کتاب «مهندسی فرهنگی در کلام امام خامنه‌ای» به چاپ رسید

  • یکشنبه, 20 بهمن 1392 04:04
  • بازدید 2212 بار

کتاب مهندسی فرهنگی در کلام امام خامنه‌ای با تلاش ناصر بروجردی تدوین و از سوی انتشارات تسنیم اندیشه وارد بازار کتاب شد.

به گزارش صراط مبین، امروز به برکت انقلاب اسلامی، دین‌‌محوری در مقابل دنیا محوری قد علم کرده است و بر اساس این نگرش، مهندسی تمدن اسلامی و تمامی سازه‌های این تمدن در حال تحقق است.
کتاب مهندسی فرهنگی دربردارنده «مقدمه، فصل‌های مفاهیم و کلیات ارکان فرهنگ (مظاهر فرهنگی شامل خط، زبان و...)، انواع فرهنگ و نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در مهندسی فرهنگی کشور» است.
این کتاب حاصل پژوهشی در بیانات و مکتوبات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که سرفصل‌های آن در جلسات هم‌فکری با حضور جمعی از فضلای حوزه علمیه قم تهیه شده است.
در فصل اول: «مفهوم فرهنگ، مفهوم مهندسی فرهنگ و مفهوم مهندسی فرهنگی» و در فصل دوم عناوین: «خط و زبان، عقاید، آداب اجتماعی، مواریث ملی، خصلت‌های بومی و قومی» مورد بررسی قرار گرفته‌است.
در رابطه با مفهوم فرهنگ می‌خوانیم: «فرهنگ، مثل آب و هواست. فرهنگ یعنی همین رسوم و آدابی که بر زندگی من و شما حاکم است. فرهنگ، یعنی باورها و اعتقادات ما. چیزهایی که زندگی شخصی و اجتماعی و داخل خانه و محیط کسب یک جامعه با آنها روبه روست... فرهنگ، یعنی خلقیات و ذاتیات یک جامعه و بومی یک ملت، تفکراتش، ایمانش، آرمانهایش، اینها تشکیل دهنده مبانی فرهنگ یک کشور است، اینهاست که یک ملت را یا شجاع و غیور و جسور و مستقل می‌کند، یا سرافکنده و ذلیل و فرودست و خاک‌نشین و فقیر می‌کند. فرهنگ، عنصر خیلی مهمی است.
فصل انواع فرهنگ، به مباحث: «فرهنگ ملی، فرهنگ عمومی، فرهنگ تخصصی شامل: اسلامی شدن علوم، جنبش نرم‌افزاری و فرهنگ سازمانی شامل: فرهنگ ادارات، فرهنگ نهادهای دولتی و فرهنگ نهادهای غیر دولتی» پرداخته است.
در بخشی از این کتاب آمده است: مهندسی کلان فرهنگ کشور یعنی ترسیم راههای صیرورت و تکامل فرهنگ ملی، درک اشکالات و نواقص فرهنگ جامعه، تعیین راه‌حلهای کلی رفع این نواقص، زمینه‌سازی و جهت‌دهی به حرکت صحیح و پرشتاب فرهنگی و صیانت و مراقبت صحیح از فرهنگ ملی.
فصل چهارم، شامل: «رسالت شورا، ساختار شورا، تأثیر شورا بر پیشرفت فرهنگی کشور، شیوه مدیریت شورا، ضرورت مدیریت تحول فرهنگی در کشور، ضرورت تسریع در پیشرفت کارها، ضرورت توجه به شوراهای اقماری، جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مهندسی کشور، آسیب‌شناسی شورا و پرهیز از ایجاد نهادهای موازی» است.
گفتنی است، کتاب مهندسی فرهنگی در کلام امام خامنه‌ای با تلاش مؤسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی از سوی انتشارات تسنیم اندیشه در 107 صفحه با شمارگان 1500 جلد با قیمت 4200 تومان وارد بازار کتاب شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید