عملکرد سپاه باید بر پایه دین، تقوا و درک عمل انقلابی باشد

  • دوشنبه, 28 بهمن 1392 04:06
  • بازدید 1909 بار

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: عملکرد سپاه باید بر سه پایه دین، تقوا و درک عمل انقلابی باشد.

به گزارش صراط مبین، سردار سرلشگر پاسدار «محمدعلی جعفری» روز دو شنبه در نخستین جشنواره امام علی(ع) با موضوع دانش و پژوهش افزود: باید دین، تقوا و درک عمل انقلابی همواره مبنای اصلی عملکرد سپاه باشد.
وی ادامه داد: درصورتیکه هر یک از این پایه ها سست باشد، بنای سپاه استواری و استحکام لازم را نخواهد داشت.
سردار سرلشگر جعفری افزود: البته عمکرد سپاه تا حدودی مطابق این سه مولفه قرار ندارد، اما تلاش داریم در مسیر این سه مولفه، گام های بیشتری برداریم.
وی همچنین گفت: جهت گیری کلی سپاه پاسداران باید بر مبنای آموزه ها دینی، بومی و واقعیت ها جامعه باشد.
سردار سرلشگر جعفری بر تقویت ابعاد علمی و دانشی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد و گفت: رشد ابعاد علمی و دانشی سپاه بطور قطع در راستای رشد علمی کشور، کمک موثری می کند.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطاب به پژوهشگران و محققان سپاه افزود: راهی که شما محققان و پژوهشگران در راستای توسعه علم در آن قدم گذاشتید، راه آسانی نیست.
وی گفت: شما پژوهشگران باید با تلاش در عرصه علوم انسانی در دفاع از انقلاب اسلامی گام ها موثری بردارید و بطور قطع با پژوهش هایی که در عرصه علوم انسانی انجام می هید، خواهید توانست در دفاع از انقلاب اسلامی سهم بسزایی داشته باشید.
سردار سرلشگر جعفری ادامه داد: هنر ما این است که با دارا بودن ابزار علم و اقتدار علمی، مسیر و اهداف خود را در دنیا برافراشته سازیم.
وی با بیان اینکه باید برداشت درستی از ابزار علم و اقتدار علمی در کشور داشته باشیم، افزود: عمل و اقدام سپاه پاسداران تا حدودی در مسیر علم و اقتدار علمی است، اما باید تلاش کنیم این علم را توسعه دهیم.
سردار سرلشگر جعفری خطاب به پژوهشگران و محققان گفت: دچار پارادوکس و دوگانگی هستیم و این مشکل اساسی ما در عرصه علمی است و شما باید دانش ضمنی را به دانش صریح تبدیل کنید.
وی افزود: شما محققان و پژوهشگران باید دانش تجربی سپاه را اخذ کرده و آن را تبدیل به دانش صریح کنید و به دیگران آموزش دهید.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین گفت: باید در عرصه علوم انسانی بطور حتم از تجارب کشورهای دیگر استفاده کنیم.
وی خاطر نشان کرد: سپاه پاسداران باید از قدرت علمی و دانش لازم برخوردار و دارای توان الگوبخشی باشد.
سردار سرلشکر جعفری گفت : باید با بهره گیری و توسعه علمی در مجموعه سپاه به رشد انقلاب اسلامی کمک کنیم و این هدف بلندی است که سپاه باید در دستور کار خود قرار دهد .
وی با بیان فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه سپاه یک نیروی انقلابی است که بر مبنای دین ، تقوی و درک عمل انقلابی ایجاد شده،افزود: خوشبختانه سپاه از بدو انقلاب تاکنون عملکرد قابل قبولی داشته که البته باید تلاش شود کاستی ها در زمینه پژوهش و تحقیق برطرف شود .
فرمانده کل سپاه بر لزوم تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح تاکید کرد و گفت : باید این دانش تبدیل شده را به نسل های اینده انتقال دهیم .
سردار سرلشکر جعفری اظهار داشت : ما باید درک کنیم رمز موفقیت نسبی سپاه بر انجام ماموریت و رسالتش چه بوده ، چه هست و چه باید باشد.
به گفته وی ، در این مقطع زمانی که پرسنل قدیم سپاه در دوران اخر خدمت خود قرار دارند باید تجربه 35 ساله این افراد را به نسل جدید منتقل سازیم .
فرمانده کل سپاه خطاب به پژوهشگران سپاه گفت : شما رسالت سنگینی درانتقال تجربیات گذشته سپاه در عرصه های ماموریتی و فعالیت های درون سازمانی به افراد جدید دارید.
سردار سرلشکر جعفری افزود: ثبت تجربیات گذشته سپاه و انتقال به نسل های آینده کار سنگینی است که گام اولش برعهده شما محققان و پژوهشگران است .
وی بر لزوم فعالیت های پژوهشی و علمی عمیق ، محتوایی و کیفی تاکید کرد و افزود: سپاه باید از انجام امورغیرمهم و غیر ضروری پرهیز کند و فعالیت خود را بیشتر کیفی کند.
فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت : در اموزش های نظامی و تاکتیکی بعد از جنگ خطایی که انجام شد آن بود که ما تجربیات جنگ را کنار گذاشتیم و به سراغ اموزش های کلاسیک رفتیم در حالی که باید همواره از تجربیات جنگی هشت ساله استفاده های مطلوبی ببریم.
سردار سرلشکر جعفری افزود: در عرصه دفاع مقدس موضوعات ارزشمندی مثل مدیریت و فرماندهی ، تاکتیک و روش برخورد با دشمن ، روش ها و اقسام جنگ و موضوع به کارگیری نیروهای داوطلب مردمی داریم که متاسفانه کمتر وارد این موضوعات شده ایم و باید پژوهش های خود را نسبت به این موضوعات افزایش دهیم.
فرمانده کل سپاه پرهیز از کارهای کوچک و غیر مهم و تمرکز روی مسایل مهم و اساسی با محوریت تولید علم بومی مورد نیاز انقلاب بر اساس دین ، تقوی و عمل انقلابی را از جمله برنامه های مهم در دستور کار پژوهشگران یاد کرد .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید