امام خمینی(ره) نظام اسلامی را با رویکرد قرآنی تشکیل داد

  • پنج شنبه, 10 بهمن 1392 04:04
  • بازدید 2407 بار

آیت الله جوادی آملی گفت: امام خمینی (ره) شرایط کودتای ۲۸ مرداد و مشروطه را مشاده کرد و نظام اسلامی را با رویکرد قرآنی تشکیل داد

به گزارش صراط مبین، آیت الله جوادی آملی پیش از ظهر امروز در پانزدهمین همایش کتاب سال حوزه که در مدرسه عالی امام خمینی (ره)سخن می گفت، با اشاره به اینکه از تمامی کسانی که در برگزاری این برنامه مشارکت می کنند تشکر می کنم اظهار کرد: از خداوند تبارک تعالی در خواست می کنیم که نظام ما در سایه ولایت امام زمان(عج) به فعالیت های خود ادامه دهد.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه شیطان دشمنی است که در هیچ زمانی از حمله به انسان کوتاهی نمی کند خاطر نشان کرد: باید از ذات خداوند درخواست کرد که شرایط جامعه به بهترین کل ممکن رقم بخورد تا از حملات شیطلان جامعه در امان بماند.
شیطان دشمنی آشکار برای بشریت است
وی با اشاره به اینکه بزرگانی بسیاری که در این راه هستند همه از ابلیس هراس دارند خاطر نشان کرد : زیرا انسان می تواند با مار و عقرب کناربیاد و حتی رابطه برقرار کند اما نمی توان با شیطان هیچ ارتباطی برقرار کرد زیرا شیطان که دشمن همیشگی برای انسان است.
مرجع تقلید جهان تشیع خاطر نشان کرد: باید از تمامی کسانی که نسبت به این کتاب نظر داده اند تشکر کنم و خداوند را شاکریم که در زمان حیات خود این توفیق را کسب کردم که در کنار شما عزیزان در این جلسه حضور پیدا کنم.
قرآن بهترین الگو برای نویسندگی کتاب است
همانطور که سیره مبانی اخلاقی را برای ما را مشخص کرده مسیر نویسندگی و کتابت را نیز مشخص کرده است: زیرا در این مسیر قرآن بهترین الگو برای جامعه است، زیرا ما توان نداریم مثل او سوره ای را به زبان بیاوریم اما می توانیم در آن مسیر گام برداریم و او را به عنوان الگو بشناسیم.
وی خطار نشان کرد: زمانی که هر فرد دست به قلم می برد و حتی نفس می کشد نیز باید قرآن و پیامبرش را به عنوان الگو در برابر خود قرار دهد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به برخی از ویژگی های قرآن کریم اظهار کرد: محتوای قرآن بسیار وزین است اما در کنار این سنگینی آسانی دارد یعنی همانطور که سخت است برای جامعه بشریت بسیار قابل فهم است.
مفاهیم قرآن بسیار سنگین اما در عین حال قابل فهم است
مرجع تقلید جهان تیشع با اشاره به اینکه قرآن همیشه در دسترس است عنوان کرد:قرآن دارای محتوایی قوی و بسیار سنگین است اما فهم آن برای دوستداران بسیار آسان است و این موضوع نیز از معجزات قرآن کریم است.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه حکمت قرآن بسیار خاص است تصریح کرد: مهمترین مطالب قرآن موضوعات حکمت است که در موضوعات مختلفی سخن گفته است و باید این موارد مورد توجه طلاب و قرآن پژوهان قرار بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: هرچیزی که تکذیب و تصدیق می شود باید با ارائه دلایل و برهان صورت بگیرد و این موضوع در قرآن نیز مورد اشاره قرار گرفته است و تنها در این صورت است که فرد حکیمانه رشد می کند و می تواند برای جامعه خود مفید واقع شود.
کتاب خوب باید میزان حق و باطل را مشخص کند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه باید کتابی نوشته شود که میزان جامعه قرار بگیرد عنوان کرد: کتاب باید تزاروی جامعه خود باشد و بتواند برای جامعه خود حق و باطل را تشخیص دهد .
وی با تاکید بر اینکه دیر دست به قلم ببریم اما درست و اساسی بنویسیم خاطر نشان کرد: شان نزول بسیاری ازآیات با واقعیت خارجی مطابقت دارد ، جو نزول سوره نیز با حوادث روز همخوانی دارد و فضای حجاز آن زمان با فضای قرآن نیز همخوانی دارد و این موضوع از ویژگی های برجسته قرآن کریم است.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به برخی از آیات قرآن کریم تصریح کرد: کتاب باید در جان مردم نهادینه شود و در دل مردم جای بگیرد و این مهم ترین ویژگی یک کتاب خوب است و این ویژگی را در قرآن کریم به صورت مشهود مشاهده می کنیم.
مرجع تقلید جهان تشیع خاطر نشان کرد: بسیاری از بزرگان ما فن فهرست نویسی را نیز داشته و بر این اساس توانسته اند مسیر پیشرفت را طی کنند و شیخ طوسی بیش از ۹۰۰ فهرست کتاب را معرفی کرده است و بر این اساس به کتاب نویسی شهرت پیدا کرده است.
تاریخ مصرف کتاب باید بسیار زیاد باشد
مرجع تقلید جهان تیشع تصریح کرد: کسی ممکن است کتابی می نوسید که تاریخ مصرف ندارد تصریح کرد: کسی تواسنت کفایه را خوب تدرسی کند آنوقت می تواند به نوسندگی فکر کند و این موضع بسیار مهم و اساسی است که باید مورد توجه طلاب جوان قرار بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: ابن سینا توانست بدون استاد و شاگر به عنوان نابغه معرفی شود و ما باید بتوانیم در شرایط فعلی بزرگان بسیاری را به جامعه حوزه معرفی کنیم و نباید تاریخ مصرف یک کتاب به یک سال برسد و اگر این موضوع اتفاق نیفتادهر فرد عمر خود را تلف کرده است.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه ایران مهد پاکی و کسب علم است خاطر نشان کرد: بسیاری از شهدا با وضو به میدان جنگ می رفتند و من حال و هوای مکه را در جبهه احساس می کردم و بر این اساس جای دارد بگوییم ایران سرزمینی پاک و طیب است.
ضرورت بررسی اوضاع جهان برای نوشتن یک کتاب
استاد برجسته حوزه علمیه قم تاکید کرد: ما باید نسبت به جهان منطقه و کشور آگاهی پیدا کنیم و آیات قرآنی و صور قرآنی را برای خود ترسیم کنیم و کتاب خود را بر اساس این ویژگی ها و ترسیم کردن نقشه های جامع بنویسیم زیرا در غیر این صورت کتاب در جامعه دوامی پیدا نمی کند و در دل ها نفوذ نمی کند.
وی با اشاره به اینکه هر آیه ای شان نزول خاصی دارد عنوان کرد: باید تاریخ هر سوره را مورد بررسی قرار داد و یک فقیه باید با قرائت یک آیه بداند این آیه در مکه نازل شده یا در مدینه زیرا این موضوعات باید برای جامعه طلاب الگو سازی شود.
مرجع تقلید جهان تشیع با اشاره به اینکه باید خلا علمی جامعه ما پر شود تصریح کرد: تاریخ را که مرور می کنیم می بینیم تعدا کتاب های پرمحتوا در طول تاریخ کاهش پیدا کرده است و این موضوع باید دغدغه اصلی مسئولان امر قرار بگیرد.
ابن سینا مشکلاتش را با نماز حل می کرد
آیت الله جوادی آملی با تاکید بر این موضوع که به برکت نظام اسلامی باید اندیشمندان اسلامی خلا بین کتب اربعه و اصول اربعه را پر کنند گفت: دسترسی به برخی از بزرگان بسیار سخت است اما باید این موضع در بین جامعه ترویج پیدا کند زیرا کم هستند کسانی که مثل ابن سینا بتواند با نماز مشکلات خود را حل کند زیرا ما نماز رابرای ثوابش می خوانیم.
وی با اشاره به اینکه جنگ جهانی اول و دوم تاثیرات بسیاری در تشکیل حکومت اسلام داشته است عنوان کرد: امام(ره) این شرایط کودتای ۲۸ مرداد مشروطه را مشاده کرد و عنوان کرد که من این نظام شاهنشاهی را سرنگون می کنم و نظام اسلامی را با رویکرد قرآنی تشکیل داد.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه المیزان نیز با بررسی این حوادث شکل گرفته است خاطر نشان کرد: اتفاقاتی را که در جهان خارج واقع شده است را با قرآن تطبیق داد و این یکی از ویژگی های اصلی بزرگان در طول تاریخ است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید