مقام معظم رهبری بر حفظ بافت‌های تاریخی تهران تاکید ویژه‌ای دارد

  • یکشنبه, 25 اسفند 1392 20:02
  • بازدید 1701 بار

احمد مسجد جامعی گفت: کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران دیداری با مقام معظم رهبری داشتیم و با تاکید ایشان می‌خواهیم از فراموشی تاریخ و فرهنگ تهران از نظر بصری جلوگیری کنیم.

به گزارش صراط مبين،‌مراسم رونمایی از کتاب «روایت تهران» با حضور احمد مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران، سید محمدجواد شوشتری مشاور شهردار و مدیرکل دفتر شهردار تهران، جمال کامیاب مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، نویسندگان کتاب، هنرمندان و مدیران شهری در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
تهران از فقدان تاریخ در رنج است!
محمد طلوعی، سردبیر و مولف کتاب در مراسم رونمایی از «روایت تهران» اظهار کرد: به روایتی نوروز 1392 برابر با دویست و بیست و نهمین سالگرد انتخاب تهران به پایتختی است و همزمانی آن با نوروز به جذابیت این امر می‌افزاید. مساله دیگر این‌که شهر شدن تهران از نظر زمانی مقارن با شهر نیویورک است اما سوال این‌جاست که چرا نیویورک، نیویورک شد اما تهران، تهران نشد؟ در حالی که تهران نیز در اتفاق‌های جهانی حضور داشته است. به‌طور مثال در عمارت عین‌الدوله تهران، چرچیل، روزولت و استالین در زمان جنگ جهانی دوم حاضر شدند و با معاهده‌ای این جنگ به پایان رسید.
او افزود: معتقدم بازتولید روایت‌های شهر در آثار هنرمندان حضور ندارد. نویسندگان و فیلمسازان بسیار کم درباره تهران نوشته‌اند و جمعیت فعال و جوان هزاران ماجرا دارند که باید نوشته و به فرهنگ تبدیل شود. «فوکویاما» اعتقاد دارد که ما یا دچار فقر تاریخی هستیم یا از انباشت آن رنج می‌بریم. این مساله درباره شهر نیز صادق است. ما در کشور زندگی می‌کنیم که از انباشت تاریخ رنج می‌برد و در شهری مانند تهران از فقدان تاریخ در عذابیم.
نویسندگان و هنرمندان به تهران مدیون هستند!
سردبیر کتاب بیان کرد: افرادی که در اصفهان زندگی می‌کنند، دچار این مشکل نیستند اما ما که در تهران زندگی می‌کنیم باید تاریخ این شهر را بسازیم و بنویسیم. امیدوارم این مجموعه به نویسندگان و هنرمندان بگوید که به شهرشان مدیون هستند و هر چند از مسایلی چون ترافیک و آلودگی آن می‌نالیم اما بسیاری از مواهب یک شهر بسیار خوب را در اختیار داریم. سید محمد بهشتی درباره تهران می‌گوید که این شهر مانند بیماری است که در شرایط بدی به‌سر می‌برد و قلب آن ایستاده و ما جز پاسداشت آن، کار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم. به همین دلیل، نوشتن درباره تهران بر ما واجب است.
شهرام زرگر از نویسندگان کتاب نیز در این مراسم اظهار کرد: بسیاری از مسایل در تهران فراموش شده‌اند، همین‌طور گویش تهران مانند مشاغلی که حتی امروز افراد نام آن‌ها را نشنیده‌اند، ‌ از یاد رفته است. خرابه‌های تهران نیز بخشی از بافت شهری در سال‌های گذشته به‌شمار می‌آید. خرابه، مخروبه نیست و در شکل‌گیری شخصیت کودکان دهه‌های 30 و 40 تاثیر بسیاری گذاشته‌ است. امروزه با تغییر کاربری‌ها در تهران قهوه‌خانه صنوف و بسیاری از مکان‌ها وجود ندارد و از سوی دیگر با وجود وسایل تکنولوژیک، کودکان امروز به‌شیوه‌ای متفاوت و در حقیقت با ارتباطات انسانی کمتری رشد می‌کنند.
تهران موزه بی‌بلیت
در ادامه مراسم فیلم مستند «تهران موزه بی‌بلیت» به کارگردانی شمیم مهربانی و با حضور کاوه مهربانی اکران شد. در این فیلم کاوه مهربانی که به عنوان کار‌شناس حضور داشت؛ تهران را همچون موزه‌ای بی‌بدیل معرفی کرد و در طول اکران فیلم او به همراه دوربین کارگردان مخاطب را به گوشه گوشه شهر تهران برد که در آن نماهایی همچنان از معماری دوره پهلوی اول و دوم به جا مانده بود. نماهایی که هیچ یک مانند و نمونه نداشتند و برخی از آن‌ها همچون نقاشی ارزشمند چشم‌نوازی می‌کردند. آثار درخشان معماری که توسط معماران ناشناخته ساخته شده‌اند و هر روز در جریان بیماری واگیر بساز و بفروشی که در تهران و شهرهای بزرگ رواج پیدا کرده تخریب می‌شوند و جایشان را به یک برج با خانه‌های قوطی کبریتی می‌دهند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید