موضوع ولایت فقیه تنها مختص اسلام نیست

  • دوشنبه, 28 بهمن 1392 04:06
  • بازدید 2192 بار

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه موضوع ولایت فقیه تنها مختص اسلام و ایران نیست، گفت: ولایت فقیه به پیش از پیامبر(ص)، در زمان حضرت عیسی(ع) و حضرت موسی(ع) برمی‌گردد.

به گزارش صراط مبین، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محسن قرائتی، 27 بهمن‌ماه در کارگاه تبلیغ در جمع طلاب غیرایرانی که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد با اشاره به پیشینه تاریخی ولایت فقیه گفت: ولایت فقیه به پیش از پیامبر(ص)، در زمان حضرت عیسی(ع) و حضرت موسی(ع) برمی‌گردد، زیرا در قرآن آمده است که علمای یهود طبق تورات، حکومت می‌کردند.
وی ادامه داد: ولایت فقیه فقط در ایران نیست و حتی در آمریکا نیز چنین است. ولایت فقیه یعنی کسی باشد که حرف آخر را بزند. در همه ممالک نیز چنین است. در ایران، حرف آخر را فقیه عادل بی‌هوس می‌زند.
این مفسر قرآن با اشاره به آیه «اطیعواالله واطیعو‌الرسول واولی‌الامر منکم»، درباره اولی‌الامر اظهار کرد: ما می‌گوئیم که اولی‌الامر باید معصوم باشد. قرآن فرموده است که از اولی‌الامر اطاعت کنید.
مشکل وهابیت نگاه تک‌بعدی به قرآن است
استاد تفسیر قرآن افزود: مشکل وهابیون این است که قرآن را به صورت جامع در نظر نمی‌گیرد و بخش‌هایی از قرآن را می‌بینند و از بخش‌های دیگر غفلت می‌کنند و به همین دلیل، دچار گمراهی می‌شوند.
وی، بار دیگر بیان کرد که اولی‌الامر فقط می‌تواند معصوم باشد و ابراز کرد: در مسیر اطاعت تابلو توقف وجود دارد، ولی در مسیر اطاعت از معصوم، تابلو وجود ندارد. پس معلوم می‌شود که والدین معصوم نیستند. ما ولایت فقیه را ادامه‌دهنده راه معصوم می‌دانیم و چون معصوم فرموده است که از ولی فقیه اطاعت کنیم، اطاعت می‌نماییم.
استاد تفسیر قرآن بیان کرد: نباید بپنداریم که باید ظلم کنیم تا امام زمان(عج) تشریف بیاورند و نباید با این دستاویز، ظلم کنیم. توجه داشته باشید که گفته شده است که هرگاه دنیا پر از «ظلم» شود، امام زمان(عج) تشریف می‌آورند و گفته نشده است که دنیا باید پر از «ظالم» شود. پس حق نداریم ظلم کنیم.
فرق توسل با شرک
قرائتی با طرح این سؤال که آیا توسل، شرک است؟ اظهار کرد: باید با قرآن به این شبهه پاسخ داد؛ در قرآن آمده است که بنی‌اسرائیل، که لجوج‌ترین قوم بودند نیز به حضرت موسی(ع) متوسل شدند. پس توسل به مقام ائمه(ع) اشکال ندارد. توسل به مقام، به زنده یا مرده بودن کسی که به آن متوسل می‌شویم، ربط ندارد.
وی به گونه‌هایی از توسل در سوره یوسف(ع) اشاره و بیان کرد: جایگاه «لن تضلوا»، قرآن و اهل بیت(ع) است. اگر از این دو پیروی کنیم، گمراه نخواهیم شد. پس هر جا از زبان قرآن، پیامبر(ص) و... «لن تضلوا» گفته شد، باید بدانیم که مصادیق آن قرآن و اهل‌بیت(ع) است.
مفسر قرآن کریم با اشاره به آیات قرآن، توسل را در کنار توحید دانست و گفت: در قرآن، علاوه بر این که تأکید شده است که خدا، نگهدارنده است، به توسل نیز اشاره شده است.
تمسک به شکیات عقلانی نیست
قرائتی افزود: با توجه به این که تمسک به محل شک عقلانی نیست، پس در کردار خود، باید به چیزهایی متمسک شویم که شکی در آن وجود ندارد. برای نمونه، در سجده بر خاک، شیعه و سنی اتفاق نظر دارند ولی سجده بر فرش را فقط اهل تسنن جایز می‌شمارند.
وی خطاب به دانش‌آموختگان المصطفی(ص) تصریح کرد: کم سخن بگوئید و کلمات قصار را به کار ببرید. می‌توان در نیم‌دقیقه تفسیر گفت. برای نمونه، در چند جا از قرآن «کلوا» آمده است، ولی پس از هر کدام، قیدی آمده است. بنابراین، در کنار هر «خوردن»، دستوری وجود دارد. افزون بر این، مطالبی بیان کنید که به درد مردم بخورد. اگر ابتکار داشته باشید، موفق می‌شوید. هنگامی موفق می‌شوید که خط‌شکن باشید.
قرائتی به شرایط سخن گفتن اشاره و اظهارکرد : سخن باید واجب یا مستحب باشد یا مشکل فرد یا جامعه را حل کند. در غیر این صورت، گفتن چنین سخنی فایده ندارد و باعث تلف شدن وقت مخاطبان می‌شود.
قرائتی گفت: در سخنانتان، از مثال استفاده کنید، زیرا می‌توانید مفاهیم مدنظرتان را با استفاده از مثال، به خوبی به مخاطبان منتقل نمایید. با استفاده از مثال‌، می‌توان به شبهات پاسخ داد.
تأثیر لقمه حرام
وی با بیان این که حلال یا حرام بودن لقمه، در تربیت مؤثر است، تصریح کرد: می‌توانید این سخنان را هر جا و برای هر کسی بگوئید و از آن استفاده کنید.
استاد تفسیر قرآن با اشاره به عربی بودن نماز، تصریح کرد: خداوند برای منظم کردن عبادت و نماز، دستور داده است که همه مسلمانان، با زبان عربی نماز بخوانند. از سوی دیگر، عربی،‌ زبان مشترک مسلمانان است. افزون بر این، همه مسلمانان باید به سوی کعبه نماز بخوانند تا همگی، قبله‌ای یکسان و خاص داشته باشند.
وی با اشاره به شرایط مبلغ بیان کرد: مبلغ خوب باید از مردم، با مردم و در بین مردم باشد. همچنین باید خنده را در فرهنگ‌مان وارد کنیم. خدا بر خنده و گریه تأکید کرده است. البته باید توجه داشته باشیم که خنده باید حلال و حکیمانه باشد. تا زمانی که حلال تأمین نشود، نمی‌توان جلو گرایش به حرام را گرفت.
قرائتی اظهارکرد: از امام رضا(ع) پرسیدند که چرا برخی از نماز صبح و شب بلند و بعضی دیگر، آهسته خوانده می‌شود. امام پاسخ دادند که نماز صبح و شب، هنگامی خوانده می‌شود که هوا تاریک است و لازم است بلند خوانده شود.
استاد تفسیر قرآن ادامه داد: باید رفتارمان با دیگران خودمانی باشد، زیرا به این ترتیب، می‌توان در دیگران اثر گذاشت.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور نکات آیه «و بالوالدین احسانا» را برشمرد و گفت: احسان باید مستقیم و با دست فرزند و بدون واسطه باشد. همچنین حساب والدین از همه جداست و باید به آنها احسان کرد. احسان شامل محبت هم می‌شود.
قرائتی عنوان کرد: برای احسان به والدین، شرط اسلام یا کفر نگذاشته و نیز بیان نکرده است که والدین باید زنده باشند تا مورد احسان فرزند قرار گیرند. افزون بر این، احسان به والدین، مقابله به مثل نیست. در این باره، رعایت عدل ملاک نیست.
استاد تفسیر قرآن، با بیان این که باید نیت‌ها درست باشد، تأکید کرد: روحانی خوب کسی است که اگر از هر جای قرآن سؤالی مطرح ساختند، بتواند مفهوم و تفسیر آن را بگوید. نکند روز قیامت به ما بگویند که کتاب مخلوق را جدی خواندی، ولی کتاب خالق را جدی نگرفتیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید