گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی

  • یکشنبه, 06 بهمن 1392 04:08
  • بازدید 2335 بار

انقلاب اسلامي با پايان بخشيدن به حاکميت بيگانگان در امور داخلي کشور، استقلال در تصميم‌گيري و اجرا را در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و… به ارمغان آورده است.

به گزارش صراط مبین، انقلاب اسلامي ايران در دهه چهارم حيات خود به سر مي‏ برد. اين انقلاب با وجود فراز و نشيب‏هاي سه دهه گذشته، دستاوردهاي ارزشمندي در عرصه‏ هاي مختلف داشته است که ترسيم کننده کارآمدي نظام مي‏باشد در اين نوشتار نگاهي گذرا برخي از اين دستاوردها خواهيم نمود.
دستاوردهاي سياسي
از جمله مهم‏ترين دستاوردهاي سياسي انقلاب اسلامي، سرنگوني حكومت استبدادي شاهنشاهي و برقراري نظام مردمي جمهوري اسلامي و همچنين رهايي از سلطة استعماري بيگانگان و كسب استقلال و تحول در اصول و رفتارهاي سياست خارجي كشور است.
تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، حاکميت کشور چه در داخل و چه خارج از آن، به معناي واقعي کلمه به رسميت شناخته نمي‌شد؛ چرا که همه برنامه‌هاي کشور توسط اربابان خارجي رژيم ستم شاهي طراحي و تدوين شده و براي اجرا دراختيار رژيم قرار مي‌گرفت، بدون آنکه رژيم پهلوي خود دخالتي در تشخيص و تبيين آنها بر اساس مصالح و منافع ملي داشته باشد. در حقيقت در آن دوران اين حاکميت بيگانگان بود که در ايران رسميت داشت، نه حاکميت ايراني بر ايران. انقلاب اسلامي با پايان بخشيدن به حاکميت بيگانگان در امور داخلي کشور، استقلال در تصميم‌گيري و اجرا را در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و… به ارمغان آورده و دست اجانب و بيگانگان را براي هميشه از دخالت در امور داخلي ايران کوتاه کرد.
سياست داخلي
سرنگوني حكومت دو هزار و پانصد ساله ستم‏شاهي مهم‏ترين واقعه انقلاب اسلامي ايران محسوب مي‏شود. تشكيل حكومت اسلامي، استقرار نهادهاي مدني كشور با انتخابات مبتني بر رأي مستقيم مردم، که معناي واقعي دموکراسي را در بر مي‏گيرد. از بين بردن سازمان‏هاي مخوف و غيرانساني همچون ساواك، تعيين و تصويب قانون اساسي جمهوري اسلامي، تاسيس سازمان‏ها و نهادها و ارگان‏هاي انقلابي و مردمي (همچون نيروي مقاومت بسيج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بنياد مستضعفان وجانبازان، بنياد شهيد و کميته امداد امام خميني و نظاير اينها) تلاش در جهت وحدت بين شيعه و سني و ساير مذاهب، مقابله اصولي باتوطئه‏هاي عناصر فريب خورده و تجزيه طلب داخلي وحفظ انسجام و تماميت ارضي كشور در شرايط بحراني، از مهم‏ترين دستاوردهاي حائز اهميت محسوب مي‏شوند.
سياست خارجي
خارج نمودن کشور از کشوري وابسته و تأمين کننده منافع بيگانگان تحت عنوان ژاندارم منطقه و تبديل آن به کشوري مستقل، تأثير گذار و عزتمند، ارمغان نظام جمهوري اسلامي در بعد سياست خارجي بود. اگر تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، کشور ما در سايه منافع بيگانگان گام برمي داشت و هراس از قدرت پوشالي آنان در عمق جان حاکمان خود فروخته و وابسته، رخنه کرده بود، با پيروزي انقلاب اسلامي، ورق برگشته و نظام جمهوري اسلامي به سان زلزله‏اي مهيب، تمامي قدرت‏هاي استکباري را به لرزه درآورده و هراس از انقلاب اسلامي و گسترش صداي انقلاب آنان را به چاره انديشي در برابر آن وادار نمود از اين رو از هيچ تلاشي براي خاموش نمودن انقلاب اسلامي فرو گذار ننمودند از تحميل جنگ گرفته تا اعمال فشارها و تحريم‏هاي اقتصادي و سياسي و...
همچنين بيداري ملت‏هاي اسلامي، ايجاد روحيه خود باوري و اعتماد به نفس در ميان آنان و تکيه بر توانمندي‏ها و سرمايه‏هاي داخلي و تبديل دشمني با رژيم جعلي و نا مشروع صهيونيستي به عنوان يک حرکت فراگير در ميان مسلمانان و... را مي‏توان از ديگر دستاوردهاي ارزشمند انقلاب اسلامي در عرصه سياست خارجي برشمرد.
دستاورد‏هاي اقتصادي
انقلاب اسلامي در حوزه اقتصادي با وجود تمامي مشکلات و موانع زيادي که با آن مواجه بوده است، دستاوردهاي قابل قبولي به همراه داشته است که مي‏توان شاخصه محوري آن را در گام نهادن در مسير استقلال، قطع وابستگي و تکيه بر توانمندي‏هاي خود وباور به ايجاد تحول وپيشرفت دانست در شرايطي که اقتصاد کشور در رژيم ستمشاهي کاملاً وابسته به غرب و قدرتهاي بزرگ بود و وابستگي شديدي به نفت داشت، پس از پيروزي انقلاب اسلامي، سياست كشور به سوي استقلال و كاهش وابستگي به نفت و فروش ضابطه مند آن درچارچوب منافع کشور متمايل گرديد.
در بخش کشاورزي در حالي که در رژيم گذشته در بيشتر محصولات کشاورزي وابسته به خارج بوديم، امروز بيش از 90 درصد نياز کشور در داخل تأمين مي‏گردد. به عنوان نمونه در حالي که در سال 1356، توليد گندم 1/5 ميليون تن بوده و کشور ما سال‏ها از بزرگ‏ترين وارد کننده‏هاي گندم در دنيا محسوب مي‏شد در سال 83 با توليد بيش از 14 ميليون تن توانست به خود کفايي در اين محصول استراتژيک دست يابد.
در زمينه توليد محصولات كشاورزي تحولات قابل توجهي پديد آمد. بخش كشاورزي در حال حاضر تأمين كننده يك چهارم توليد ناخالص داخلي، نزديك به يك سوم اشتغال و چهار پنجم نياز غذايي و يك سوم ارزش صادرات غيرنفتي است. كشاورزي پس از پيروزي انقلاب اسلامي علي رغم همه تنگناهايي كه وجود داشت. رشد و توسعه مناسبي پيدا كرد.
در بخش صنعت، كشوري كه قبل از انقلاب تقريبا تمامي كالاهاي صنعتي خود را از خارج وارد مي‏كرده و معدود كالاهاي ساخت داخل آن نيز عموماً از كيفيت و مرغوبيت پاييني برخوردار بوده، هم اكنون در اكثر زمينه‏ها خود به توليدكننده تبديل شده است و توليداتش نيز در بسياري از موارد، از جهت كيفيت و استاندارد قابل رقابت با مشابه خارجي مي‏باشد و در برخي از صنايع (همچون صنايع ساختماني) به مرز خوداتكايي كامل رسيده است.
در زمينه پتروشيمي نيز شاهد تحول چشمگيري بوده‏ايم و احداث و گسترش پالايشگا‏هاي مختلف در کشور و افزايش توليدات شاهدي بر اين مدعاست.
بي‏شك اضمحلال اقتصادي كشور در نظام سرمايه‌داري جهاني، تك محصولي بودن و وابستگي گسترده و انحصاري به نفت، واردات مواد غذايي و كالاهاي مصرفي، صنايع مونتاژ و وابسته، شكاف شديد طبقاتي و بي‌توجهي به تهيه زيرساخت‏هاي اقتصادي، بخشي از ويژگي‏هاي اقتصاد ايران در رژم پهلوي به شمار مي‌آمد.
پس از پيروزي انقلاب با وجود تحميل جنگ هشت ساله كه به شهرها و صنايع كشور زيان‌هاي مالي عظيمي وارد ساخت و نيز افزايش بي‌رويه جمعيت، گام‌هاي بزرگي در راه دستيابي به اهداف اقتصادي مطلوب برداشته شد كه از جمله آنها مي‌توان به ايجاد سدها و مهار آبها، گسترش صنايع مادر، حركت در جهت خودكفايي در محصولات كشاورزي و كالاهاي ضروري، صنايع دفاعي و ... اشاره کرد.
در توليدات كشاورزي، ساخت سدها و مهار آب‏هاي روان و توسعه و راه اندازي نيروگاه‏هاي برق آبي، گسترش شبكه مخابرات و گاز حتي به دور‏ترين روستاها، تشكيل تعاوني‏ها وحمايت از آنها به منظور نهادينه كردن فعاليت‏هاي اقتصادي جمعي، افزايش بهره‏وري، جايگزين نمودن قدرت فكري جوانان به جاي صنايع فاقد ارزش و بعضاً مونتاژ غربي، از شاخص‏ترين دستاوردهاي اقتصادي انقلاب به حساب مي‏آيند.
در اينجا ما در صدد ارايه اعداد و ارقام نيستيم و معتقديم نگاهي به وضعيت اقتصادي کشور، پيش از انقلاب و پس از آن به خوبي گوياي پيشرفت و تحولات مثبت در اين عرصه است البته اين به معناي ناديده گرفتن مشکلات و نارسايي‏ها در بخش اقتصادي نبوده و اقتصاد کشور ما تا رسيدن به نقطه قابل قبول فاصله دارد اما در عين حال، اقدامات و کارهاي بزرگي که انجام گرفته، نبايد در لابلاي برخي از مشکلات ناديده گرفته شود. متأسفانه شاهديم که آشفتگي اقتصادي اخير و گراني و تورم‏ها که بخشي از آن‏ها ناشي از تحريم‏ها بوده و برخي ريشه در سوء مديريت‏ها دارد بر اقتصاد کشور سايه افکنده است که با تدبير و برنامه ريزي منطقي و برخورد با اخلال گران اقتصادي و ترسيم اقتصاد مقاومتي و تکيه و حمايت از توليد داخلي، بر طرف شدن اين مشکلات دور از دسترس نيست.
دستاورد‏هاي علمي و فناوري
از لحاظ علمي ايران بعد از انقلاب رشد چشمگيري در بسياري از زمينه‏ها داشته است به گونه اي که کشور ما از نظر جايگاه توليد علم، رتبه سيزدهم در جهان را کسب نموده است. دستيابي به فناوري‏هاي نوين هسته اي، نانو، فضايي، سلول‏هاي بنيادي و... نمونه‏اي از اين دستاوردهاست که اين ارتقاي سطح علمي و تلاش برآمده از توان داخلي کشور و تکيه بر نيروي جوان، خشم و کينه بسياري از دولت‏هاي غربي را بر انگيخته است و يکي از دلايل اعمال فشارها و تحريم‏ها بر عليه کشور ما همين جايگاه علمي کشور و تلاش براي پيشرفت و توسعه است.
نمونه دستاوردهاي علمي انقلاب اسلامي درزمينه علوم پزشکي کاملاً ملموس است به طوري که کارشناسان طبي بين المللي بر اين باورند که پس از گذشت سي سال از عمر انقلاب، ايران با يک جهش علمي در طب روبرو بوده است.
پس از پيروزي انقلاب ايران، حرکت بزرگي در بخش صحت و سلامت ايجاد شد. از جمله اين حركت‏ها، ارتقاي شاخص‏هاي صحت مادران و اطفال و افزايش اميد به زندگي است.
کاهش چشمگير مرگ و مير اطفال طي سال‏هاي اخير، ناشي از عواملي چون گسترش شبکه صحي درماني کشور، افزايش دسترسي به خدمات و مراقبت‏هاي اوليه صحي است.
در حال حاضر در ايران اسلامي 100 مرکز تحقيقاتي در توليد سلولهاي بنيادي، سلول‏هاي کبدي، توليد غضروف، تداوي سرطان و درمان ناهنجاري‏هاي استخوان فعال هستند. پژوهشکده رويان نيز به عنوان مرکزي علمي و شناخته شده در جهان، در توليد علم و تکنولوژي‏هاي کمک کننده باروري، سلول‏هاي بنيادي جنيني، ترميم چشم، توليد ناي مصنوعي و ... دستاوردهاي مهمي را به دست آورده است.
تلاش‏هاي خستگي ناپذير محققان رويان، ايران را در رديف 10 کشور برتر دنيا در زمينه سلول‏هاي بنيادي قرار داده است. سالانه هزاران بيمار خارجي براي تداوي بيماري‏هايي نظير ناباروري، جراحي پلاستيک و زيبايي، بيماري‏هاي دهان و دندان و انواع جراحي‏ها به ايران سفر مي‏کنند.
همچنين ايران در زمينه جراحي و پيوند قلب و ريه، پبشرفت‏هاي قابل ملاحظه اي داشته است. سالانه 15000 عمل قلب در ايران انجام مي‏شود که ايران را در اين خصوص، جزو 10 کشور برتر جهان قرار داده است.
نمونه ديگر دستاوردهاي علمي کشور در بخش مخابرات و حوزه الکترونيکي است. امروزه ايران با تلاش متخصصان خلاق در حوزه‏هاي الکترونيک، اپتيک، ليزر و سيستم‏هاي جنگ الكترونيك و نصب و راه‏اندازي سيستم‏هاي مخابراتي، به پيشرفت‏هاي قابل ملاحظه‏اي دست يافته است. علاوه بر اين، ايران در زمينه فيبر نوري نيز از رشد سريعي برخوردار بوده است.
آنچه بر عيار دستاوردهاي انقلاب اسلامي مي‏افزايد و ارزش آن را دو چندان مي‏کند، توجه به اين نکته است که همه اين دستاوردها و پيشرفت‏ها با وجود همه دشمني‏ها و تحريم‏ها و فشارهاي قدرت‏هاي بزرگ، بر عليه ايران اسلامي صورت گرفته است و حرکت رو به رشد انقلاب اسلامي نشان داد که اين فشارها و تحريم‏ها در عزم و اراده ملت و دولت ايران براي پيمودن راه پيشرفت و توسعه، هيچ گونه خللي ايجاد نخواهد کرد و آنها را براي رسيدن به قله‏هاي پيشرفت مصمم‏تر خواهد نمود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید