا خرید و فروش حقوق چاپ کتاب فعالیت می‌نکنند و همچنین دیدار و گفتگو با ناشران کشور افغانستان با حضور رئیس فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تعدادی از ناشران فعال در حوزه فرهنگی افغانستان در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب انجام خواهد شد.
وی تأکید کرد: تلاش می‌کنیم در دوره جدید موسسه الهدی دروازه ای برای ورود صنعت نشر ایران به جهان خارج باشد.
به گزارش خبرنگار تسنیم شاه آبادی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه در حوزه ترجمه به سایر زبان‌ها به ویژه زبان آذری در کشور آذربایجان چه برنامه ای دارید گفت: زبان آذری از جمله زبان‌های هدف موسسه‌ الهدی است و در دور جدید تلاش می‌کنیم آثار تازه‌ای در این زمینه ترجمه و توزیع کنیم.
کتاب دیوان شعر"مخدوم قلی فراغی" شاعر ترکمن به دو زبان فارسی و ترکمنی چاپ و در نمایشگاه عرضه می‌شود
وی ادامه داد: همچنین کشور افغانستان به دلیل اشتراکات زیادی که با ما دارد و اصلی ترین رابطه ما با این کشور زبان فارسی‌است جایگاه خاصی در دیپلماسی فرهنگی کشور ما دارد و در سالهای اخیر ناشران ایرانی اقبال زیادی به حضور در بازار کتاب افغانستان کردند که به اعتقاد ما این دو باعث توسعه و رونق نشر در کشور می‌شود. البته باید از ظرفیت‌های موجود بین دو کشور بیش از این استفاده کنیم.
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی درباره محصولات جدید این موسسه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز گفت: سال گذشته این موسسه به دلایلی در نمایشگاه کتاب شرکت نکرد که امسال تلاش می‌کنیم حضور موثر و فعالی داشته باشیم امسال تلاش می‌کنیم کتاب دیوان شعر"مخدوم قلی فراغی" شاعر ترکمن را به دو زبان فارسی و ترکمنی چاپ و در نمایشگاه عرضه کنیم.
وی یادآور شد: موسسه الهدی ظرفیت‌های زیادی دارد که بنا به دلایلی در دوره‌های گذشته مغفول مانده است که از جمله آنها گنجینه ارزشمندی از کتابهای بزرگ است که در گذشته چاپ شده اما دیگر تجدید چاپ نشده است. بنابراین تلاش می‌کنیم شرایط تجدید چاپ این کتاب‌ها را فراهم آوریم.
رساله "اجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبری" پرفروش ترین کتاب موسسه الهدی است
شاه آبادی اضافه کرد: ترویج فرهنگ و معارف اسلامی از دیگر اهداف این موسسه است که ما انتشار کتب ویژه در حوزه معارف دینی را از جمله وظایف خود می‌دانیم که در این راستا کتاب اطلس شیعه به عنوان یکی از آثار ارزشمند تهیه و منتشر شد.
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی درباره پرفروش‌ترین کتاب این موسسه نیز اظهار کرد: کتاب "رساله اجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبری" در حدود 60 هزار نسخه که به زبان‌های مختلف ترجمه شده به فروش رسیده است و پرفروش ترین کتاب این موسسه محسوب می‌شود.
وی در ادامه با تأکید براینکه این موسسه اصلی ترین هدف خود را حضور فعال در بازارهای نشر جهانی می‌بیند گفت: تعریف تمایز اهداف و وظایف این موسسه با سایر موسسات همسو از کارهایی است که باید در گذشته انجام می شد و به این خاطر متأسفانه بعضا کتابهایی چاپ شده که در راستای اهداف و فعالیت‌های موسسه قابل تعریف نیست که تلاش می‌کنیم در دوره جدید این مسئله حل شود.
شاه آبادی همچنین حضور فعال در حوزه کتاب کودک و نوجوان را از دیگر اهداف این موسسه در دور جدید عنوان کرد و افزود: یکی از بهترین راه ها برای ارتباط با جهان خارج نشر کودک و نوجوان اتس که در این حوزه از کارشناسان برجسته برای حضور فعال در بازار نشر خارج استفاده خواهیم کرد.
مدیرعامل جدید موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی همچنین خاطرنشان کرد: زبان فارسی اولویت بسیار مهم برای ماست بنابراین تلاش می‌کنیم کتابها و نشریات فارسی متعددی با هدف توزیع در ایران و جهان داشته باشیم که فصل نامه نوروز یکی از این نشرها خواهد بود که با استفاده از اساتید سه کشور ایران افغانستان و تاجیکستان منتشر خواهد شد.
شاه آبادی در پایان گفت: در آینده شاهد انتشار کتاب‌هایی خواهیم بود که به گستره زبان فارسی می‌پردازند که از جمله در انتشار نسخ خطی و تصحیح آنها همت زیادی خواهیم کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

همیاری و مددرسانی در نظام اسلامی
قرآن : إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَ ... (سوره نحل ، آیه 90)ترجمه: در حقيقت ‏خدا به دادگرى و نيكوكارى و بخشش فرمان مى‏دهد و ...حدیث: رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: المؤمنون اخوة یقضی بعضهم حوائج بعض فبقضاء بعضهم حوائج بعض یقضی الله حوائجهم یوم القیامة (مستدرک الوسائل، ج 2، ص 406 )ترجمه: اشخاص با ایمان برادرند و حوایج یکدیگر را برمی آورند . پس به برآوردن حوایج یکدیگر، خداوند حوایج آنان را در روز قیامت برآورده می کند.

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید