ضرورت بهره‌مندی از تجربه انقلاب ایران در تشکیل حکومت‌های اسلامی

  • شنبه, 03 اسفند 1392 04:01
  • بازدید 1846 بار

امام جمعه شهر «صیدا» در جنوب لبنان دیروز(دوم اسفند) بر ضرورت بهره‌‌‌مندی از تجربه انقلاب اسلامی ایران در تشکیل هر نوع حکومت اسلامی تأکید کرد.

به گزارش صراط مبین، شیخ ماهر حمود، امام جماعت شهر «صیدا» در جنوب لبنان و از علمای اهل تسنن این کشور از مسلمانان جهان، بهره‌مندی از تجربه انقلاب اسلامی ایران را خواستار شد و گفت: حکومت اسلامی حاکم در ایران، باید در تشکیل هر نوع حکومت اسلامی عمومیت پیدا کند.
شیخ ماهر حمود در ادامه، تشکیلات و جنبش‌های اسلامی سنی‌مذهب را مخاطب قرار داد و افزود: باید از تجربه انقلاب اسلامی ایران که شیعیان رقم زدند، در مسائلی همچون قیمومیت، امامت، عصمت و مهدویت بهره‌مند شد، تجربه سیاسی ایران بر فهم کلی از اسلام استوار است، نه خصوصیت شیعی معین.
وی همچنین تصریح کرد: شکل کلی حکومت اسلامی در ایران می‌طلبد که بر هر نوع حکومت اسلامی تعمیم یابد، زیرا این حکومت، جمع بین مرجعیت اسلامی در نوع حکمرانی و احترام به اراده مردم و گرایش‌های آنان است.
این عالم اهل تسنن لبنان با بیان این که ایران به واسطه این نوع حکومت توانسته است، شورای نگهبان را تشکیل دهد، تأکید کرد: جمع بین مرجعیت اسلامی فقهی عالی در دولت(ولی فقیه) و انتخاباتی که در آن مردم، نمایندگان خود را انتخاب می‌کنند، از ویژگی‌های حکومت ایران است.
امام جمعه صیدا با اشاره به انفجارهای تروریستی در لبنان که گروه‌های تکفیری عامل آن هستند، گفت: این گروه از تکفیری‌ها موضع‌گیری‌های خود را بر تفاهم سیاسی یا مصلحتی که دیگران به آن معتقدند، بنا نمی‌کنند و تنها به منافع خود اهمیت می‌دهند.
وی در پایان یادآور شد: اهدافی که گروه‌های انتحاری ترسیم می‌‌کنند، هرگز محقق نخواهد شد و عملیات‌های انتحاری تمسک به منافع ملی و در رأس آن حفظ مقاومت را تقویت خواهد کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید