وجه تمایز انقلاب ایران با مدل‌های مشابه پیوند عمیق با رهبری است

  • چهارشنبه, 16 بهمن 1392 04:08
  • بازدید 2111 بار

تفاوت انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب‌های معاصر پیوند استوار و عمیق میان رهبری و مردم بود، مسائلی مانند تبعید و حتی طرح بحث اعدام امام (ره) باعث نشد مردم صحنه را خالی کنند.

به گزارش صراط مبین، تجربه 35 ساله انقلاب اسلامی ایران نشان می دهد که این انقلاب با دیگر نهضت ها قابل مقایسه نیست و حتی تجربه انقلاب های دو سه ساله اخیر در کشورهای مختلف اسلامی نیز شاهدی بر این مدعا است؛ از این رو در بررسی چرایی تفاوت های بنیادین انقلاب اسلامی ایران با مدل ها مشابه با حجت الاسلام والمسلمین محمود رجبی، قائم مقام موسسه امام خمینی (ره) گفت وگویی به شرح زیر صورت گرفته است:
انقلاب اسلامی از نظر مبانی چه تفاوتی با دیگر انقلاب های دوران معاصر دارد؟
یکی از مهمترین تفاوت ها در این است که این انقلاب، انقلابی فرهنگی است. انقلاب های مختلفی در جهان رخ داده که ریشه فرهنگی نداشته است اما این انقلاب متکی به اسلام و تشیع بوده و هر چند ممکن است فرهنگ عامه مردم در منشا آن تاثیر داشته باشد، اما در فرهنگ انقلاب، مردم با انگیزه دینی و اسلامی احساس کردند وظیفه دینی آنهاست که پا در میدان بگذارند. به همین دلیل افرادی که در راه انقلاب به شهادت رسیدند، شهید تلقی شده و حقیقت هم همین بود. لذا انگیزه مردم که با دست خالی در برابر رژیم تا بُن دندان مسلح، به صحنه می آمدند و واهمه ای نداشتند، انجام وظیفه دینی بود و پیروزی انقلاب نیز به همین منوال صورت گرفت و حتی برخی از نیروهای داخلی و ارتشی نیز به مردم پیوستند و این ریشه ای دینی داشت.
تفاوت دیگر این انقلاب با دیگر انقلاب ها در این بود که رهبری آن را شخصیتی دینی به عهده گرفت و مردم تبعیت از ایشان را وظیفه دینی خود می دانستند. رهگیری رهبری نیز بر اساس موازین دین بود و مردم را تشویق به نجات مسلمین و مبارزه با استعمار و استبداد و برپایی اسلام می کردند. لذا از یکسو فرهنگ غنی اسلامی پشتوانه این حرکت انقلابی بود و از سوی دیگر وجود رهبری دینی.
سومین تفاوت انقلاب اسلامی ایران با دیگر انقلاب های معاصر پیوند استوار و عمیق میان رهبری و مردم بود که بر پایه شناختی عمیق از شخصیت امام خمینی (ره) صورت گرفت. مردم به خوبی می دانستند که ایشان با هدف خدمت به مردم، نجات آنها و با کمال صداقت به میدان آمده است و پیش از همه آنها خود دچار مشکل شدند – مسائلی مانند تبعید و حتی به میان کشیدن بحث اعدام امام (ره) - و این باعث نشد صحنه را خالی کنند. بنابراین این عامل مستحکم میان مردم و رهبری در طول انقلاب های دیگر کم نظیر بود.
از سوی دیگر مسیر امام (ره) مشخص بود. این گونه نبود که حرکتی شروع شود بدون آن که آینده آن مشخص و روشن باشد. امام (ره) حرکت خود را بر موازین دینی ترسیم کرده بودند لذا مصاحبه هایی که با ایشان می شود سخنانی هماهمگ بود که نظریه های ولایت فقیه و حکومت دینی را را به خوبی تبیین می فرمودند.
بنابراین مردم می دانستند ایشان آینده ای روشن و شفاف را در نظر دارند و در این مسیر مردم را هدایت می کنند. این تلاش امام(ره) و یارانش در طول نهضت از خرداد 42 تا بهمن سال 57، سطح فکر و فرهنگ جامعه را بالا برده بود. مردم هم فجایع رژیم را درک کرده بودند و هم وابسته بودن رژیم به عناصر بیگانه و هم استبداد داخلی و از بین رفتن کرامت و عزت خویش را به خوبی می فهمیدند و لمس می کردند و از این رو راه نجات را همین راهی می دانستند که امام (ره) ترسیم کرده؛ لذا مردم به رشد لازم و کافی رسیده بودند و همه سختی ها را به جان خریده و نهایت ایثار را می کردند و هیچ مساله ای مانع همراهی آنها با امام (ره) نمی شد. به همین دلیل شبکه ای ارتباطی قوی دینی و سالم در بین مردم شکل گرفته و ملت را به هم پیوند می داد که ما در دیگر نهضت ها این خلوص و پیوند و عدم گسستگی را نمی بینیم.
این تفاوت ها بیشتر در چه مواضعی خود را نمایان ساخته بود؟ به عبارت دیگر تاثیر این تفاوت های بنیادین را در کدام خروجی ها به طور ملموس می توان دید؟
اولین خروجی که در این راستا به خوبی مشهود است این است که اگر ملت برای مسائل مادی به حرکت درآمده بودند، طبیعی است وقتی مشکلات مالی به آنها فشار آورد، از این حرکت خارج یا دست کم دچار تردید می شدند. اما مشاهده می کنیم که ملت مشکلات مالی را در طول نهضت و حتی پس از آن حتی در دوران دفاع مقدس تحمل می کنند و به رغم توطئه های دشمن که گمان می کرد می تواند مردم را از رهبری و انقلاب جدا کند، این اتفاق نیفتاد و این موضوع به دلیل آن بود که مردم برای مسائل مادی قیام نکردند بلکه حرکت آنها برگرفته از فرهنگ دینی بود که هنوز این فرهنگ زنده است و به مردم انرژی می دهد. از سوی دیگر عشق مردم به رهبری مساله بسیار مهمی است. ملت ما در طول حاکمیتی که برای خدا، رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (ع) قائل بوده و برای آنها تقدس قائل اند، این تقدس و حاکمیت را برای رهبری نیز با مراتب پایین تری قائل هستند. خروجی این عشق، حاضر بودن مردم در تمامی صحنه هاست. به طور مثال در شرایطی که رژیم شاه اعلام حکومت نظامی می کرد و امام (ره) به مردم می گفتند بیرون بریزید، آنها گوش به فرمان رهبری به خیابان ها می آمدند و تا حدی جمعیت زیاد بود که ماموران رژیم نمی داستند چه کنند و توطئه آنها خنثی می شد. یا در دوران جنگ بسیرای از نوجوان ها دست در شناسنامه خود می بردند و به عشق رهبری در جبهه های کنار پیر و جوان حضور می یافتند. فتنه سال 88 نیز دیگر مساله ای بود که مردم گوش به فرمان ولایت فقیه به موقع به صحنه آمدند و توطئه و نقشه دشمن را برچیدند. همان طور که در دوران اصلاحات دشمن به این خیال جلو می آمد که دیگر انقلاب رنگ باخته و می توان آن را از بین برد و مردم با آنها همسو شدند، اما رای مردم به فردی که ارزش های انقلابی را دنبال می کرد نشان داد هنوز ملت استحاله نشده است. این نشان می دهد که سطح فرهنگی مردم بالا رفته و فریب دشمن را نمی خورند. دلیل خشم دشمن به ملت ما نیز همین است که آنها رشد و بالندگی ما را در سایه فرهنگ دینی و انقلابی مشاهده می کنند و این موضوع آنها را تاب نمی آورد و قصد دارند با فرهنگ دینی و اعتقاد ما به ولایت فقیه مبارزه کنند و نظام را از پای درآورند. بنابراین دشمنان به کشور ما حساس هستند و اگر این حساسیت نبود، آنها مانند کشورهای مسلمانی که همسو با مستکبرین جهان هستند، کاری به ما و انقلاب نداشتند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید