مروری بر دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب پیرامون انقلاب اسلامی

  • چهارشنبه, 16 بهمن 1392 04:08
  • بازدید 2147 بار

کتاب «معارف انقلاب» مروری بر دیدگاه‌های حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای پیرامون انقلاب اسلامی است.انتشارات انقلاب اسلامی به مناسبت ایام دهه فجر کتاب «معارف انقلاب» مروری بر دیدگاه‌های حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون انقلاب اسلامی را با 25٪ تخفیف ارائه کرده است.

به گزارش صراط مبین، احیای اسلام و عزت ایران، دو پرچم افراشته توسط امام
در جمع‏‌بندیِ توصیه‏‌های امام و شعارهای امام و مطالباتی که ایشان از مردم، از مسئولان، از آحاد مسلمانان جهان داشته‏‌اند، دو پرچم برافراشته را در دست امام ملاحظه می‌کنیم. در حقیقت امام بزرگوارِ ما در این نهضت عظیمی که در کشورمان و در جهان اسلام به وجود آوردند، دو پرچم را بلند کردند و برافراشته نگاه داشتند: یک پرچم عبارت است از پرچم احیاء اسلام؛ به عرصه آوردن این قدرت عظیم و لایتناهی‏. پرچم دوم، پرچم عزّت و سربلندی ایران و ایرانی. این دو تا پرچم برافراشته‏‌ی به دست قدرتمند امام بزرگوار ماست.
پرچم اول که در حقیقت یک بعد از دعوت امام و نهضت امام است، مربوط به امت بزرگ اسلامی است. پرچم دوم هم اگرچه که مربوط به ملّت ایران است، مربوط به ایران و ایرانی است، اما چون یک تجربه‏‌ی عملی از تحرک حیات‏بخش اسلام است، برای امت اسلامی امیدآفرین و حرکت‏ساز است. چون این نهضت بزرگ در ایران تجربه‏‌ی عملیِ بیداری اسلام و تحقق اسلام بود، بنابراین اگرچه که به طور مستقیم مربوط به ایران و ایرانی است، اما نتیجه‏‌ی آن باز برای امت اسلام دارای ارزش و اهمیت است.
در بعد اول که برافراشتن پرچم اسلام بود، این موجب شد که مسلمانان در همه‏‌ی جای دنیا احساس هویت کردند؛ احساس شخصیت کردند. بعد از آنی که در طول سالهای متمادی کوشش شده بود که هویت اسلامی خرد شود، له شود، وقتی این انقلاب به وجود آمد، وقتی قامت برافراشته‏‌ی امام بزرگوارِ ما در منظر مردم مسلمان عالم پدیدار شد، همه احساس کردند که یک هویتی، یک شخصیتی، یک اصالتی پیدا کرده‏‌اند. همین موجب شد که در شرق و غرب دنیای اسلام نشانه‏‌های بیداری مسلمانان پدیدار بشود.
وجه دوم مربوط به عزّت ایران و ایرانی است. اولین کار و مهمترین کاری که امام بزرگوار ما در این بخش دوم انجام داد، این بود که احساس حقارت را از ملّت ایران گرفت و از روح آنها زدود؛ این خیلی مسئله‏‌ی مهمی است. ملّت ما از صد و پنجاه سال پیش، صد سال پیش، بر اثر عوامل گوناگون، در خود احساس حقارت میکرد؛ خودکم‏‌بینی احساس میکرد؛ از جنگهای دوران قاجار بگیرید و آن شکستهای سخت و از دست دادن شهرهای مختلف در زمان قاجار، تا بعد در دوران پهلوی، زمان رضاخان، آن دیکتاتوری و سرکوب سخت ملت، که مجال نفس کشیدن به کسی داده نمی‌شد؛ بعد در دوران بعد از پهلوی اول، زمان محمّدرضا، با حضور آمریکائیها، با ایجاد سازمان امنیت و ساواک، با آن رفتار خشنی که با مردم می‌کردند، مردم احساس می‌کردند که هیچ توانی دیگر برایشان نمانده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید