فکر سالمی در زمینه سیاست‌های تحدید نسل وجود نداشت/ غیر شیعیان به کاهش جمعیت عمل نکردند

  • جمعه, 05 ارديبهشت 1393 17:02
  • بازدید 1863 بار

حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی گفت: فکر سالمی در زمینه سیاست‌های تحدید نسل وجود نداشت و در حالیکه تنها شیعیان به این سیاست‌ها عمل کردند، جمعیت ما رو به پیری رفته است.

به گزارش صراط مبین، این مرجع تقلید عصر امروز در جمع رئیس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی استان قم اظهار داشت: بر اساس روایتی ازحضرت محمد(ص) که فرمودند «العلم علمان، علم الاديان و علم الابدان» توجه به ابعاد معنوی و جسمانی انسان اهمیت فراوانی دارد و اگر این سخن روایت هم نباشد باز هم عقلانی و منطقی است.
او افزود: انسان کامل انسانی است که از نظر جسمانی و نیز معنوی و روحانی رشد یافته باشد؛ در این میان طبابت به رشد جسمانی انسان توجه دارد و دین و مذهب نیز اخلاقیات و معنویات را رشد می‌دهند.
آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه بر اساس گفته قدما، عقل سالم در بدن سالم است خاطرنشان کرد: انسانی که از نظر جسمی رنجور باشد اندیشه درستی هم نخواهد داشت.
او ادامه داد: رابطه‌ای دقیق و نزدیک میان دین و طبابت یعنی سلامت جسم و روح وجود دارد به گونه‌ای که در ابواب فقهی، همه جا از طهارت تا دیات، فقیه و طبیب در کنار هم هستند و هرجا که حکمی شرعی بیان شده، نظر طبیب هم مهم است که آیا انسان می‌تواند اعمال را انجام دهد یا خیر.
این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت پذیرش مسئولیت بهداشت و درمان مردم در شهری مانند قم که مرکز علم و تقواست گفت: باید نقایص را برطرف و برای بهبود اوضاع تلاش کنید.
او در ادامه با تقدیر از تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر رایگان بودن زایمان طبیعی در بیمارستان‌ها خاطرنشان کرد: پزشکان باید ملزم شوند جز در موارد ضرورت که برای مادر و نوزاد خطر دارد، سزارین انجام ندهند و زایمان طبیعی در اولویت قرار گیرد.
آیت‌الله سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از پیر شدن جمعیت کشور و تبدیل شدن اولاد کمتر به یک فرهنگی عمومی در میان ایرانیان گفت: بر اثر سیاست‌های 20 سال پیش، جمعیت کشور رو به پیری رفته و اخباری نگران‌کننده به ما می‌رسد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان داشت: امروز کار به جایی رسیده که در سطح کشور به ازای مرگ دو نفر، کمتر از آنها به جمعیت کشور افزوده می‌شوند.
او تصریح کرد: اگر می‌خواهیم چرخ اقتصادمان بچرخد و کسانی برای دفاع از کشور وجود داشته باشند باید نسل جوانمان زیاد شود؛ بر همین اساس کاهش ابزار و ادوات پیشگیری جز در موارد ضرورت اولویت دارد.
آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه دشمنان در زمان تحریم هیچ کالایی به ایران نمی‌فروشند ولی وسایل و ابزار تحدید نسل به راحتی در اختیارمان قرار می‌گیرد، گفت: این سیاست آنها برای کاهش نسل مسلمانان و شیعیان است؛ مسأله اینجاست که شیعیان ایرانی به سیاست‌های تحدید نسل عمل کردند ولی دیگران این کار را انجام ندادند، فکر سالمی در این زمینه وجود نداشت.
این مرجع تقلید با اشاره به آیات و روایاتی که در مورد ضرورت افزایش نسل مسلمانان وجود دارد گفت: جز در مواردی که ضرورت دارد نباید ابزار مربوط به پیشگیری در اختیار مردم گذاشته شود.
او با تاکید بر تشویق جوانان به ازدواج در راستای افزایش نسل تصریح کرد: دولت جدید در زمینه افزایش محصولات کشاورزی و خودکفایی در این زمینه هم توجه ویژه‌ای دارد که قابل تقدیر است زیرا در حال حاضر بسیاری از زمین‌ها زیر کشت نمی‌روند زیرا ابزار مورد نیاز وجود ندارد؛ از خداوند می‌خواهیم برکات خود را به ملت ایران بیش از گذشته ارزانی دارد و در آیات و روایات هم آمده اگر مردم پاک باشند، نعمت‌های بیشتر نازل می‌شوند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید