بيانات رهبر معظم انقلاب، پشتوانه دستگاه سياست خارجي

  • سه شنبه, 29 بهمن 1392 04:05
  • بازدید 1872 بار

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بیانات دیروز رهبر معظم انقلاب همچون گذشته، همواره راهنما و پشتوانه حرکت دستگاه سیاست خارجی است.

به گزارش صراط مبین،  مرضیه افخم در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره بیانات دیروز رهبر معظم انقلاب مبنی بر خوش بین نبودن ایشان به مذاکرات هسته ای افزود: ایشان همواره چارچوب ها و مبانی را مورد توجه و تأکید قرارداده اند و این بار نیز این رویکرد و تبیین اظهارات ایشان مبنی بر این است که تیم مذاکره کننده هسته ای با حفظ اصول و بر مبانی تعیین شده حرکتش را ادامه خواهد داد.
وی گفت: در هر حال واقع بینی بر روند کلی مذاکرات حاکم است همچنان که بیانات مقام معظم رهبری نیز مبنی بر این است که راه برای دیپلماسی و گفتگو متناسب با حفظ اصول و چارچوب ها و رویکردهای اساسی نظام باز و مذاکرات در این چارچوب در حال انجام است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: رویکرد مذاکرات دولت نیز بر این اساس است که از فرصت مذاکره برای حل و فصل این مسئله استفاده کند.
خانم افخم گفت: اینکه در این مسیر به نتیجه برسیم یا نه در مسیر زمان و گفتگوها مشخص می شود اما طبعاً بی اعتمادی ملت ایران به آمریکا و بی اعتمادی به عملکرد های آنان در مسیرها و دوره های متفاوت اعلام شده است.
وی افزود: تیم مذاکره کننده هسته ای با همه این چارچوب ها و اطلاعاتی که داریم راهبرد خود را تعیین کرده است و امیدواریم با همین نگرش و بر اساس اصول و چارچوب های اساسی کشور، مذاکرات برای احقاق حقوق هسته ای ملت ایران ادامه یابد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما حسن نیت خود را اثبات کرده ایم و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند نقض توافق نخواهیم کرد و پایبندی ایران به توافقات برای ادامه مذاکرات به منظور احقاق حقوق هسته ای ملت ایران مبنای کار تیم مذاکره کننده هسته ای خواهد بود.
خانم افخم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات برخی نمایندگان مجلس مبنی بر پیشگیری وزارت امورخارجه از ورود گروه موشکی کره شمالی به ایران به درخواست آمریکا گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و خبرها و اظهارات منتشر شده در این باره بی اساس است و چنین موضوعی به هیچ شکلی مطرح نیست.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره مذاکرات ایران و روسیه برای تبادلات تجاری و نفتی گفت: همکاری های جمهوری اسلامی ایران و روسیه در حوزه ها و زمینه های مختلف ادامه دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دو کشور دارای همکاری های خوب در حوزه های اقتصادی هستند و از ظرفیت های خوبی برای گسترش همکاری ها در این حوزه برخوردارند.
خانم افخم گفت: مقدمات و گفتگوها درباره توسعه همکاری های اقتصادی آغاز شده است و صحبت هایی که مطرح می شود درباره مسیری است که در چارچوب آن چگونه بتوان همکاری های دو کشور را گسترش داد؛ ما در ابتدای مسیر برای گسترش همکاری ها هستیم.
وی تأکید کرد: عزم دو کشور برای گسترش همکاری ها، ورود به حوزه های جدید همکاری و استفاده از ظرفیت های موجود برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی جدی است و زمینه های بسیار خوبی برای تحقق این هدف وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برای اینکه این همکاری ها در چه قالبی انجام شود و چگونه پیش رود گفتگوهای اولیه ای مطرح است، طبعاً این گفتگوها باید در مسیرهای کارشناسی پیش رود تا به تدریج شکل همکاری ها و توافقات مشخص شود.
خانم افخم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهار نظر یکی از مقامات سازمان ملل مبنی بر مذاکرات سری میان ایران، عربستان و آمریکا درباره سوریه گفت: هیچ مذاکره سری میان ایران و طرف های دیگر درباره سوریه برقرار نیست؛ این مطلب خبرسازی است و چنین خبرهایی صحت ندارد.
وی افزود: ما نیز بر حل و فصل مسئله سوریه از طریق راهکارهای سیاسی تأکید داریم؛ مسیری که طی می شود باید مبتنی بر واقعیات سوریه و بحران این کشور باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این که به علت حاصل نشدن برخی توافق ها و رویکردها در حال حاشیه سازی هستند و می خواهند عواملی را مانع از توافق معرفی کنند فرافکنی است.
خانم افخم افزود: رویکرد ما دیپلماسی است که بر اساس آن همواره آمادگی خود را برای حل و فصل مسائل سوریه اعلام کرده ایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

صلح طلبی
قرآن : وَإِن جَنَحُواْ لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (سوره انفال، آیه 61)ترجمه: و اگر به صلح گراييدند، تو [نيز] بدان گراى و بر خدا توكّل نما كه او شنواى داناست.حدیث: وَ لا تَدْفَعَنَّ صُلْحاً دَعاكَ اِلَيْهِ عَدُوُّكَ وَ لِلّهِ فيهِ رِضًى، فَاِنَّ فِى الصُّلْحِ دَعَةً لِجُنُودِكَ، وَ راحَةً مِنْ هُمُومِكَ، وَ اَمْناً لِبِلادِكَ. وَلكِنِ الْحَذَرَ كُلَّ الْحَذَرِ مِنْ عَدُوِّكَ بَعْدَ صُلْحِهِ، فَاِنَّ الْعَدُوَّ رُبَّما قارَبَ لِيَتَغَفَّلَ. فَخُذْ بِالْحَزْمِ، وَ اتَّهِمْ فى ذلِكَ حُسْنَ الظَّنِّ.(نهج البلاغه ، نامه 53 به مالک اشتر)ترجم...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید