هفتـه وحـدت تبلـور عینـی اتحـاد اسـلامی

  • جمعه, 27 دی 1392 15:21
  • بازدید 4954 بار

اوج گرفتن مراسم مولودی خوانی از 12 تا 17ربیع الاول نماد زیبای اتحاد و همدلی شیعه و سنی در استان کردستان است.

به گزارش صراط مبین، با آغاز ماه مبارک ربیع الاول به ویژه در وسط هفته ، آوای خوشی در آسمان کردستان طنین انداز می شود و مردم این استان با برگزاری برنامه های متعدد مولودی خوانی ، میلاد رسول خاتم محمد مصطفی (ص) و سلاله پاکش موسس فقه جعفری امام صادق(ع) به جشن و شادی می پردازند.
در بین برنامه های جشن و سرور مردم استان کردستان در ماه ربیع الاول ، برگزاری مراسم مولودی خوانی از اهمیت زیادی برخوردار است و هر کسی که بتواند مراسم مولودی خوانی را در مساجد ، تکایا و حتی منازل شخصی برگزار می کند.
با پیروزی انقلاب اسلامی و دور اندیشی های امام خمینی (ره) برای مبارزه با دشمنان اسلام و تفرقه افکنان در نامگذاری 12 ربیع الاول میلاد ختمی مرتبت (ص) به روایت اهل تسنن تا 17 ربیع الاول به روایت اهل تشیـع به عنوان هفته وحدت رغبت مردم و دست اندر کاران این منطقه برای برگزاری و حضور در مراسم مولودی خوانی بیشتر شده است.
سید زبیر محمدی یکی از مولودی خوانان استان معتقد است امام خمینی (ره) با الهامات پیامبرگونه در نامگذاری هفته وحدت ، موجبات نزدیکی هر چه بیشتر مسلمانان شیعه و سنی و دوری از تفرقه را برای آنها رقم زد.
طوبی خانم که یک مراسم مولودی را برای این ایام تدارک دیده می گوید: در مراسمی که ما برگزار می کنیم همه اطرافیان و همسایگان را فارغ از نوع مذهبشان که معمولا بسیاری از آنها شیعه هستند ، دعوت می کنیم و آنها هم با اشتیاق باطنی در این مراسم شرکت می کنند و خیلی ها هم از این مراسم مبارک حاجت گرفته اند.
ماموستا رضایی از روحانیان اهل تسنن منطقه هم با اشاره به آیات الهی تاکید کرد پیامبر اسلام و اهل بیت پاکش ریسمان درخشان الهی هستندکه همه مسلمانان موظفند برای حفظ دین اسلام در این زمان پر نفاق به آن چنگ بزنند و از آن متفرق نشوند.
یک خانم دانشجو اهل تشیـع که در دانشگاه کردستان مشغول به تحصیل است با ابراز علاقه شدید برای حضور در مراسم مولودی خوانی گفت: حضور پر شور مردم در مراسم معنوی مولودی خوانی ضمن مستحکم کردن همبستگی مسلمانان توطئه ها و ترفندهای دشمنان را به خودشان بر می گرداند.
جمعیت کردستان همانند چند استان دیگر کشور تلفیقی از مردمان شیعه و سنی است که همه ساله با شور و شوق فراوان در استقبال میلاد با سعادت پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و فرزند معصومش امام جعفر صادق(ع) برنامه های متنوعی از جمله مولودی خوانی را برگزار می کنند و بسیاری از دستگاه های فرهنگی هم در این زمینه پیش قدم می شوند.
در استان کردستان بیش از سه هزار مسجد و تکیه و مکان های مذهبی وجود دارد که به جز ماه ربیع الاول در هر هفته حداقل یک مولودی خوانی در مساجد برگزار می شود و در ماه ربیع الاول (ماه مولود) خصوصا هفته وحدت نیز در تمامی مساجد و اکثر منازل مراسم مولودی خوانی برگزار خواهد شد.
در مولودی خوانی اشعاری با نثر زیبا در وصف حضرت محمد (ص) از کودکی تا زمان وفات سروده می شود و یک نفر که صدای خوش دارد همراه با نوای دف ، دو طبل و شمشال آن ها را می خواند و جمع حاضر نیز بعضی از مصراع ها را تکرار کرده و مراسم این گونه ادامه می یابد.
در این مراسم ابتدا چند آیه از قرآن مجید تلاوت می شود ، بعد از بیان مقدمه ای کوتاه ، فصلی از quotation mark قصیده بردیه quotation mark خوانده می شود ، این اولین و معمولی ترین بخش از مولودخوانی است.
حاضران در این محفل که این اشعار را حفظ هستند همزمان و هم صدا در نوبت خود ، شعرهای سربند را تکرار می کنند که نوای خوش به وسیله دف ، تاس ، دوطبله و گاهی شمشال نیز همراه می شود.
بعد از پایان این بخش از مراسم ، سخنران که معمولا یکی از روحانیان حاضر در این محفل است بحثی را آغاز می کند که محتوای آن عظمت قرآن یا شخصیت و رسالت پیامبر (ص ) یا هر مطلب دینی دیگری است که بیشتر جنبه تشویق مسلمانان برای تازه کردن عهد و پیمانشان با خدا را دارد و سپس مراسم با برگزاری برنامه های دیگری پیگیری می شود.
بعد از آن موضوع اصلی مولود نامه شروع می شود و آن تاریخچه ای است قبل از تولد حضرت محمد (ص)، دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و شناخت خدا و عبادات و چگونگی بعثت آن حضرت که با سروده های بسیار روان و شیوا توسط افراد خوش صدا و به نوبت خوانده می شود و جمع حاضر همراهی می کنند.
در پایان با خواندن خطبه الوداع که آخرین خطبه پیامبر (ص ) است، حاضران به احترام حضرت به پا می خیزند و رو به قبله ایستاده آوای خوش quotation mark یا محمد مصطفی quotation mark را می خوانند و نیز برای حاضران ، شفای بیماران ، ترقی اسلام و مسلمین به طور دسته جمعی در فضایی سرشار از سرور و قلب هایی پر از محبت ، ایمان ، معنویت و اخلاص به پیغمبر (ص) دعا می کنند.
نذر و نذور در ماه مولود در میان مردم کردستان از جایگاهی ویژه برخوردار است و به همین علت نیز مردم سعی می کنند با توزیع انواع غذا ، خرما و دیگر محصولات مورد نیاز مردم و خانواده های بی بضاعت ایام ماه مولود را گرامی بدارند.
در کنار این گونه برنامه ها دیدار از خانواده هایی که در طول امسال یکی از اقوام خود را از دست دادند و کمک به آزاد سازی زندانیان و افراد نیازمند از دیگر آیین هایی است که در مناطق مختلف کردستان و در ایام ماه ربیع الاول پر رنگ تر می شود.
در کتاب‌ مولود نامه‌ و معراج‌ نامه‌ اثر ملا عبدالکریم‌ مدرس‌ درباره تاریخ‌ و سنت‌ حسنه‌ مولودی‌خوانی‌ نوشته‌ است... «عید مولود پیغمبرصلی‌الله‌ علیه‌ و سلم‌ از سه‌ قرن‌ بعد از هجرت‌ در بین‌ مسلمانان‌ پیدا شد و از آن‌ تاریخ‌ در بین‌ مسلمانان‌ در شهر و روستاها همه‌ ساله‌ روز دوازدهم‌ ماه‌ مولود جشن‌ گرفته‌ شد».
اولین‌ پادشاهی‌ که‌ جشن‌ مولود را برگزار کرده‌ است‌ مظفر ابوسعید پادشاه‌ اربیل‌ (هولیر) عراق‌ بوده‌ است‌. وی احترام‌ زیادی‌ برای‌ جشن‌ مولود قائل‌ بود ‌ و در هر جشن‌ مولودی‌ مسلمانان‌ را دور هم‌ جمع‌ کرده‌ است‌.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور نیز گفت: دبیرخانه ستاد دائمی گرامیداشت هفته وحدت برای جلوگیری از موازی کاری ها و داشتن خروجی متناسب با نیاز جامعه در کردستان افتتاح می شود.
حجت الاسلام محرم علی فراشی با اشاره به این که هفته وحدت ابتکار عملی امام خمینی (ره) برای تقریب دل های مومنین با یکدیگر بود ، افزود: مسئولان باید با تاسی از سخنان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری تلاش بیشتری برای برگزاری هر چه بهتر برنامه های این هفته انجام دهند.
وی گفت: وحدت ، عزت و اقتدار مسلمین از مهمترین موضوعاتی است که با تمسک مسلمانان جهان به قرآن و راه و روش پیامبر رحمت (ص) ، حاصل می شود و اگر مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی براساس مشترکات اسلام به امتی واحد تبدیل شوند ، هیچ دشمنی یارای مقابله با این زنجیره اسلامی را ندارد.
مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: آن چیزی که امروز حائز اهمیت است توطعه های دشمنان برای برهم زدن صنوف یکپارچه است و به موازی شیطنت دشمنان اصل وحدت و تقریب باید برجسته تر شود.
امینی رئیس دانشگاه کردستان هم با اشاره به اهمیت بالای این ایام گفت: بر همه مسلمانان لازم و واجب است با آگاهی حول محور قرآن ، پیامبر وائمه معصومین جمع شویم تا ضمن حفظ انسجام دین اسلام سربلندی روز افزون آن را متجلی کنیم.
ماموستا علی محمدی از امامان جمعه اهل سنت کردستان و مدرس حوزه و دانشگاه درباره مشارکت گسترده و اشتیاق وصف ناپذیر مردم کردستان در برپایی جشن های مولودی خوانی میلاد رسول اکرم(ص) گفت: عشق و ارادت ویژه کردستانی ها به پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمدمصطفی(ص) و اهل بیت گرامی ایشان همواره شهره خاص و عام بوده و شعرا و ادبای اهل سنت کردستانی در طول قرون متمادی آثار بسیاری را در این زمینه به جامعه اسلامی ارائه کرده اند و مولودی خوانی به عینه تبلور وحدت و انسجام اسلامی در بین پیروان مذاهب اسلامی است.
مراسم وحدت بخش مولودی خوانی فرصت مناسبی برای فعالان عرصه های فرهنگی و گردشگری کشور است تا با تبلیغات در رسانه ها ریشه های وحدت را مستحکم تر کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت شخصیت افراد
قرآن : يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي‏ أَنْ يَکُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي‏ أَنْ يَکُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإيمانِ وَ مَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ (سوره حجرات، آیه 11)ترجمه: ای کسانی که ایمان آورده اید ، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و نباید زنانی زنانِ [ دیگر ] را [ ریشخند کنند ] ، شاید آنها از اینها بهتر باشند ، و از یکدیگر عیب مگیرید ، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید چه ناپسندیده است ...

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید