استقلال روحانیت و حوزه علمیه باید حفظ شود

  • چهارشنبه, 07 اسفند 1392 04:07
  • بازدید 2046 بار

رئیس قوه قضائیه ولایت فقیه را محور استقلال کشور خواند و گفت: براین اساس شخص ولی فقیه آیت الله العظمی خامنه ای محور استقلال، استقرار و آرامش کشور است.

به گزارش صراط مبین، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز چهارشنبه در دیدار با علما، روحانیون، ائمه جمعه و جماعات این استان، به مسوولیت روحانیت در تبیین نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: این نظام ارزان به دست نیامده و مجاهدت های انسان های مجاهد سبب شده تا امروز در این نقطه باشیم.      استقلال روحانیت و حوزه علمیه باید حفظ شودتصوير

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه برای تبیین و دفاع از این نظام باید کمرهمت بست، گفت:البته نمی گویم یک فرد روحانی باید دولتی باشد بلکه عزتمندی و استقلال روحانیت و حوزه علمیه باید حفظ شود.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ثمره مجاهدت های فراوان است و نباید به سادگی از کنار آن عبور کنیم.

وی گفت: امروز دشمنان از هر طرف هجمه می کنند و باید شبیخون فرهنگی را که نسل جوان ما را هدف قرار داده، جدی بگیریم.

وی ادامه داد: متاسفانه افرادی سخنانی می گویند که احساس می شود به نظام بی اعتنا هستند، البته ما نمی خواهیم نسبت به حاکمیت مداحی صورت گیرد.

رئیس قوه قضائیه، نظام ولی فقیه را نظامی نو در دنیا خواند و گفت:باید این نظام را فهمید و ارکان آن را به طورمستدل تبلیغ کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی به نظام دموکراسی در کشورهای غربی اشاره کرد و افزود:هرچند نظام های غربی بر رای اکثریت مردم استوار است اما در درون خود تناقضات زیادی دارد به طوری که اگراکثریت مردم بر خلاف الزامات اخلاقی یا بی بند و باری جنسی رای دهند، باید اجرا شود.

وی نظام جمهوری اسلامی ایران را تلفیقی از مردم سالاری و دیانت خواند و افزود: این مساله باید تبیین شود و تبیین مباحث دینی و اعتقادی نظام ما فهم کتاب و سنت را می طلبد.

رئیس قوه قضائیه به موضوع اخلاقیت در روحانیت اشاره کرد و گفت: اگر ۸۰ سال در فقه و اصول ، فلسفه و کلام سرآمد باشیم اما اخلاق نداشته باشیم به درد دین نمی خوریم.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: ما از بستری بلند شدیم که اصل و اصول آن سیره پیامبر گرامی اسلام و تمسک به اهل بیت عصمت و طهارت است بنابراین موظف هستیم برای نجات خود و دیگران بیش از سایرین به اخلاق توجه داشته باشیم.

وی در ادامه سخنان خود سهم کتاب و سنت را نخستین وظیفه روحانیت خواند و گفت: این وظیفه ای است که علما در طول تاریخ به خوبی انجام داده اند و اکنون ما در خان نعمت بزرگی از معارف نشسته ایم.

آیت الله آملی لاریجانی افزود:سهم کتاب و سنت در جهان امروز یک جهاد است و متاسفانه در برخورد و مواجهه با فرهنگ و نظام های فکری مختلف آن چه را که برای فهم کتاب و سنت لازم داشته ایم ، تحصیل نکرده ایم.

رئیس قوه قضائیه ، تبلیغ دین را دومین وظیفه روحانیت خواند و گفت: دانستن تفسیر ، حفظ قرآن و روایات و عرضه آن به مردم از واجبات تبلیغ است و ابزار خاصی را می طلبد.

آیت الله املی لاریجانی اضافه کرد: در جهان امروز یک مبلغ نباید فقط به یک روش اکتفا کند بلکه باید روش های مختلف را به کار ببندد.

رئیس دستگاه قضا شرکت دربه فعلیت رساندن نظام اسلامی را دومین وظیفه روحانیت خواند و گفت: امام خمینی (ره) یکی از ادله ولایت فقیه را عقلانی بودن آن عنوان کردند و اگر ما قائل هستیم که اسلام بالاترین دین در مقام اجرا است باید در فعلیت رساندن نظام اسلامی تلاش و مجاهدت کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه در قانون اساسی برخی وظایف مختص به روحانیت است، گفت: بر این اساس اعضای مجلس خبرگان باید مجتهد و شش عضو شورای نگهبان نیز باید فقیه باشند.

وی افزود: همچنین قضات باید فقیه باشند یا مقلدانه فقه را بدانند.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: براین اساس رئیس قوه قضائیه باید فقیه و رئیس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور نیز مجتهد باشند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه روحانیت در نظام اسلامی وظایف بسیارسنگینی به عهده دارند اظهار داشت: اگر چه امروز شاهد گسترش سهم معارف دینی در حوزه های علمیه هستیم اما آنچه انجام می شود ، کافی نیست.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: شبهاتی که در حوزه اصل نظام سیاسی کشور و عقاید ما مطرح می شود، پاسخ می خواهد و دراین میان افرادی از مدعیان روشنفکری معتقد هستند که سهم کتاب و سنت سراپا نسبت به معارف بیرونی مصرف کننده است.

وی با بیان اینکه این گونه شبهات مقطعی آثار بسیار مخربی دارد، گفت: کتاب و سنت معدن معارف است و برخلاف (ایسم) های مختلف در مغرب و مشرق راه و رسم زندگی را به ما نشان می دهد.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: این گونه شبهات به نحوهای مختلف در گوش نسل جوان امروز می پیچد و باید این شبهات فهم شوند و پاسخ های روشن و آماده برای آن ها داشته باشیم.

وی تصریح کرد: نسل جوان روحانی باید مسلح به ابزار صحیح پاسخگویی برای این گونه شبهات باشند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید