ورود ولایت فقیه در کلام سیاسی شیعه به بازار نشر

  • یکشنبه, 04 اسفند 1392 20:15
  • بازدید 1814 بار

نظریه ولایت مطلقه فقیه با ریشه داشتن در تعالیم معصومین (ع) و پیشینه فقهی بدون تردید پیشنهاد جدیدى براى تطبیق و تجویز شرایط جدید ایران اسلامی بوده است.

به گزارش صراط مبین، کتاب «ولایت فقیه در کلام سیاسی شیعه» نوشته حجت‏الاسلام غلامرضا بهروزی‏لک، عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) از سوی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی و دفتر نشر معارف منتشر شد.
بنابر این گزارش، مسأله رابطه دین و سیاست، بدون تردید یکی از دغدغه‏های ذهنی فرد دیندار و یکی از مسایل مهم و مورد توجه اندیشمندان سیاسی است. چگونگی این ارتباط از جنبه‏های مختلفی می‏تواند مورد توجه واقع شود. یکی از این ابعاد، تبیین کلامی نسبت دین و سیاست است.
نظریه ولایت مطلقه فقیه، با ریشه داشتن در تعالیم معصومین (ع) و پیشینه فقهی در تفکر عالمانی چون نراقی، صاحب جواهر و... بدون تردید پیشنهاد جدیدی برای تطبیق و تجویز برای شرایط جدید ایران اسلامی بوده است. چنین نظریه‏ای، همچون دیگر نظریات سیاسی، مبتنی بر مبانی کلامی خاصی است که این کتاب به چگونگی پیوند و ابتنای نظریه ولایت مطلقه فقیه ـ و به ویژه آراء و نظرات امام خمینی(ره) به عنوان یکی از مهمترین نمایندگان این نظریه ـ را بر مبانی کلام سیاسی کلاسیک شیعی و آراء و آثار متکلّمان معروف شیعی می پردازد.
چیستی کلام سیاسی و جایگاه آن در اندیشه سیاسی اسلام، مبانی معرفت‏شناختی و هستی‏شناختی کلام سیاسی شیعه، مبانی انسان‏شناختی کلام سیاسی شیع، مسأله امامت و رهبری، عصر غیبت و ساختار سیاسی جامعه شیعی و ادله کلامی ولایت مطلقه فقیه، عناوین شش گانه فصولی است که این کتاب را در بر گرفته است.
نویسنده در بخشی از مقدمه درباره ضرورت نگاه کلامی به نظریه ولایت فقیه می‏نویسد: «به رغم استخدام استدلال‏های کلامی در مباحث سیاسی و به ویژه بحث ولایت فقیه و مقالات پراکنده‏ای که در باب مبانی کلامی ولایت فقیه نوشته شده‏اند، پژوهش مستقلی در باب بحث نظری از کلام سیاسی شیعه از یک سو و بررسی مبانی نظریه ولایت مطلقه فقیه در کلام سیاسی شیعی، از سوی دیگر، تاکنون مشاهده نشده‏اند و اکثر مباحث مطرح شده به عنوان رویکردی تبعی و فرعی به کلام سیاسی یا در ضمن مباحث فقه سیاسی مطرح شده‏اند. از این رو به نظر می‏رسد پژوهش مستقل در کلام سیاسی و همچنین بحثی کلامی از مسأله ولایت فقیه ضروری است.»
بنا بر گزارش روابط عمومی دفتر نشر معارف تمرکز کتاب بر استدلال‏های عقلی متکلّمان شیعی است و نویسنده در سعی کرده است در درجه نخست به منابع و آثار متکلّمانی که طبق شرح و مطرح شده در دامنه پژوهش برگزیده شده‏اند، استناد کرده و در درجه دوّم به آثار دیگر متکلّمان معروف شیعی استناد کند و در نهایت به منابع درجه دوّمی که به کلام اسلامی یا متکلّمان شیعی پرداخته‏اند، اشاره شده است.
شایان ذکر است، کتاب «ولایت فقیه در کلام سیاسی شیعه» نوشته غلام‌رضا بهروزی لک در 248 صفحه، قطع رقعی، با شمارگان یک هزار نسخه و قیمت 6500 تومان از سوی دفتر نشر معارف به تازگی منتشر شد. علاقه مندان برای تهیه کتاب از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن 88911212)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) پاتوق کتاب قم(تلفن 37735451)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن 07112344615)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن 05112220119)، پاتوق کتاب کرمانشاه(تلفن 08317238411)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن 03412231466) و پاتوق کتاب رشت (تلفن 01313220697) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی می توانند اقدام کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید