هدیه نفیس امام خامنه ای به آستان قدس

  • سه شنبه, 08 بهمن 1392 04:06
  • بازدید 2081 بار

رهبر معظم انقلاب هفته جاری برای دومین بار در سال ۹۲ مجموعه‌ای شامل ۴ هزار و ۲۵۰ نسخه چاپ سنگی و چاپ سربی را به آستان قدس رضوی اهدا کردند.

محمدرضا فاضل هاشمی رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی از دومین مجموعه اهدایی رهبر انقلاب در سال جاری به آستان قدس رضوی خبر داد و گفت:‌ نخستین مجموعه اهدایی رهبر انقلاب مرداد ماه به آستان قدس اهدا شد که در شهریور ماه در دفتر اموالی به ثبت رسید.
وی ادامه داد:‌ این مجموعه در بردارنده ۱۰۳۵ کتاب قدیمی بود که از این میان ۵۴۴ نسخه خطی، ۱۳۴ فقره نسخه چوبی، ۳۳۶ کتاب چاپ سنگی و ۲۱ جلد کتاب سربی قدیم به زبان لاتین است. که در میان آن‌ها نسخه‌های نفیس و حائز اهمیت تاریخی و هنری فروان به چشم می‌آمد.
فاضل هاشمی با اشاره به برخی از نسخه‌های نفیس این مجموعه گفت: نسخه‌ای از ذخیره خوارزمشاهی که در اوایل قزن هشتم به کتابت رسیدته است‌ف نسخه نفیس خمسه امیر خسرو دعلوی که سال ۹۸۱ هجری قمری به تصویب رسیده و دارای جدول‌بندی به زر و سرخی و لاجورد است‌، ترجمه‌ای از کتاب «مهابهاراته» که دارای ۷ مجلس مینیاتور است و ۲۰ کتیبه و سر لوح دارد. از مهمترین نسخه‌های این مجموعه است.
وی افزود:‌ هم‌چنین نسخه‌ای از «معارج النبوه» ملا مسکین فراهی که دارای تذهیب و سرلوح است و قرن دوازده کتابت شده است‌، تفسیر «انوار التنزیل»، نسخه‌ای از مثنوی معنوی که قرن دهم کتابت شده و ۱۲ سرلوح و کتیبه مذهب و مرصع دارد،‌ نیز از دیگر نسخ نفیس موجود در این مجموعه است.
فاضل هاشمی با اشاره به موضوعات نسخ اهدایی رهبر انقلاب گفت: ادبیات، تاریخ، طب،‌ فقه، کلام عقاید،‌ قرآن و... از جمله موضوعات این نسخ است،‌ هم‌چنین یکی از ابعاد نفیس بودن این مجموعه وجود ۱۳۵ فقره سرود مذهبی به زبان‌های اوریه‌ای، تلگویی و مالایایی است. که بر روی چوب نوشته شده است،‌ این سرود‌ها یکی از نفیس‌ترین و حائز‌اهمیت ترین بخش‌های این مجموعه اهدایی است.
وی در ادامه ضمن اشاره به اتمام فهرست نویسی نسخه‌های اهدایی رهبر انقلاب از ابتدای انقلاب تاحدود سه سال پیش گفت:‌ این مجموعه به صورت موضوعی نوشته شده است،‌ اما ما در نظر داریم یک جلد نیز به صورت شماره‌ای منتشر کنیم که نسخه‌های اهدایی رهبری از سه سال پیش تاکنون را در برمی‌گیرد،‌ پس از آن نیز انتشار به شیوه شماره‌ای ادامه می‌یابد و هر سال فهرست نسخ اهدایی همان سال را در قالب یک مجموعه منتشر خواهیم کرد.
رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی هم‌چنین با اشاره به مجموعه دوم اهدایی معظم‌له گفت:‌ اوایل هفته جاری دفتر مقام معظم رهبری مجموعه جدیدی از نسخ اهدایی ایشان را تحویل آستان قدس دادند که شامل ۴ هزار نسخه چاپ سربی و ۲۵۰ جلد چاپ سنگی بود‌، این مجموعه دربردارنده نسخ بسیار نفیس و قدیمی بود که از سوی یکی از علما به رهبر انقلاب اهدا شده بود‌، ایشان نیز این مجموعه را به آستان قدس رضوی اهدا کردند. این فهرست هم‌اینک در دست ثبت اموال است و به زودی کار شناسایی و معرفی آن‌ها آغاز می‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید