همایش «نقش زن در نیم قرن نهضت امام خمینی (ره)» برگزار می‌شود

  • یکشنبه, 13 بهمن 1392 04:01
  • بازدید 1956 بار

همایش «نقش زن در نیم قرن نهضت امام خمینی (ره)» به مناسبت آغاز دهه فجر سه‌شنبه (15 بهمن‌ماه) از سوی انجمن زنان مبارز مسلمان در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به مناسبت آغاز دهه فجر و در سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، «انجمن زنان مبارز مسلمان» (زنان شکنجه شده عصر پهلوی)، همایشی را با عنوان «نقش زن در نیم قرن نهضت امام خمینی (ره)» را با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، سه‌شنبه (15 بهمن‌ماه) در این دانشکده برگزار می‌کند.
برخی محورهای این مقالات شامل «قیام خونین پانزده خرداد، مبدا حرکت جریان اجتماعی به منظور توسعه نهضت حضرت امام خمینی (ره)»، «عوامل پدیدآورنده قیام خونین پانزده خرداد و حرکت درون اجتماعی و مشارکت مردمی»، «مدافعان و مخالفان جریان خونین پانزده خرداد چه اقشاری بودند؟»، «تاثیر قیام خونین پانزده خرداد بر روند تشکیل حکومت جمهوری اسلامی»، «تاثیر قیام خونین پانزده خرداد بر جریانات سیاسی کشورهای همسایه»، «تاثیر قیام خونین پانزده خرداد بر زنان مسلمان کشورهای اسلامی» است.
«نقش و نحوه حضور زنان ایران در جریان قیام خونین پانزده خرداد»، «تاثیر قیام خونین پانزده خرداد بر کسب منزلت سیاسی الهی زنان ایران»، «مبنای فقهی حضور زنان در جریان نهضت حضرت امام خمینی (ره)»، «غفلت در تحقق انگیزه‌های اصلی نهضت امام خمینی (ره) در حضور سیاسی اجتماعی زنان»، «مبانی فقهی و نظری ولی فقیه زمان درباره حضور اجتماعی سیاسی زنان»، «موانع و چالش‌های حضور سیاسی و اجتماعی زنان در تحقق جامعه آرمانی اسلام» از دیگر محورهای این مقالات هستند.
در این همایش 14 مقاله ارایه می‌شود و کتاب‌های شاخصی که از سوی زنان درباره شکنجه زنان دوران پهلوی و خانواده آن‌ها به تالیف درآمده‌اند نیز معرفی خواهند شد. همچنین در حاشیه این همایش، نمایشگاهی از کتاب‌ها و محصولات این حوزه برپا می‌شود که بن تخفیف کتاب نیز از سوی این سازمان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
«انجمن زنان مبارز مسلمان»، سازمانی مردم‌نهاد (NGO) است که به مسایل مربوط به زنان و فعالیت‌های آن‌ها می‌پردازد. اعضای اصلی این انجمن را زنان شکنجه شده عصر پهلوی تشکیل داده‌اند و از مهم‌ترین اهداف انجمن، تلاش برای ارتقای حقوق بشر و ارج نهادن به مقام والای زنان مبارز است. این انجمن با محوریت این اصل کار خود را از سال 1387 آغاز کرده است و در این مسیر، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی و آشنایی با اندیشه‌های زنان مبارز پیش از انقلاب می‌کند. در حال حاضر، «فاطمه جلالوند» مدیرعامل انجمن زنان مبارز مسلمان است.
همایش «نقش زن در نیم قرن نهضت امام خمینی (ره)»، از سوی انجمن زنان مبارز مسلمان، ساعت 8 صبح، سه‌شنبه (15 بهمن‌ماه) در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و ورود در این مراسم برای همگان آزاد است.این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید