دعا برای صاحب الزمان(ع) باعث هدایت کامل به قرآن می شود

  • یکشنبه, 13 بهمن 1392 08:08
  • بازدید 2123 بار

اهتمام در دعا برای صاحب الزمان(ع) از اموری است که مایه کمال ایمان است. پس هدایت کامل به قرآن بر آن مترتب است. همچنین دعا کننده مصداق ایمان آورنده به حقانیت قیام قائم است و دلیل بر آن دعای اوست.

به گزارش صراط مبین، "مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم" یکی از کتاب های ارزشمند شیعه، نوشته آیت‏اللّه‏ سیدمحمدتقی موسوی اصفهانی(1348 ـ 1301ق) است که به قصد اداء حق حضرت بقیة‏اللّه که حقش بر گردن ما افزون‏تر از همه مردم است، احسانش بیشتر و بهتر از همه شامل حال خلق می‏شود و نعمت ها و منت ها بر ما دارد، به رشته تحریر درآمده است.
اصل کتاب به زبان عربی است و مؤلف در مقدمه می‏نویسد:
"چون ما نمی‏توانیم حقوق آن حضرت را ادا نماییم و شکر وجود و فیوضاتش را آن طور که شایسته است، به جا آوریم بر ما واجب است آن مقدار از ادای حقوق آن حضرت را که از دستمان ساخته است، انجام دهیم. . . بهترین امور در زمان غیبت آن حضرت، انتظار فرج آن بزرگوار و دعا برای تعجیل فرج او و اهتمام به آنچه مایه خشنودی آن جناب و مقرب شدن در آستان اوست، می‏باشد."
هدایت به نور قرآن مجید
چنانکه گفته ایم: دعا برای حضرت قائم موجب فزونی اشراق انوار الهی در دل می گردد، و چون زمین دل به نور پروردگارش روشن و درخشان شود انسان به نور کلام مجید خداوند هدایت و راهنمایی گردد به طوری که به راه دیگری نرود و از قرآن چیزهایی خواهد فهمید که دیگران نمی فهمند و قرآن بر دردهای دلش شفا و رحمت خواهد بود.
و نیز: شکی نیست که هر قدر ایمان کامل تر و تمامتر باشد استفاده شخص از قرآن و بهره وریش از آثار آن بیشتر و بهتر است همانطور که اگر کسی مزاجش سالم باشد از غذاهای لذیذ و خوشمزه بهرمند می شود و لذت می برد ولی اگر مزاجش فاسد باشد به تنها از آنها لذت نمی برد که برای بدنش زیانبار و اذیت کننده نیز است تا وقتی که خودش را معالجه کند و آن را مداوا کند و ریشه بیماری را از بدنش بیرون برد پس هر چه مزاج کم بشود آثار غذاهای پاکیزه و لذیذ در بدن بیشتر آشکار می گردد تا آنگاه که به کلی مرض برطرف شد تمام آثار غذاهای لذیذ و منافع آنها در بدن ظاهر می شود.
دل نیز همین طور است اگر مهر و شک و زنگار به وسیله نور ایمان از آن برداشته شود آثار هدایت قرآن در آن آشکار می گردد و هر قدر که ایمان کامل تر شود صاحبش بینش و علم و انتفاع و هدایت بیشتری می یابد.
و چون در گذشته بیان داشتیم که اهتمام در دعا برای مولایمان حضرت صاحب الزمان از اموری است که مایه کمال ایمان است پس هدایت شدن کامل به قرآن بر آن مترتب می باشد و شاهد بر این فرموده خدای عز و جل است که "ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین" آن کتاب هیچ تردیدی در آن نیست که روشنگر راه تقوی پیشگان است.
وجه استشهاد اینکه دعا کننده مصداق ایمان آورنده به حقانیت قیام قائم است و دلیل بر آن دعای اوست.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید