در جامعه اسلامی کسانی باید مقام و منصب بپذیرند که درد آشنا و رنج کشیده باشند

  • سه شنبه, 02 ارديبهشت 1393 14:11
  • بازدید 1823 بار

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به بخشی از خطبه حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: مناصب و مسئولیت ها باید به کسانی که درد آشنا و رنج کشیده اند واگذار شود.

به گزارش صراط مبین،  این مرجع تقلید تشیع ظهر امروز در دیدار سردار کاظم مجتبایی فرمانده نیروی انتظامی قم و جمعی از پرسنل پلیس زن استان قم در تشریح خطبه فدکیه حضرت فاطمه(س) اظهار داشت: حضرت می فرمایند چرا عافیت طلبان دیروز می خواهند مقام و منصب بگیرند؟!

او افزود: می خواستند حضرت علی(ع) را که در جنگ‌ها پیشتاز بود و جانفشانی می کرد کنار بزنند و کسانی که یک ضربه شمشیر نخوردند را روی کار بیاورند؛ بنابراین در جامعه اسلامی کسانی باید مقام و منصب بپذیرند که درد آشنا و رنج کشیده باشند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم موضع گیری حضرت فاطمه(س) را نشانه حقانیت شیعه دانست و گفت: در مناظره علمی عملکرد حضرت مؤید عقاید شیعه است؛ غضب و اعتراض دختر رسول خدا(ص) نسبت به کودتاگران نشان داد که حضرت علی(ع) را به عنوان امام و جانشین پیامبر(ص) قبول دارد نه کسان دیگر را.

اختلاف افکنی میان اهل تسنن و شیعه مردود است

حضرت آیت الله نوری همدانی به سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: همان گونه که ایشان فرمودند ما با اهل سنت برادر هستیم و اگر حرفی داریم در مقام مناظره علمی است؛ اختلاف افکنی میان شیعه و سنی شمشیر دشمن را تیز می کند.

او با بیان این که اسلام متکی به پشتوانه مردمی است، گفت: باید این وحدت را حفظ کرد؛ هر جا که مردم پشتیبان بودند اسلام موفق شد اما در برخی مواقع مانند زمان حضرت علی(ع) مردم در دفاع از ولایت به صحنه نیامدند و ایشان را تنها گذاشتند.

او افزود: لازم است در کنار امنیت به مردم آگاهی بخشید تا همواره در صحنه باشند؛ به خاطر وجود پشتوانه عظیم مردمی است که رهبر معظم انقلاب می فرمایند ما نیازی به سلاح هسته‌ای نداریم؛ بنابراین باید با امر به معروف و نهی از منکر فضای اسلامی جامعه را به صورت یکپارچه حفظ کرد.

ایستادگی در برابر انحرافات درس بزرگ سیره فاطمی

آیت الله نوری همدانی یکی دیگر از درس‌های بزرگ مکتب فاطمه زهرا(س) را ایستادگی در برابر انحرافات عنوان کرد و گفت: حضرت نشان داد هرگاه جامعه دچار کج روی و انحراف شد باید همه قیام کنند و حتی خانم‌ها نیز می توانند پیشتاز این راه باشند.

او مطالعه خطبه فدکیه حضرت فاطمه(س) را بر همگان توصیه کرد و افزود: این خطبه برای همه ابعاد زندگی ما درس دارد؛ در مکتب پیامبر(ص) سیره زندگی حضرت زهرا(س)، حضرت خدیجه(س)، حضرت زینب (س) و حضرت رباب الگوهای بزرگی برای جامعه زنان و حتی مردان هستند.

بزرگترین خدمت زن تربیت فرزندان شایسته است

او در بخش دیگر سخنان خود با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری، اظهار داشت: خانواده در اسلام جایگاه مهمی دارد؛ مادر سازنده اجتماع است چراکه اخلاق، روحیات، حرکات و سکنات فرزندان بیشتر متأثر از مادر است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید