روزی كه آیت‌الله خامنه‌ای ممنوع‌التفسير شد

  • دوشنبه, 21 بهمن 1392 04:03
  • بازدید 2266 بار

به مجرد ورود به مشهد كه سال چهل‌وسه بود، جوانها و روشنفكرها و يك عده از افرادى كه خب دورادور با ما يك آشنائی‌هايى داشتند و اينها، شنيدند من آمدم مشهد و بناست بمانم، آمدند دور و ور ما و از من خواستند كه من برايشان جلسات درس و اين چيزها درست كنم.

به گزارش صراط مبین، ما هم شروع كرديم. از سال چهل‌وسه چندين اقدام من كردم. يك اقدام، شروع يك درس قرآن بود، كه درس تفسير روزی كه آیت‌الله خامنه‌ای ممنوع‌التفسير شدبود، برای يك عده‌ای از مردم كه جوان‌ها و دانشجوها و محصلين و اينها می‌آمدند، بعد درس‌هايی در حوزه شروع كردم؛ درس‌های فقه و اصول برای طلاب، كه اگر چه كه درس فقه و اصول بود، واقعاً هم فقه و اصول بود، اما در لابلای مباحث فقهی و اصولی، مباحث سياسی اينها را مطرح می‌كرديم و شاگردهای من، آن كسانی كه آن روز آن درس‌های من می‌آمدند، بعدها همه‌شان جزو كسانی بودند كه در ميدان‌های سياست و مبارزه و كارهای انقلابی جزو افراد برجسته و نام‌آور بودند، الان هم هستند.
الان هم در مشهد شاگردهای آن روزِ ما خوشبختانه هر كدامی مسؤوليت مهم ارزنده‌ای را از كارهای انقلابی و پرزحمت بر دوش دارند. بعد، يك درس تفسير شروع كردم، كه در حوزه‌ی علميه‌ی مشهد هيچ درس تفسيری تا آن وقت نبود و لااقل به طور عمومی نبود.
بعد از اين‌كه من درس تفسير را شروع كردم كه سال چهل‌وهفت بود خيال می‌كنم يا چهل‌وشش بود يا چهل‌وهفت بود، كه درس تفسير شروع كردم، بعد البته يك درس تفسير ارزنده‌ی خوبی از طرف يكی از علمای بزرگ مشهد شروع شد لكن تا آن زمانی كه ما شروع كرديم درسی نبود و آن درس هم مجمع طلاب و فضلا و جوانهای پرشور حوزه‌ی علميه بود و اين درس پنج سال ادامه پيدا كرد يعنی از سال چهل‌وهفت يا چهل‌وشش، چهل‌وهفت اين درس شروع شد تا سال پنجاه‌ويك ادامه داشت.
روزی كه آیت‌الله خامنه‌ای ممنوع‌التفسير شد
سال پنجاه‌ويك ساواك اين درس را تعطيل كرد كه من بعد تبديلش كردم به درسی از عقايد، يعنی كلام جديد شروع كرده بودم. بعد باز پيرو اين ديدم كه جوان‌های دانشجو كمتر می‌توانند به اين درس طلبه‌ها كه در حوزه‌ی علميه و در مركز حوزه، مدرسه‌ی ميرزاجعفر، ميرزاجعفرِ آن روز، تشكيل می‌شد كه مركز و قلب حوزه‌ی علميه بود، كمتر می‌توانند آن‌جا بيايند، من يك درسی مخصوص دانشجوها شروع كردم، درس تفسير قرآن كه بسيار پرشور و جالب بود و بيشترِ آن كسانی كه در آن درس‌ها شركت می‌كردند،بلكه همه‌شان شايد، آن عده‌ی چند صد نفری كه شركت می‌كردند، بعدها همه جزو اين گروههای مبارز و انقلابی بودند، البته بعضی راه درست را تا امروز هم ادامه دادند، بعضی هم در اين ريخت و پاشهای انحرافی كه ما در اين مدت داشتيم، بدبختانه دچار انحراف شدند و از راه‌های ديگر رفتند، به‌هرحال آن‌جا يك پايه‌ی متينی بود برای ارائه‌ی تفكر اسلامی و آشنايی جوان‌ها با قرآن. ساواك هم مرتباً مزاحم بود ديگر، يعنی مسأله‌ی يك بار و دوبار و ده بار نبود، مرتب اذيت می‌كردند، مزاحمت می‌كردند، درس را تعطيل می‌كردند، من را می‌خواستند، شاگردها را می‌خواستند، اندك چيزی را بهانه می‌گرفتند. بالأخره هم بعد از مدتی آن درس را تعطيل كردند، اين درس تفسير جوان‌ها را هم مثل آن درس ديگر تعطيل كردند و بنده ممنوع‌التفسير شدم در مشهد، يعنی سخنرانی اگر می‌كردم يك جايی اشكال نداشت اما تفسير قرآن حق نداشتم بگويم.
روزی كه آیت‌الله خامنه‌ای ممنوع‌التفسير شد
من بعد از اين‌كه اين درس‌ها تعطيل شد، نماز جماعت می‌رفتم در يكی از مساجد مشهد به نام مسجد كرامت و همچنين مسجد ديگری به نام مسجد امام حسن، امام جماعت بودم در دو مسجد. آن‌جا بعد از نماز، هر شب بدون هيچ تعطيلی و وقفه‌ای ما معارف اسلامی را از روی متون اسلامی بيان می‌كرديم، چه حديث و چه نهج‌البلاغه به خصوص و چه قرآن و اين شيوه‌ی تخته‌نويسی را يعنی بردن تخته سياه توی مسجد و نوشتن روی تخته و ارائه‌ی به مردم از طريق سمعی و بصری اين را ما در مشهد باب كرديم كه خيلی هم علاقه‌مند پيدا كرد، جمعيت‌های زيادی جمع می‌شدند
روزی كه آیت‌الله خامنه‌ای ممنوع‌التفسير شد
آن زمان‌های دوران اختناق كه خب جمعيت‌ها مثل امروز، امروز جمعيت‌ها صحبت يك ميليون و پانصد هزار و اينهاست، آن وقتها هزار نفر، دو هزار نفر، سه‌هزار نفر، پنج‌هزار نفر جمعيت جمع می‌شد، اما آن جلسات ما گاهی چند ده هزار نفر جمعيت جمع می‌شدند، توی خيابانها پر می‌شد دور و ور و جلسات خيلی موفق و خوبی بود، بالأخره آنها را هم تعطيل كردند، يعنی ساواك باز بنده را خواستند و گفتند كه اين مسجد كرامت بايد تعطيل بشود، آن هم تعطيل شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

صلح طلبی
قرآن : وَإِن جَنَحُواْ لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (سوره انفال، آیه 61)ترجمه: و اگر به صلح گراييدند، تو [نيز] بدان گراى و بر خدا توكّل نما كه او شنواى داناست.حدیث: وَ لا تَدْفَعَنَّ صُلْحاً دَعاكَ اِلَيْهِ عَدُوُّكَ وَ لِلّهِ فيهِ رِضًى، فَاِنَّ فِى الصُّلْحِ دَعَةً لِجُنُودِكَ، وَ راحَةً مِنْ هُمُومِكَ، وَ اَمْناً لِبِلادِكَ. وَلكِنِ الْحَذَرَ كُلَّ الْحَذَرِ مِنْ عَدُوِّكَ بَعْدَ صُلْحِهِ، فَاِنَّ الْعَدُوَّ رُبَّما قارَبَ لِيَتَغَفَّلَ. فَخُذْ بِالْحَزْمِ، وَ اتَّهِمْ فى ذلِكَ حُسْنَ الظَّنِّ.(نهج البلاغه ، نامه 53 به مالک اشتر)ترجم...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید