مهم‌ترین دستاورد مشروطه تبیین نظریه ولایت فقیه بود

  • شنبه, 06 ارديبهشت 1393 20:24
  • بازدید 2009 بار

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مهم‌ترین تئوری مشروطه عبارت بود از وجود ولایت فقیه به عنوان پاسخ دهنده نیاز‌ها، مقید نمودن پادشاهی مشروطه به التزام به قانون، پارلمان، حقوق و آزادی‌های عمومی و قانون اساسی بود.

به گزارش صراط مبین، آیت الله عباس کعبی با اشاره به نقش روحانیت دوران مشروطه، اظهار کرد: در طول تاریخ، روحانیت همیشه در مقابل استعمار ایستاده‌اند و دردوره مشروطه با توجه به فضای تاریخی آن دوران که از سویی استبداد و حکومت مطلقه قاجاری مطرح بود و از سویی یک عده جریان‌های غرب زدگی را طراحی می‌کردند اختلاف‌هایی بین علما به وجود آمد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نقش علما در تبیین هدف مشروطه، افزود: علمای نجف به ویژه آیت الله نائینی در کتاب تنبیه الامه و تنزیه المله که مورد تایید مرحوم آحوند خراسانی قرار گرفت، تئوری مشروطه را بر پایه ولایت فقیه به عنوان پاسخگوی نیاز‌ها معرفی کرده است.
عضو جامعه مدرسین با اشارزه به هدف مشروطه، تصریح کرد: مهم‌ترین تئوری مشروطه عبارت بود از وجود ولایت فقیه به عنوان پاسخ دهنده نیاز‌ها، مقید نمودن پادشاهی مشروطه به التزام به قانون، پارلمان، حقوق و آزادی‌های عمومی و قانون اساسی بود.
وی با بیان خواسته مشروطه خواهان، عنوان کرد: هدف اصلی مشروطه خواهان هدفی منفی نبود اما از سویی چون در داخل، یک عده از دوگانه استبداد و مشروطه استفاده کردند و جریان عدالت خواهی بر پایه اسلام رابه سمت اندیشه‌های غربی سوق داده بودند انحرافاتی به وجود آمد.
آیت الله کعبی با اشاره به نقش شیخ فضل الله نوری در زمان مشروطه، گفت: علمایی نظیر شهید شیخ فضل الله نوری که در ابتدا با تحسن علما برای تشکیل عدالتخانه موافقت کرد بعد از مشاهده انحراف از اصول بحث مشروطه مشروعه را مطرح کردند و تئوری مشروطه را بر مبنای شرع تدوین کردند که حاکمیت شرع را خواستار شدند.
عضو مجلس خبرگان با اشاره به فرصت طلبی غرب و عناصر بیگانه از فضای به وجود آمده در زمان مشروطه، خاطرنشان کرد: اگرچه شیخ فضل الله نوری دربرابر انحراف مشروطه ایستادگی کردند اما جریان غرب گرا از فضای آن زمان استفاده کردند واستبداد رضاخانی را رقم زدند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید