دلیل تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی

  • شنبه, 24 اسفند 1392 00:00
  • بازدید 1924 بار

رهبر معظم انقلاب با مطرح بحث اقتصاد مقاومتی به دنبال ارائه راهکار مناسبی برای افزایش توان داخلی و تغییر نگاه دولت از خارج به ظرفیت های داخل کشور هستند.

به گزارش صراط مبین، رهبر معظم انقلاب روز گذشته در جمع صدها نفر از مسئولان دستگاههای مختلف، فعالان اقتصادی و مدیران مراکز «علمی، رسانه ای، نظارتی»، به تبیین «مؤلفه های سیاستهای اقتصاد مقاومتی، عوامل و انگیزه های تدوین این سیاستها و الزامات و انتظاراتی که در این زمینه از مسئولین وجود دارد» پرداختند.
ایشان در بخشی از فرمایشات خود مجموعه سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را الگویی بومی و علمی، برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی و متناسب با وضعیت امروز و فردای کشور دانستند و خاطرنشان کردند: «سیاستهای اقتصاد مقاومتی، فقط برای شرایط کنونی نیست بلکه یک تدبیر بلندمدت برای اقتصاد کشور و رسیدن به اهداف بلند اقتصادیِ نظام اسلامی است.»
رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه امروزه نیاز به اقتصاد مقاومتی مخصوص به ایران نیست بلکه به واسطه جهانی بسیاری از کشورها درگیر این مسئله هستند در عین حال تاکید کردند:
«نیاز ما به اقتصاد مقاومتی بیش از کشورهای دیگر است زیرا از یک طرف کشور ما همچون کشورهای دیگر مرتبط با اقتصاد جهانی و مصمم به ادامه این ارتباط است و طبیعتاً از مسائل اقتصادی جهان متأثر خواهد بود و از طرف دیگر نظام اسلامی، به دلیل استقلال خواهی و عزت مداری و تأکید بر تحت تأثیر قرار نگرفتن از سیاستهای قدرتهای جهانی، مورد تهاجم، سوء نیت و اخلال گری است.»
چرا اقتصاد مقاومتی؟
رهبر معظم انقلاب در چند وقت اخیر در دیدارهایی که با طبقات مختلف مردم و سران قوا داشتند به دفعات بر مسئله اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و حتی چندی پیش نیز سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را در 24 بند منتشر ساختند.

مهمترین دلیلی که می توان برای تاکیدات متعدد مقام معظم رهبری بر اجرای اقتصاد مقاومتی ذکر کرد عدم توجه کافی مسئولان و به خصوص قوه مجریه جهت عملیاتی ساختن رهنمودهای مقام معظم رهبری جهت اجرای این سیاست است.

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم همیشه این بحث مطرح بوده است که دولت جهت حل مشکلات کشور به خصوص در عرصه اقتصادی نگاه به خارج و حل مسائل عرصه سیاست خارجی به خصوص مسئله پرونده هسته ای دارد.

چنانکه دولت از توافق ژنو به عنوان یک موفقیت بزرگ جهت حل مسئله پرونده هسته ای و برداشتن برخی از تحریم ها یاد کرده است. هرچند که نمی توان منکر اهمیت توافق ژنو و نتایج حاصل از آن شد اما در عین حال باید گفت که در پیش گرفتن چنین سیاستی از سوی دیولت می تواند خطرناک باشد و ممکن است با زیاده خواهی های طرف غربی روند مذاکرات به بن بست بیانجامد و در نتیجه تحریم ها نیز به قوت خود باقی خواهند ماند.

از سوی دیگر در توافق ژنو نیز در تعهدات طرف غرب صحبتی از لغو تحریم های بانکی و نفتی که بخش عمده و مهم تحریم ها را شامل می شوند به میان نیامده است و تا لغو این تحریم ها راه درازی در پیش است.

در همین راستا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه «بلومبرگ» تصریح کرد کاهش تحریم‌های ایران طبق توافق ژنو به هجوم تجار به ایران منجر نمی‌شود و 95 درصد تحریم‌ها برجای خود باقی است و آمریکا آنها را اجرا می‌کند.

همچنین مسئله دیگر در این رابطه زیاده خواهی های آمریکا و متحدانش است که ممکن است بعد از حل مسئله هسته ای بحث حقوق بشر و تروریسم را مطرح سازند تا از این راه با حفظ تحریم ها رفتار ایران را مطابق میل خود تغییر دهند.

به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب با مطرح بحث اقتصاد مقاومتی به دنبال ارائه راهکار مناسبی برای افزایش توان داخلی و تغییر نگاه دولت از خارج به ظرفیت های داخل کشور هستند.

در همین رابطه رهبر انقلاب می فرمایند: «تحریم ها قبل از موضوع انرژی هسته ای نیز وجود داشته و اگر مذاکرات هم ان‌شاءالله به نقطه حل برسد وجود خواهد داشت چرا که هسته ای و حقوق بشر و مسائل دیگر بهانه ای بیش نیست و زورگویان جهانی از استقلال طلبی و الگو شدن ملت ایران در هراسند.»

همچنین بنا به گفته مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی به هیچ وجه سیاستی مقطعی نیست بلکه تدبیری راهبردی است که برای همه دورانها - چه تحریم باشد و چه نباشد - مفید و راهگشا و پیش برنده است.

در شرایط کنونی و در حالی که مذاکرات هسته ای در نیمه راه قرار دارد و تا حصول نتیجه نهایی راه زیادی در پیش می باشد لازم است که دولت نگاه خود را از خارج به داخل کشور معطوف سازد و با تدوین راهکارها و سیاست های مناسب و کاربردی اجرای سیاست های مقاومتی را در دستور کار خود قرار دهد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید