فتوای رهبر انقلاب مطالعات جهانی را بر فقه شیعه متمرکز کرد

  • چهارشنبه, 30 بهمن 1392 04:04
  • بازدید 2064 بار

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی صدور فتوای رهبر انقلاب در زمینه تحریم تولید سلاح های کشتار جمعی را عاملی برای توجه دانشگاه های جهان از مطالعات کلامی شیعه به سوی مطالعات فقهی شیعه دانست.

به گزارش صراط مبین، حجت الاسلام احمد مبلغی روز چهارشنبه در همایش فقه و رسانه با اشاره به فتاوی صادر شده از سوی رهبر انقلاب در سال های اخیر گفت: به برکت چنین فتواهایی، جهانیان مبحث شیعه شناسی را در دانشگاه های خود از مطالعات کلامی شیعه به سوی مطالعات فقهی شیعه انتقال می دهند و در روزگاری که سلفی گری افراطی و تکفیری با استفاده از ابزار همین فتوا چهره اسلام را مشوش کرده است، اینگونه فتواها یک نگاه انسانی را به فقه شیعه شکل می دهد.
وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی ایران فقه شیعه فرصت هایی را پیدا می کند تا چهره ای جدید با ایده های نو و کارکردهایی جامعه ساز، خود را به جامعه جهانی عرضه داشته و راهی نو ارائه دهد.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که فتوا جایگاه برجسته ای در ادبیات دینی دارد، اضافه کرد: گاهی یک فتوا می تواند فقه را با قدرتی غیرقابل شکستن به جایگاه جوامع امروزی و مسائل نوپیدا عرضه کند.
مبلغی همچنین گفت: فتواهای منطقه ای و بین المللی رهبر انقلاب که در چند مورد در ارتباط با روابط شیعه و سنی بود، بازتاب ماندگاری را داشت و همچنان به عنوان یک نقطه عطف تلقی می شود و صدور فتوای رهبر انقلاب در زمینه حرمت به کارگیری سلاح های هسته ای، این موضوع ابعاد جهانی به خود گرفت و نوعی بازاندیشی را در جهانیان برانگیخت که بازتاب آن همچنان ادامه دارد.
وی در ادامه مبانی فقهی فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحریم تولید، انباشت و بکارگیری سلاح های کشتار جمعی را تشریح و بر موضوع شناسی در این زمینه تاکید کرد.
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با تاکید بر موضوع شناسی هسته ای سه ویژگی را برای انرژی هسته ای قائل شد و گفت: داشتن ابعاد تخریبی غیرقابل تصور، دست به دست شدن اختیار کنترل سلاح هسته ای و ماهیت مسابقه تسلیحاتی از نکاتی است که باید به آن توجه داشت.
وی در توضیح گفت: مسابقه تسلیحاتی یعنی مسابقه ای که ورود هر دولت با ورود به آن موجب گسترش تولید آن سلاح در سطح بین المللی می شود و چنین وضعیتی بشریت را به مبارزه فرسایشی و به پیش رونده به سوی خطر نابودی فرامی خواند.
این استاد دانشگاه و حوزه در ادامه دلایل تحریم تولید سلاح های کشتار جمعی را از نظر فقهی برشمرد و به برخی شبهات و نظریه های رقیب را به صورت تخصصی و فقهی مورد بررسی قرار داد.
همایش ملی فقه هسته ای فردا (پنجشنبه) در تالار اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی (دفتر قم) به کار خود ادامه می دهد و آیت الله علی اکبر رشاد رییس همایش، بهروز کمال وندی معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی ایران، آیت الله ابوالقاسم علیدوست، آیت الله محسن فقیهی، حجت الاسلام سید مهدی حسینی بیان و محمود حکمت نیا در آن سخنرانی خواهند کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید