مهندسی فرهنگی مطالبه مقام معظم رهبری است

  • سه شنبه, 01 بهمن 1392 05:03
  • بازدید 2141 بار

مدیر کل ثبت احوال استان گلستان گفت: مهندسی فرهنگی به خصوص در زمینه انتخاب نام، مطالبه جدی مقام معظم رهبری می باشد.

ˈسیف الله ابوترابیˈ روز دوشنبه در مراسم چهارمین همایش فرهنگ نام و نامگزینی در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات گلستان افزود: مهندسی فرهنگ بنا به تعریف شورای عالی انقلاب فرهنگی عبارت است از فرآیند بازشناسی، آسیب شناسی، پالایش و ارتقای بخش فرهنگ و جهت دادن آن بر پایه هویت اصیل اسلامی و ایرانی که در شرایط و مقتضیات ملی و جهانی انجام می شود.
به گفته وی، با گسترش رسانه های جمعی در دو دهه اخیر امکان غلبه فرهنگی برای کشورهای توسعه یافته بیشتر شده و موضوعی که دغدغه امام راحل بوده عینیت بیشتری یافته تا جایی که جامعه اسلامی خود را آماج تهاجم فرهنگی دید.
وی تصریح کرد: براین اساس مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف ضمن گوشزد نمودن اهمیت آمادگی نظام برای مقابله با تهاجم فرهنگی، مهندسی فرهنگی را یکی از مطالبات اساسی خود از فعالان عرصه فرهنگ عمومی و به ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داده اند.
وی ادامه داد: فرهنگ در تعریف اصطلاحی به مجموعه باورها، ارزش ها، هنجارها و نمادها گفته می شود که افراد در طول سالیان بدان دست یافته اند و آن را از نسلی به نسل دیگر انتقال داده اند.
ابوترابی گفت: رهبر معظم انقلاب فرهنگ را روح تمام فعالیت های جامعه می دانند و بر مهندسی فرهنگی در تمام ابعاد آن تاکید دارند و از این رو هر اقدامی در راستای مهندسی فرهنگی کشور، اقدامی در راستای تحقق آرمان ای امام راجل و منویات مقام معظم رهبری و مصالح ملی و در جهت تحقق اهداف اولیه انقلاب اسلامی است.
مدیر کل ثبت احوال گلستان افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی، توجه ویژه ای به مقوله فرهنگ دارد تا جایی که شورایی عالی را تشکیل و مکلف به آسیب شناسی فضای فرهنگی کشور به ویژه در حوزه فرهنگ عمومی و هدایت روند مهندسی فرهنگی نموده است.
به گفته ابوترابی، این توجه از شرع مقدس اسلام و براساس دیدگاه های بنیانگزار این نظام مقدس (امام راحل) نشات گرفته است.
وی اظهار کرد: در تعریف فرهنگ باید بدانیم که این مفهوم یکی از پیچیده ترین واژه ها در زبان فارسی است و به تعداد کسانی که در خصوص فرهنگ تحقیق و قلم فرسایی کرده اند از فرهنگ تعریف وجود دارد و این امر تا حد زیادی به ماهیت پیچیده فرهنگ باز می گردد.
وی یادآور شد: فرهنگ گاهی برابر با تمدن دانسته شده و گاه برای اشاره به رفتارهای جمعی معینی همچون رفتارهای ترافیکی، مصرف کالا و غیره به کار گرفته شده است.
مدیر کل ثبت احوال گلستان خاطرنشان کرد: بی شک بالاترین و والاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت اساسی دارد فرهنگ آن جامعه است که در اساس، فرهنگ هر جامعه هویت و موجودیت آن جامعه را تشکیل می دهد.
ابوترابی گفت: با انحراف فرهنگ، هرچند جامعه از بعدهای اقتصادی، سیاسی، صنعتی و نظامی قدرتمند و قوی باشد ولی پوچ و میان تهی است.
وی یادآور شد: اگر فرهنگ جامعه ای برگرفته و وابسته به فرهنگ غرب باشد به صورت طبیعی دیگر ابعاد آن جامعه نیز به آن سو گرایش پیدا می کند و موجودیت اصلی خود را از دست می دهد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

گسترش عدالت در همه زمینه ها
آیه شریفه : وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَأُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ ( شوری ، آیه 15)ترجمه : و بگو: من به هر کتابی که خدا نازل کرده است ایمان دارم و به من امر شده است که میان شما به عدالت رفتار کنم، روایت : امام علي(ع) در نهج‌البلاغه مي‌فرمايد : سياسة العدل ثلاث ... استقصاء في عدل (غرر الحکم ، 192) ترجمه : سیاست اجرای عدالت در سه چیز است ... (یکی) فراگیر بودن عدالت .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید